جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: به ایران نشان ‌می‌دهیم رفتارش واقعاً پرهزینه خواهد بود و محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: به ایران نشان ‌می‌دهیم رفتارش واقعاً پرهزینه خواهد بود و محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۹ تیر ماه گفت هدف واشینگتن و متحدانش در خلیج فارس این است که به ایران نشان دهند هزینه اقداماتش بسیار زیاد خواهد بود.

وزیر خارجه ایالات متحده این اظهارات را در دیدار کوتاه خود از امارات متحده عربی بیان کرد.

هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تلویحاً تهدید کرد که اگر آمریکا اجازه صادرات نفت را به تهران ندهد هیچ کشوری نخواهد توانست از خلیج فارس نفت صادر کند.

در پی این تهدید حسن روحانی، فرماندهان سپاه پاسداران نیز با حمایت از اظهارات رئیس جمهور ایران از توانایی سپاه برای بستن تنگه هرمز سخن گفتند.

وزیر خارجه ایالات متحده که با شبکه خبری اسکای نیوز عربی گفت‌وگو می‌کرد جزئیات بیشتری از اقدام مشترک آمریکا و متحدان خود در منطقه درباره ایران ارائه نداد.

مایک پومپئو اما گفت: « آنچه که ما امروز بیش از هر چیز بر آن متمرکز هستیم … محدود کردن ظرفیت مالی ایران است که صرف ادامه رفتار بدش می‌شود.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «از این رو، یک طیف وسیعی است، یک رشته تحریم‌هاست که هدفش مردم ایران نیست، بلکه یک هدف خاص برای فهماندن به رژیم ایران است که رفتار شیطانی‌اش غیرقابل قبول و دارای هزینه واقعی بسیار زیادی برای آنهاست.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مورد تهدید ایران به بستن تنگه هرمز گفت که ایران «باید بداند که آمریکا متعهد به باز نگه داشتن راه‌های دریایی و ادامه جریان نفت برای همه جهان است.»

با خروج یکجانبه آمریکا از توافق چندجانبه برجام و بازگشت تحریم‌های فرامرزی این کشور علیه ایران، قیمت نفت سیر صعودی پیدا کرده است. دونالد ترامپ از اوپک خواسته است که تولید خود ار افزایش دهد و عربستان، امارات و کویت اعلام آمادگی کرده‌اند که تولید خود را افزایش دهند.

افزایش بهای نفت و متعاقب آن قیمت بنزین در آمریکا، می‌تواند عامل موثری در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا باشد. مطابق نظرسنجی‌ها این امکان وجود دارد که جمهوری‌خواهان اکثریت شکننده خود در کنگره را از دست بدهند.

هم‌اکنون بهای یک گالن بنزین در آمریکا دو دلار و ۸۶ سنت است در حالی که سال پیش دو دلار و ۲۶ سنت بود.

روز سه‌شنبه نفت برنت دریای شمال نزدیک به ۸۰ دلار معامله شد.

وزیر خارجه آمریکا در ادمه مصاحبه خود با اسکای نیوز عربی از امکانِ دادن معافیت به خریداران نفت ایران سخن گفت و در عین حال گفت آمریکا تا تغییر رفتار ایران کوتاه نخواهد آمد.