یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که شبتاب در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

اروپا وقت‌کشی می‌کند 6 شرط ایران روشن است

بیانیه صادره از سوی اتحادیه اروپا پس از مذاکرات دیروز وین، همچنان از ابهام و کلی‌گویی و فقدان و ضمانت‌های اجرایی رنج می‌برد.

اتحادیه اروپا دیروز پس از مذاکرات 5 کشور عضو برجام با ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در بند 10 این بیانیه  «تمامی طرف‌ها بر ضرورت اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته‌ای تاکید کردند. آنها از پیشرفت‌های مداوم در زمینه نوسازی راکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلیس وظیفه ریاست مشترک گروه کاری اراک را برعهده خواهد گرفت، رضایت خود را ابراز کردند. طرف‌های توافق حمایت از نوسازی راکتور تحقیقاتی اراک به‌عنوان بخشی از برجام و تبدیل تاسیسات فردو به مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را ادامه خواهند داد.

بر طبق بند ششم، شرکت‌کنندگان به توافق رسیدند که در برابر اجرای تعهدات ایران در زمینه توافق هسته‌ای تحریم‌ها لغو شوند که شامل سود اقتصادی فراوان و بخش مهمی از توافق هسته‌ای با ایران است. آنها همچنین تاکید کردند که شرکای اقتصادی با ایران بر اساس حس‌نیت با این کشور همکاری داشته‌اند که در بالاترین درجه به تائید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده است.

بر طبق بند هشتم، شرکت‌کنندگان تعهد خود را درباره موارد زیر و در فضای توام با حسن‌نیت اعلام کردند: حفظ و ارتقای روابط اقتصادی در بخش‌های گسترده با ایران، حفظ و ارتقای کانال‌های موثر مالی با ایران، تداوم صادرات نفت و گاز و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران، تداوم خدمات دریایی (ارتباط دریایی از جمله کشتی‌رانی و بیمه)، ارتباط هوایی، زمینی و حمل و نقل ریلی، حمایت روشن و موثر از فعالان در بخش تجاری با ایران به‌خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند، تشویق به سرمایه‌گذاری‌های هرچه بیشتر در ایران، حمایت از شرکت‌ها در برابر پیامدهای خارجی تحریم‌های آمریکا.

شرکت‌کنندگان اعلام کردند که اتحادیه اروپا در حال پیشبرد فرایند «قوانین مسدودساز(تحریم‌ها) است تا به این وسیله از شرکت‌های کشورهای اعضای اتحادیه اروپا حمایت کند و مجوز وام خارجی بانک سرمایه‌گذاری اروپا را برای پوشش دادن ایران به‌روزرسانی کند. طرف‌های شرکت‌کننده، روی مسایل اشاره شده به وسیله تلاش‌های دوجانبه و همکاری با شرکای جهانی به‌منظور تشویق آنها برای پیروی از سیاست‌های مشابه کار می‌کنند. تا سازوکار مشابهی در روابط اقتصادی با ایران ایجاد کنند.

مرور مفاد این بیانیه،  از کلی و مبهم بودن برخی مفاد حکایت می‌کند. نخست اینکه دولت انگلیس طرف بدعهد برجام محسوب می‌شود؛  چنان‌که بنابر اعلام صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، انگلیس متعهد شده بود 900 تن کیک زرد به ایران بفروشد اما در آخرین لحظات بدعهدی کرد و زیر قرار خود زد. بنابراین تعهد جدید انگلیسی خنده‌دار و بی‌اعتبار است.

دوم اینکه لغو تحریم‌ها، متن صریح برجام است. اروپایی‌ها دراین‌باره خارج از ادبیات شعاری و لفاظی، باید متعهد  شوند که مقابل تحریم‌های آمریکا می‌ایستند و جا نمی‌زنند. برخلاف این مطالبه روشن، مقامات انگلیسی فرانسوی و آلمانی بارها گفته‌اند مقابل آمریکا نمی‌ایستند. در حقیقت آنها ظرف چندماه اخیر، مخالفت صریحی با آمریکا نکرده و به تعهدات خود در ممانعت از تحریم‌ها پایبند نبوده‌اند.
رهبرمعظم انقلاب دوم خرداد 97 در دیدار مسئولان نظام 6 شرط را به روشنی به‌عنوان شروط ادامه برجام با اروپا متذکر شده‌اند. ایشان در آن دیدار تأکید  فرمودند:  «3 کشور اروپایی در 13-14 سال قبل یک بدعهدی بزرگی کردند در مذاکرات هسته‌ای سال 83-84، قول دادند و عمل نکردند، باید ثابت کنند امروز آن بی‌صداقتی و بدعهدی آن روز را نخواهند داشت. در دو سال گذشته آمریکا بارها برجام را نقض کرده است و اروپایی‌ها ساکت مانده‌اند. اروپا باید آن سکوت را جبران کند.

