چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دعوا در حزب کروبی بالا گرفت!

دعوا در حزب کروبی بالا گرفت!

 

بیانیه رسول منتجب نیا خطاب به الیاس حضرتی به‌شرح زیر است:

جناب آقای الیاس حضرتی، مدیر مسئول محترم روزنامه اعتماد

با سلام

جناب‌عالی در مصاحبه خود با روزنامه اعتماد مورخ 97.4.16 و خبرنگار زهیر موسوی مطالبی بیان کردید که بخشی از آن خلاف واقع و توهین‌آمیز است، لذا طبق قانون مطبوعات در اولین شماره روزنامه و در همان صفحه با همان تیتر این توضیحات را درج نمایید:

«در جلسه شورای مرکزی مورخ 97.4.15 همه اعضاء به‌جز یک نفر به قائم‌مقامی جناب‌عالی رأی دادند و تعداد مخالفان آن رأی در حزب، از 7 یا 8 نفر تجاوز نمی‌کند که آن هم طبیعی است».

جلسه مزبور از تعداد 61 نفر اعضاء اصلی و علی‌البدل شورای مرکزی زمان رأی‌گیری فقط تعداد 25 نفر صاحب رأی حضور داشتند که جلسه رسمی نبوده و مصوّب آن فاقد اعتبار است، ضمن آنکه به‌دلایل متعدد آن جلسه غیر‌قانونی و کودتاگونه بوده و نمی‌توان آن را جلسه حزبی نام گذاشت و لذا 36 نفر از اعضاء اکثراً تعمّداً شرکت نکردند چون آن را غیرقانونی می‌دانستند.

«منشأِ اختلافات در حزب اعتماد ملّی عضویت در شورای‌عالی سیاست‌گذاری بود.»، این سخن نیز دروغ محض است چون در شورای مرکزی مصوّب شد با آن شورا و شورای هماهنگی اصلاحات تعامل شود امّا با حفظ هویّت حزبی، متأسفانه علی‌رغم حضور قائم‌مقام محترم حزب و دو تن دیگر در آن شورای‌عالی به‌دلیل خودباختگی و مقهور شدن تعداد 5‌ــ‌4 نفر عضو شورای مرکزی در برابر شخصیت‌ها و احزاب دیگر و تأکید اکثریت شورا بر حفظ استقلال حزب، این اختلاف شدت گرفت.

البته آغاز اختلافات در حزب اعتماد ملی، بازگشت یکی از اعضاء از خارج کشور و آزادی دو تن از اعضاء شورا از زندان بود که بسیار جای تأمّل و تأسّف است.

«استعفای دبیرکل به‌دلیل مخالفت آقایان … بود»؛ حتماً فراموش کرده‌اید که استعفای دبیرکلّ پس از کشف مرحله اوّل کودتای آن چند نفر علیه دبیرکل و قائم‌مقام او بود نه اختلافات دیگر!

«شورای اجرائی را جایگزین قائم‌مقام کردند»، این کلام هم از اکاذیب روشن است چون پس از آنکه قائم‌مقام محترم، ریاست شورا را نپذیرفت، ضمن تأکید دبیرکل بر قائم‌مقامی وی به آن شورا مأموریت اجرایی داده شد که متأسفانه ناکام ماند و در اداره امور به‌خصوص مدیریت کنگره رسوائی به‌بار آورد.

«در لحظات پایانی کنگره افرادی می‌خواستند جلسه را بر هم بزنند.»؛ همه حضّار کنگره شاهد بودند که جناب‌عالی و چند تن از آن حلقه خاص تأکید بر ممانعت از رأی‌گیری برای شورای مرکزی بین نامزدهای عضویت در شورا داشته و در میان حدود 2000 نفر اکثراً غیرحزبی برای ابقاءِ شورای مرکزی یازده‌ساله با قیام و قعود رأی‌گیری باطل و غیرقانونی بلکه مسخره‌آمیز کردید که مورد اعتراض اعضاءِ رسمی حزب واقع شد و دوستان شما با توسّل به فحّاشی، هتّاکی، و حتی ضرب‌وجرح خواستند به مقصود خود برسند که موفق نشدند و شکست مفتضحانه‌ای خوردند و هم‌اکنون تأیید یا ابطال اصل کنگره در کمیسیون ماده 10 احزاب مورد تردید می‌باشد و در هر حال باید کنگره قانونی دیگر تشکیل شود و در آن، افراد شایسته برای عضویت شورای مرکزی انتخاب شوند.

