پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آلمان دیپلمات بازداشت شده رژیم ایران را متهم به توطئه تروریستی کرد

آلمان دیپلمات بازداشت شده رژیم ایران را متهم به توطئه تروریستی کرد

آسوشیتدپرس :

دادستانهای آلمانی می‌گویند آنها یک دیپلمات ایرانی را به جرم فعالیت در کادر عامل خارجی و توطئه برای ارتکاب به‌قتل متهم کرده‌اند.

دادستانهای فدرال روز چهارشنبه گفتند اسدالله اسدی دیپلمات مستقر در وین مظنون به بستن قرارداد با یک زوج در بلژیک برای حمله به نشست اپوزیسیون تبعیدی ایران در پاریس است. آنها گفتند او مظنون به دادن یک وسیله حاوی ۵۰۰گرم مواد منفجره TATP به این زوج بوده‌است.

اسدی در اوایل این ماه در نزدیکی شهر آلمانی آشافنبورگ در یک حکم اروپایی پس از دستگیری یک شخص ایرانی‌تبار در بلژیک بازداشت شد و مقامات گزارش دادند که مواد منفجره قوی را در خودرو وی پیدا کرده‌اند.

دادستانها گفتند که تحقیقات آنها مانع درخواست استرداد این مظنون از بلژیک نمی‌شود.

جزییاتی از توطئه تروریستی

روز شنبه ۱۱تیر۹۷دادستانی فدرال بلژیک و اداره فدرال اطلاعات و امنیت این کشور در یک اطلاعیه مشترک اعلام کردند:‌ یک زوج تروریست را که مأموریت داشتند به یک حمله تروریستی علیه همایش شورای ملی مقاومت در پاریس در نهم تیر ماه دست بزنند، در بلژیک دستگیر کردند و برای آنها حکم دستگیری توسط قاضی صادر کردند.

طبق این اطلاعیه از آنها حدود ۵۰۰گرم ماده TATP و یک مکانیزم چاشنی انفجاری در کیف زنانه لوازم آرایش کشف شد. بنا بر این اطلاعیه همزمان در فرانسه یک نفر که مظنون به همدستی با دو نفر فوق می‌باشد دستگیر شده است.

اطلاعیه می‌افزاید یک دیپلمات ایرانی از سفارت رژیم ایران در وین، رابط تروریستهای دستگیر شده بوده است که او نیز در آلمان دستگیر شده است.

زن و شوهری که در یک مرسدس بنز در شهر آنتورپ بلژیک دستگیر شده‌اند، امیر سعدونی (۳۸ساله) و نسیم نعامی (۳۴ساله) بودند که خود را هوادار مجاهدین جا زده بودند. آنها تابعیت بلژیکی داشتند.

امیر سعدونی در یک شرکت کشتیرانی که بین هلند و بلژیک تردد داشت کار می‌کرد و مخفیانه به ایران رفت و آمد می‌کرد. نسیم نومنی در سال ۱۳۸۸از ایران به بلژیک رفته بود و با سعدونی ازدواج می‌کند.

دیپلمات تروریست رژیم ایران چه کسی است؟

دیپلمات تروریستی که روز یکشنبه ۱۰تیر ماه در جنوب آلمان دستگیر شد اسدالله اسدی (۴۷ساله) است که از سال ۱۳۹۳رئیس ایستگاه اطلاعات در سفارت ایران در وین است. او دستور نهایی حمله به گردهمایی ۹تیر را به تروریستها ابلاغ کرده بود. به گزارش مطبوعات آلمان اسدالله اسدی ماده انفجاری را در لوکزامبورگ به امیر سعدونی و همسرش تحویل داده بود.

 

هویت فردی که در فرانسه دستگیر شد

کسی که در فرانسه به ظن همدستی با تروریستها دستگیر شده است، مهرداد عارفانی(۵۵ساله) است. همسر او که اکنون از او جدا شده است با یک مأمور اطلاعات در ایران در ارتباط بود.

پلیس بلژیک پنج محل دیگر را در نقاط مختلف بلژیک مورد بازرسی قرار داده که به دلایل امنیتی نتایج آن هنوز اعلام نشده است.