چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

تکذیب توقف واردات نفت و میعانات گازی ایران از سوی کره‌جنوبی، هشدار نسبت به احتمال کودتا در عراق با مداخله آمریکا، توافق روسیه و امارات برای همکاری در بخش های امنیت سایبری و انرژی و حمله شدید انور قرقاش به دوحه، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به رایزنی صدر و علاوی درباره تشکیل دولت آینده عراق نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ مقتدا صدر، رهبر جریان صدر با ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه در نجف دیدار و گفت وگو کردند.

وی در جریان این دیدار بر ضرورت تسریع در تشکیل دولت عراق تأکید کرد.

دفتر رسانه ای صدر با صدور بیانیه ای اعلام کرد: در جریان دیدار میان مقتدا صدر و ایاد علاوی، موضوعات مهمی به ویژه پرونده سیاسی و تشکیل دولت آینده عراق، رایزنی شد. همچنین در این دیدار، شمارش دستی و موضوعات عمومی مربوط به عراق و ضرورت ایجاد راهکار فعال برای حمایت از امنیت و ثبات در سراسر عراق مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.

تکذیب توقف واردات نفت و میعانات گازی ایران از سوی کره‌جنوبی 

روز شنبه، سفارت کره جنوبی در تهران در پیامی توئیتری، اخبار منتشره در این مورد که پالایشگاه ها و شرکت های نفتی این کشور، واردات نفت از ایران را متوقف می کنند، تکذیب کرده است.

در این توئیت آمده است: سفارت جمهوری کُره در تهران هرگونه ادعا مبنی بر عدم بارگیری نفت و میعانات گازیِ ایران در ماه ژوئیه را رد می کند. دولت کره (جنوبی) در حال مذاکره با ایالات متحده برای کسب معافیت از محدودیت در خرید نفت ایران است.

هشدار نسبت به احتمال کودتا در عراق با مداخله آمریکا/حمله شدید انور قرقاش به دوحه/رایزنی صدر و علاوی درباره تشکیل دولت آینده عراق/ توافق روسیه و امارات برای همکاری در بخش های امنیت سایبری و انرژی

این در حالی است که دیروز رویترز اعلام کرده بود، کره جنوبی در ماه جاری سفارشی برای خرید ایران ثبت نکرده و بر همین اساس در ماه آینده، نفتی از ایران به کره جنوبی صادر نمی شود.

پیشتر آمریکا اعلام کرده بود، از هم پیمانان خود خواسته که تا ماه نوامبر خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.

هشدار نسبت به احتمال کودتا در عراق با مداخله آمریکا

«وفیق السامرائی» کارشناس نظامی عراقی نسبت به احتمال تلاش آمریکا برای کودتا در عراق واکنش نشان داد.

وی در صفحه فیسبوک خود در پاسخ به برخی گزارش ها مبنی بر اینکه آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال آماده سازی برای کودتا در عراق است یا خیر گفت: این ایده بعید به نظر می رسد و مقایسه وضعیت عراق با مصر صحیح نیست زیرا شرایط عراق با مصر متفاوت است و نیروهای عراقی با گرایش به آمریکا در کشور وجود ندارند و به نظر نمی رسد کسی توانایی انجام چنین کاری را در عراق داشته باشد.

وی در ادامه گزارش های منتشر شده درباره تلاش آمریکا برای کودتا در عراق به وسیله فرماندهان سابق رژیم بعث را بی اساس دانست و اعلام کرد: تکیه برخی در عراق بر آمریکا آن هم در دوره ترامپ ناامیدکننده است.

توافق روسیه و امارات برای همکاری در بخش های امنیت سایبری و انرژی

روسیه و امارات متحده عربی توافقاتی در خصوص امنیت سایبری و انرژی انجام داده اند که بر اساس آن دو کشور در بخش توسعه دیجیتال، سیستم های امنیت سایبری، دستگاه های توزیع قدرت دیجیتال و ارتباطات تلفنی همکاری خواهند داشت.

علاوه بر این موارد، امارات و روسیه سرمایه گذاری های مشترکی را نیز در این رابطه خواهند داشت و همکاری های آنها در بخش انرژی نیز افزایش می یابد.

هشدار نسبت به احتمال کودتا در عراق با مداخله آمریکا/حمله شدید انور قرقاش به دوحه/رایزنی صدر و علاوی درباره تشکیل دولت آینده عراق/ توافق روسیه و امارات برای همکاری در بخش های امنیت سایبری و انرژی

به نوشته تاس، «دنیس منتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسیه در دیدار با هیاتی از امارات متحده عربی علاوه بر امضای این توافقنامه ها، از طرف اماراتی خواست تا در طرح روسیه برای ساخت منطقه صنعتی در مصر مشارکت کند.

توافق برای ساخت منطقه صنعتی در کشور مصر در سال ۲۰۱۴ میان مقامات قاهره و مسکو به امضا رسیده است. این منطقه صنعتی در «پورت سعید» مصر ساخته شده و دارای مزیت های خاصی در خصوص مالیات خواهد بود و به بازرگانان روسی حاضر در مصر این اجازه را می دهد تا فعالیت های خود را با آسایش و اطمینان بیشتری انجام دهند.

حمله شدید انور قرقاش به دوحه

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات به قطر حمله و دولت قطر را به تکیه به مزدوران متهم کرد.

قرقاش در توییتی اعلام کرد: گشتن دور دنیا و کمک گرفتن از کشورها بی فایده است. مرحله قرارداد بستن با غرب شکست خورده و مرحله شکایت به سازمان ها راه به جایی نمی برد. شهروندان قطر درک کرده اند که دولتشان با رفتارها و اقداماتش در راستای عمیق کردن شکاف و توسعه آن گام برمی دارند.

هشدار نسبت به احتمال کودتا در عراق با مداخله آمریکا/حمله شدید انور قرقاش به دوحه/رایزنی صدر و علاوی درباره تشکیل دولت آینده عراق/ توافق روسیه و امارات برای همکاری در بخش های امنیت سایبری و انرژی

این وزیر اماراتی، قطر را به رونق بخشیدن به شرکت های روابط عمومی و دفاتر وکلا در غرب متهم و بیان کرد: سیاست های دوحه سبب کاهش بیکاری مزدوران شده و موجبات حمایت مالی از افراط گرایی را فراهم کرده است. سیاست دولت قطر تمایلات شهروندان این کشور در حل بحران را برآورده نمی کند. شعار ما الان بهتر هستیم و بشارت دادن به خیر و عزت با درخواست کمک از خارج و مظلومیت و تکیه بر مزدوران سازگاری ندارد و زیبنده قطر و مردم آن نیست. ملتها باهوش تر از این بازی ها هستند.