«از طرفی آقای منتجب‌نیا نیز تا امروز 4 بار استعفا داده‌اند»؛ این حرف درست است منتهی هر استعفایی از نامبرده به‌دنبال یکی از چهار کودتای حزبی دوستان شما بوده است که مکمّل آنها در 97.4.15 صورت گرفت و در هر نوبت، دبیرکل محترم با استعفای ایشان مخالفت کرده است.

«اختلاف بین دفتر سیاسی و قائم‌مقام»؛ حتماً اطلاع دارید که قائم‌مقام محترم از سال 95 ریاست دکتر ابوالحسنی بر دفتر سیاسی را پایان‌یافته اعلام کرد و لکن شما و دوستانتان با دعوت از افراد همفکر خود به‌طور غیرقانونی تاکنون این دفتر را برای طرّاحی کودتاها فعّال نگه داشته‌اید!

«من در آن زمان در میان کار قرار داشتم»؛ این جمله نیز خلاف واقع است زیرا حضرت‌عالی از ابتدای فعال نگه داشتن مجدد حزب محور اختلافات و توطئه‌ها بوده و در صدد تصاحب قائم‌مقامی سپس دبیرکلی حزب بوده‌اید که با چهارمین کودتا به بخش اول دست یافته‌اید!

«برخی نهادهای بیرونی…»؛ آنچه مسلّم است چند نفر بازگشته از خارج و آزادشده از زندان، آتش‌بیار اختلافات بوده‌اندو بارها از افراد و احزاب تندرو و ساختارشکن پیام‌هایی به آنان ابلاغ شده است و اخیراً تشکیل جلسه غیرقانونی 97.4.15 و انتخاب قائم‌مقام جعلی به‌دستور آن افراد بوده است! و باید رمز آزادی و بخشودگی محکومیت چندین‌ساله برخی افراد گشوده شود و مأموریت آنها در خارج و داخل کشور مشخص گردد.

حضرت‌عالی به موفقیت حزب در انتخاب شهردار تهران اشاره کرده و آن را دلیل اثرگذاری و توفیق این حزب دانستید! ای‌کاش به معاملات و قرار و مدارهای پشت‌صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به این پیروزی و نیز ستاد تقسیم غنائم مسئولیت‌های شهرداری بین دوستان و همفکران خود یا مافیای دلّالی پُست‌ها و وعده‌هایی که در زمان دعوت به کنگره و نیز شورای مرکزی اخیر به افراد داده شده است و همچنین افرادی که به‌ناحق و بدون شرائط لازم در مسئولیت‌های گوناگون شهرداری اخیراً منصوب شده‌اند اشاره می‌فرمودید و در صورت لزوم نام افراد را همراه با سوابق و پرونده فساد مالی و اخلاقی آنها به‌اطّلاع عموم خواهیم رساند.

والسّلام

دفتر رسول منتجب‌نیا ــ قائم‌مقام حزب اعتماد ملّی

«کروبی زدایی» و «کودتا» در اعتماد ملی یا تجزیه حزب شیخ اصلاحات؟!

مخالفان تصمیمات جدید در حزب اعتماد ملی که مطابق با آن «الیاس حضرتی» به عنوان قائم مقام حزب انتخاب شده و حجت الاسلام «رسول منتجب نیا» از جایگاه کنار گذاشته شده است، اعتقاد دارند که این تصمیمات در جهت «کروبی زدایی» از حزب اعتماد ملی یا تجزیه شدن حزب شیخ اصلاحات اتخاذ می شود و با کنار گذاشته شدن افراد هم نظر و نزدیک به کروبی سرنوشت محتوم این اتفاق است.