آمریکا قطعنامه‌ 2231 را نقض کرده است؛ اروپا باید یک قطعنامه علیه نقض آمریکا، صادر کند.
اروپا باید متعهد شود که بحث موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نخواهد کرد.
اروپا باید با هرگونه تحریم جمهوری اسلامی مقابله کند و مقابل تحریم‌های آمریکا صریح بایستد.
اروپا باید فروش کامل نفت ایران را تضمین کند. چنانچه آمریکایی‌ها توانستند به فروش نفت ما ضربه بزنند، باید بتوانیم آن مقدار نفت که می‌خواهیم بفروشیم. اروپایی‌ها به نحو تضمین شده‌ای باید جبران کنند و نفت ایران را خریداری کنند.

بانک‌های اروپایی باید تجارت با جمهوری اسلامی را تضمین کنند. ما با این سه کشور دعوا نداریم، اما اعتماد نداریم به آن‌ها؛ آن هم متکی است به سابقه‌شان.

اگر اروپایی‌ها در پاسخگویی به مطالبات ما تعلل کردند، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است.

الان غنی‌سازی 20 درصد را آغاز نمی‌کنیم، ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیت‌های تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.»

آقای ظریف دیروز هر چند گفت تعهدات اروپا را به تهران منتقل کنیم، اما در عین حال تصریح کرد «بسته‌ای که دو روز پیش دریافت کردیم، به تعبیر آقای رئیس‌جمهور کافی نیست.

آقای روحانی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با آنجلا مرکل صدراعظم آلمان تأکید کرد: «پس از خروج آمریکا از برجام مشکلاتی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی و نفتی ایجاد شده و شرکت‌های سرمایه‌گذار در ایران برای ادامه فعالیتشان دچار تردید شدند. بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی در ارتباط با چگونگی عمل به تعهدات و همکاری‌هایشان در برجام، مایوس‌کننده است. متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود».

با عنایت به خوش‌بینی بیش از حد آقای روحانی درگذشته، تعبیر او مبنی بر مأیوس‌کننده بودن پیشنهادهای طرف اروپایی به اندازه کافی  گویاست با این اوصاف به نظر می‌رسد وزارت خارجه باید مطالبات و شروط مطرح شده از سوی رهبری را که جمع‌بندی نظام است، قاطعانه مطالبه کند و زیر بار کلی‌گویی‌های مبهم و پشت هم‌اندازی‌های اروپا نرود. تجربه برجام نشان می‌دهد بی‌دقتی در اخذ تعهدات روشن، صریح و اکتفا به ادبیات مبهم و کلی، نهایتا به وقت‌کشی توسط طرف مقابل و ایراد خسارت به ایران منجر می‌شود. آنچه برای نظام مهم است لغو تحریم‌ها و پافشاری اروپا بر آن طبق تعهدات برجامی است وگرنه حفظ برجام به خودی خود به معنا مطالبه انجام تعهدات یکطرفه از ایران فاقد کمترین اعتبار است.

یادآور می‌شود اخیرا وزیرخارجه فرانسه گفت بعید است بسته پیشنهادی اقتصادی به ایران تا پیش از ماه نوامبر (آبان‌ماه)  آماده شود. این موضع‌گیری بوی وقت‌کشی در خدمت اهداف آمریکا را می‌دهد.
گفتنی است مقارن با تدوین برجام، مجله آمریکایی تایم تصریح کرده بود حقوق و مطالبات ایران در توافق با جملات کلی، سرهم‌بندی شده است(!) که عملا نیز همین طور بود و با وجود تعهدات روشن ایران و اجرای آن، تعهدات طرف غربی روی کاغذاند.

کسی هم که 2 تن سکه می‌خورد کارآفرین است؟!

صادق زیباکلام پس از شیرین‌کاری‌های قبلی در تبرئه مفسدان اقتصادی و مدیران نجومی به تبرئه اخلالگران بازار پرداخت.

وی در توئیتی نوشت: «جنبه‌های اخلاقی خرید هزاران سکه به کنار، جرم، اتهام یا عمل خلاف قانونی که خریدار مرتکب شده کدام است؟ آیا زمانی‌که دولت اقدام به فروش سکه نمود (صرف‌نظر از درست یا غلط بودن آن تصمیم)، اعلام نمود که هر نفر یک سکه بیشتر حق ندارد بخرد؟ غم‌انگیز است وقتی قانون تحت تاثیر ارضاء افکار عمومی قرار می‌گیرد.»

آقای زیباکلام توضیح نداده که وقتی کسی 30 یا 40 هزار سکه یا 2 تن سکه می‌خرد، دقیقا برای برطرف کردن کدام نیاز است؟ و آیا نمی‌توان گفت که چنین اقدامی برای بر هم ریختن بازار، ایجاد تورم مصنوعی و بی‌ثباتی اقتصادی است؟ نکته جالب اینکه وی می‌گوید به درستی یا غلطی تصمیمات اقتصادی دولتی که در انتخابات سنگ آن را به سینه زده و مدعی شده که مملکت با سر کار ماندن دولت، مکلف خواهد شد، کاری ندارد!!

