یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » احتمال خروج بریتانیا از بازار مشترک و بازار یکپارچه اتحادیه اروپا بسیار کم است!

احتمال خروج بریتانیا از بازار مشترک و بازار یکپارچه اتحادیه اروپا بسیار کم است!

به گزارش بی بی سی فارسی دیوید دیویس، وزیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اعتراض به سیاست‌های دولت ترزا می، نخست وزیر این کشور کناره‌گیری کرد.بلافاصله پس از استعفای آقای دیویس، استیو بیکر معاون او نیز کناره‌گیری کرد.آقای دیویس که مسئولیت انجام مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را بر عهده داشت، در حالی استفعا کرده که چند روز پیش اعضای کابینه خانم می به توافق رسیدند که منطقه‌ای آزاد برای تجارت با اتحادیه اروپا ایجاد شود.

این توافق که باید به تصویب پارلمان برسد با واکنش منفی آن عده از اعضای حزب محافظه‌کار همراه بود که خواهان خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند.

دیوید دیویس که از زمان تشکیل وزارتخانه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در سال ۲۰۱۶ تصدی آن را بر عهده داشت، خطاب به خانم ترزا می  گفته که مسیر سیاست و روش فعلی نشان می‌دهد که احتمال خروج بریتانیا از بازار مشترک و بازار یکپارچه اتحادیه اروپا بسیار کم است.

او گفته که “قانع نشده” که سیاست‌های دولت بریتانیا بتواند مانع از خواسته‌های بیشتر اتحادیه اروپا از بریتانیا در روند مذاکرات شود.

“مسیر کلی این خط مشی، ما را در بهترین حالت در موقعیت ضعیف -و احتمالا اجباری- مذاکره قرار می‌دهد.”

خانم می در پاسخ به آقای دیویس گفت: “با توصیف شما از چیزی که روز جمعه به توافق رسیدیم، موافق نیستم.”

خانم می از خروج آقای دیویس از کابینه ابراز تاسف کرد و از اقدامات او در دو سال گذشته برای شکل دادن مسیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا “صمیمانه” تشکر کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption چند روز پیش اعضای دولت بریتانیا پس از ۱۲ ساعت مذاکره به توافق رسیدند که منطقه‌ای آزاد برای تجارت با اتحادیه اروپا ایجاد شود

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در واکنش به استعفای آقای دیویس در توییتر خود نوشت: “استعفای دیوید دیویس در چنین زمان حساسی نشان داد که ترزا می دیگر هیچ قدرتی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ندارد. با دولتی بحران‌زده اگر همچنان بخواهد که بر سر کار بماند، نشان می‌دهد که او منافع شخصی‌اش را به خدمت کردن به مردم کشورمان ترجیح می‎دهد.”

آقای کوربین بارها خواهان کناره‌گیری خانم می از نخست وزیری و برگزاری انتخابات سراسری برای تشکیل دولت جدید شده است.

دو سال پیش همه‌پرسی خروج یا ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در این کشور برگزار شد و اکثر رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه رای دادند.

بریتانیا کمتر از یک سال (مارس ۲۰۱۹) فرصت دارد که از اتحادیه اروپا خارج شود. حضور بریتانیا در بازار مشترک، موضوع مرز میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (که عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است) و آزادی رفت و آمد و اجازه کار شهروندان اتحادیه اروپا از موضوعات اصلی مذاکره میان این اتحادیه و بریتانیا است.

این کشور سالانه بیش از۶۵۰ میلیارد دلار صادرات دارد که تقریبا نصف آن به بازار مشترک اروپاست.

بریتانیا در سال ۱۹۷۳ به عضویت جامعه اقتصادی اروپا (که بعدا اتحادیه اروپا شد) درآمد و طی سال‌های بعد، توافقنامه‌ها و معاهدات متعددی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و به خصوص تجاری و مالی بین دو طرف امضا شد.

قبل از خروج از اتحادیه اروپا، لازم است وضعیت این روابط بین بریتانیا، به عنوان یک کشور غیر عضو، و بیست و هفت کشور عضو اتحادیه مشخص شده باشد.