روز گذشته پس از مدت ها کشمکش و دو دستگی در حزب اعتماد ملی «محمد جواد حق شناس» عضو شورای شهر تهران و از اعضای ارشد حزب اعتماد ملی خبر از تغییرات در این حزب داد و اعلام کرد که با تصمیم شورای مرکزی اعتماد ملی پس از این دیگر حجت الاسلام «رسول منتجب نیا» قائم مقام این حزب نخواهد بود. او عنوان کرده که «الیاس حضرتی» نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان قائم مقام و «اسماعیل گرامی‌مقدم» به عنوان سخنگوی حزب اعتماد ملی انتخاب شده اند.

به گزارش «تابناک»، دلیل این انتخاب ها از سوی شورای مرکزی حزب اعتماد ملی توسط حق شناس اینگونه بیان شده است: «با توجه به اینکه در نامه اخیر، دبیر کل حزب اعتماد ملی نیز اختیارات خود را به شورای مرکزی واگذار کرده بود، بنابراین جلسه ای برای انتخاب قائم مقام، سخنگو و روسای دفاتر حزب برگزار شد و  از میان ۳۱ رای اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، «الیاس حضرتی» با ۳۰ رای به عنوان قائم مقام و «اسماعیل گرامی‌مقدم» با ۲۶ رای به عنوان سخنگوی حزب انتخاب شدند.

«حزب اعتماد ملی» یکی از احزاب اصلاح طلب است که حجت الاسلام «مهدی کروبی» پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ایران  سال ۱۳۸۴ و پس از کناره‌گیری از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز، آن را تأسیس نهاد. این حزب چهره های اصلاح طلب زیادی را جذب خود کرد و با تاسیس روزنامه «اعتماد ملی» کار خود را ادامه داد. اما پس از برگزاری انتخابات سال 88 حوادث و اتفاقات به نحوی رقم خورد که ارگان حزب مزبور تعطیل شد و با حصر شدن کروبی کار حزب اعتماد ملی با شدت قبل ادامه پیدا نکرد.

با آغاز کار دولت حجت الاسلام «حسن روحانی» و تلاشی که از سوی وزارت کشور برای فعالیت بیشتر احزاب در صحنه سیاسی کشور داشت، زمزمه‌هایی از آغاز فعالیت حزب اعتماد ملی شنیده شد، تا این که در ۹ دی ۱۳۹۲ منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی اعلام کرد که «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور از این حزب برای شرکت در نشست وزارت کشور دعوت کرده‌است. این سرآغازی بود بر حضور پررنگ و دوباره این حزب در سپهر سیاست کشور. البته این بار شیوه کار اینگونه بود که پس از حصر کروبی، منتجب نیا به عنوان قائم مقام او، مسئولیت اداره حزب را بر عهده داشت.

این حزب توانست پس از سال 92 در عرصه های مختلف اعضای خود را راهی و روانه مسئولیت هایی در دولت، مجلس، شورای شهر و حتی شهرداری تهران کند.«مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان (و قبل از آن رئیس سازمان میراث فرهنگی) و «سید کامل تقوی نژاد» رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و «رضا نوروززاده» در جایگاه مدیرعاملی سابق شستا و در جایگاه معاون وزیر نفت و مدیرعاملی شرکت ملی پتروشیمی، «محمدرضا خباز» در جایگاه استانداری سابق سمنان و معاونت معاون پارلمانی ریاست جمهوری از شاخص‌ترین اعضای این حزب در دولت تدبیر و امید بوده و هستند. این حزب همچنین موفق شد که چهره هایی نظیر «الیاس حضرتی و احمدمازنی» را در قالب لیست امید راهی مجلس کند و 3 کرسی شورای شهر پایتخت را برای  «سید محمدجواد حق‌شناس، سید ابراهیم امینی و حجت نظری» رزرو کند. اوج این اتفاق هم نشاندن «سید محمد علی افشانی» از اعضای ارشد اعتماد ملی بر کرسی مدیریت عالی شهر تهران و به عنوان شهردار پایتخت بود.

با همه این توفیقات، نبود حجت الاسلام «مهدی کروبی» به عنوان دبیر کل حزب اعتماد ملی و واگذاری مسئولیت ها و امورات به قائم مقام این حزب، باعث بروز برخی اختلافات داخلی در این حزب شد که در نهایت این مساله باعث شد کروبی دی ماه سال گذشته با نگارش نامه‌ای خطاب به «الیاس حضرتی» از او بخواهد که با همراهی ۱۱ تن از اعضای شورای مرکزی مشکلات موجود در حزب را مرتفع کنند.

برگزاری کنگره حزب اعتماد ملی طی ماه های اخیر عرصه برای علنی تر شدن اختلافات اعضای حزب و پی بردن به عمق آن بود تا جایی که باعث شد این اختلافات به درگیری در کنگره بیانجامد. پس از آن بود که حجت الاسلام «مهدی کروبی» خرداد ماه سال جاری در نامه ای خطاب به اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، برای دومین بار از آنها بخواهد که با درخواست او مبنی بر استعفا از سمت دبیرکلی حزب موافقت کنند. دبیرکل اعتماد ملی در حالی درخواست استعفا کرده که جمعه قبل از تاریخ نگارش نامه اش، دومین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی، با وجود برخی اختلافات داخلی در این حزب برگزار شد و البته شاهد تنش هایی نیز بود.

شیخ اصلاحات در بخشی از نامه اش خطاب  به اعضای حزب اعتماد ملی عنوان کرده است که «به هر جهت در شرایط فعلی امکان حضور و حل و فصل اختلافات دوستان نیست و واضح است که تداوم چنین شرایطی به مصلحت کلى حزب نمی باشد. لذا همانطور که قبلاً از شورای مرکزی حزب خواستم و دوستان و همکاران مخالفت کردند بار دیگر مصرانه می خواهم که استعفای اینجانب را در جلسه‌ شوراى مرکزی مطرح و انتظار دارم اعضاى این شورا به اتفاق آرا با آن موافقت کنند تا راه انتخاب دبیرکل مطابق اساسنامه با اکثریت آرا فراهم شود.»

«اسماعیل گرامی مقدم»، سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» ضمن تائید برخی اختلافات درون این حزب گفته که «ما (اعضای حزب اعتماد ملی) و شخص آقای کروبی در این چند سال خیلی امیدوار بودیم که حصر هرچه زودتر برداشته شود تا حزب بتواند در حضور دبیرکل به فعالیت خود ادامه بدهد و البته برخی اختلافات درونی هم بواسطه حضور آقای کروبی مرتفع شود.

وی در پاسخ به این که چه اختلافاتی در حزب اعتماد ملی و میان چه کسانی وجود دارد، افزود: اختلافاتی که در اعتماد ملی وجود دارد، در هر حزبی به وجود می آید. سال 1395 هم وقتی این اختلافات درون حزب برطرف نشد، آقای کروبی از دبیرکلی استعفا کرد و اعتقاد داشت که در صورت انتخاب دبیر کل جدید که می تواند حضورا در حزب به مسائل بپردازد، مشکلات هم مرتفع خواهد شد.

سخنگوی حزب اعتماد ملی، تصمیم گیری در خصوص استعفای «مهدی کروبی» را به برگزاری جلسه شورای مرکزی این حزب که با اعلام «الیاس حضرتی» رئیس این شورا برگزار خواهد شد، موکول کرد و در پاسخ به این که معتقدید این بار اعضا با استعفا مخالفت خواهند کرد یا موافقت، گفت: الان تا زمانی که جلسه برگزار نشود، برآوردی ندارم و نمی توانم بگویم موافقت خواهد شد یا مخالفت. (برخی ادامه روند کنونی حزب اعتماد ملی را در نهایت موافقت با استعفای «مهدی کروبی» عنوان می کنند تا دیگر نام او بر این حزب نباشد.)

گرامی مقدم در پاسخ به این که برآورد شخصی شما از نتیجه جلسه آتی شورای مرکزی اعتماد ملی چیست؟ نظرتان این است که باید استعفا را بپذیرند یا نه؟ عنوان کرد: نظر من هم مثل آقای کروبی است و معتقدم که حزب دبیرکل می خواهد. علیرغم همه علاقه ای که به ایشان دارم در جریان استعفای اول هم به عنوان موافق صحبت کردم؛ چون اعتقاد دارم اگر حزبی دبیرکل نداشته باشد، دچار عارضه می شود. هرچند در نهایت برای احترام به رأی جمعی رأی مخالفت با استعفا دادم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر اعضای شورای مرکزی اعتماد ملی با استعفای آقای کروبی موافقت کنند، چه کسانی برای دبیر کلی مطرح هستند؟ آیا آقای منتجب نیا و آقای حضرتی جزو گزینه های کاندیداتوری برای دبیرکلی خواهند بود، خاطرنشان کرد: دوستان فراوانی در حزب اعتماد ملی حضور دارد که چنین قابلیتی دارند، اما اجازه بدهید که اعضای خودشان تصمیم بگیرند. به نظرم آقای حضرتی هم می تواند یکی از کاندیداها باشد.

در طرف مقابل برخی اعضای حزب اعتماد ملی با اتفاقات اخیر این حزب مخالفت جدی دارند. «رحمت الله بیگدلی» عضو شورای مرکزی این حزب، منتقد جدی برگزاری جلسه روز جمعه است. او گفته، «جلسه روز گذشته یک نشست کاملا غیرقانونی و کلیه مراتب‌ آن برخلاف اساسنامه حزب اعتماد ملی بوده‌ است. جلسه اخیر نیز در واقع تلاش‌ برای یک کودتا در حزب با استفاده از ابزارهای مختلف بود که ما به طور قطع از طریق مجاری قانونی پیگیر حل مشکل خواهیم بود.»

برخی اعضای دیگر حزب اعتماد ملی از استعفای حدود ۱۰ نفر از اعضای شورای مرکزی این حزب به دنبال اتفاقات اخیر خبر داده و گفته اند که با تصمیمات اخیری که برای برکناری قائم مقام سابق و گماردن حضرتی به جای او اتخاذ شده مساله اینگونه القاء می شود که با نبود حجت الاسلام «مهدی کروبی» دبیرکل اعتماد ملی، عملا حزب از خاصیت معنایی خود فاصله گرفته و حاشیه‌ها به جای متن بر فضا حاکم شده است.

مخالفان تصمیمات جدید در حزب اعتماد ملی که مطابق با آن «الیاس حضرتی» به عنوان قائم مقام حزب انتخاب شده و حجت الاسلام «رسول منتجب نیا» از جایگاه کنار گذاشته شده است، اعتقاد دارند که این تصمیمات در جهت «کروبی زدایی» از حزب اعتماد ملی یا تجزیه شدن حزب شیخ اصلاحات اتخاذ می شود و با کنار گذاشته شدن افراد هم نظر و نزدیک به کروبی سرنوشت محتوم این اتفاق است.

از طرفی اعضای فعال شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که روز جمعه تصمیم به انتخاب حضرتی به عنوان قائم مقام حزب مذکور گرفتند نیز بر این عقیده اند که با نوع نگاه منتجب نیا نمی توان امورات این حزب را پیش برد و تصمیمات اخیر را هم بر اساس اختیار عملی که دی ماه سال گذشته از سوی دبیر کل محصور دریافت کرده اند انجام داده اند. آنها همچنین اعتقاد دارند که باید دبیر کلی برای این حزب انتخاب شود که حاضر در صحنه بوده و بتواند امورات آن را پیگیری کند؛ بر این اساس و مطابق با آخرین مصاحبه سخنگوی این حزب با «تابناک» انتخاب «الیاس حضرتی» در سنوات آتی به عنوان دبیر کل جدید اعتماد ملی دور از انتظار نخواهد بود.