یادآور می‌شود وی پیش از این با دفاع از مه‌آفرید خسروی متهم اول فساد 3 هزار میلیاردی، نامبرده را فردی نابغه و کارآفرین خوانده و با استیو جابز مقایسه کرده بود.
فرد مرتبط با معاون وزیر صنعت متهم اول واردات قاچاق 5 هزار خودرو

فردی که مسئولیتی در سازمان توسعه تجارت داشته شاه‌کلید واردات غیرقانونی 5 هزار خودروی قاچاق است.

روزنامه شرق در این باره نوشت: بررسی‌های «شرق» نشان می‌دهد فردی به نام «خ» که مسئولیتی در سازمان توسعه تجارت داشته، شاه‌کلید پرونده واردات این خودروها به کشور بوده است. آقای «خ» که سوابق علمی و عملی مختلفی در حوزه تجارت و فناوری داشته، در سازمان توسعه تجارت بسیار مورد اعتماد بوده است. سندی که نشان بدهد «خ» کارمند رسمی وزارت صنعت است، به دست نیامده، اما به نظر می‌رسد با توجه به توانایی‌های این فرد، تصمیم به همکاری با او گرفته شده و او نیز با جلب اعتماد یکی از معاونان وزیر صنعت، توانسته است تا حد زیادی در این سازمان رشد کند. این اعتماد تا آن حد زیاد بوده که حتی هنگامی که اولین زمزمه‌ها در این باره به گوش می‌رسد، رئیس وقت گروه ثبت سفارش خودروهای خارجی سازمان توسعه تجارت ایران در نامه خود به سازمان بازرسی کل کشور تاکید می‌کند هیچ‌کدام از مراحل ثبت سفارش خودروهای سواری مدنظر از طریق این دفتر صورت نگرفته است و به عبارت دیگر، دفتر مقررات در طی مراحل آن نقشی نداشته است و این ثبت سفارش‌ها تنها با هک سیستم و تغییر کد در دیتابیس ممکن شده است.

در همین نامه ذکر شده است: «چندین مورد نفوذ غیرقانونی به سامانه ثبت سفارش از طریق نام کاربری پرسنل دفتر مقررات در خرداد 96 صورت پذیرفته که نشان می‌دهد شخص یا اشخاصی به صورت باندی با نفوذ به سامانه مذکور، برای اشخاص متخلف اقدام به ثبت سفارش‌های غیرقانونی کرده‌اند.» این همان نامه‌ای است که سراج به واسطه آن باور دارد سایت ثبت سفارش ‌هک شده است، اما در واقع این اتفاق نوعی خیانت در امانت و مال‌اندوزی با سوءاستفاده از امکانات و اعتمادی بوده که به برخی افراد شده است. فرد مدنظر و دو نفر دیگر که اکنون در بازداشت هستند، نه‌تنها از طریق این سایت موفق به ثبت بیش از پنج هزار سفارش واردات خودرو شده بودند، بلکه با پیشنهادهای مستقیم از واردکنندگان از آنها خواسته بودند اگر مایل به ثبت سفارش خودروی خود هستند، مبالغی بین پنج تا 20 میلیون تومان برای هر سفارش به آنها پرداخت کنند.

به این ترتیب این افراد موفق شدند در مدتی کمتر از یک سال میلیاردها تومان پول به جیب بزنند. اگرچه این پرونده هنوز به ایستگاه پایانی خود نرسیده، اما بدون شک توضیحات معاون وزیر در این باره می‌تواند به روشن شدن برخی نقاط تاریک کمک کند. متاسفانه این معاون وزیر درخواست «شرق» را برای گفت‌وگو در این باره بی‌پاسخ گذاشته است.
ممانعت از چاپ دوم کتاب نقد سند 2030

«وزارت ارشاد بگوید چرا از چاپ دوم کتاب «نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰» جلوگیری کرده است؟!» عضو کمیسیون فرهنگی گفت: باید مشخص شود که وزارت ارشاد به چه دلیل از چاپ دوم کتاب «نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰» جلوگیری کرده است.

حجت الاسلام نصرالله پژمان فر، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به اقدام اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلوگیری از چاپ دوم کتاب «نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰» اظهار داشت: اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامی بی‌اساس و بی منطق است و بنده این موضوع را تا ارائه مجوز چاپ دوم کتاب پیگیری خواهم کرد.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود که وزارت ارشاد به چه دلیل از چاپ دوم این کتاب جلوگیری کرده است، افزود: این کتاب مستند بوده و به همین دلیل مجوز چاپ در مرحله اول پیدا کرده است اگر مسئولان می‌گویند کتاب اشکال دارد چرا در چاپ اول آن نظارت نکرده و اجازه دادند این کتاب به چاپ برسد و اگر هم اشکالی ندارد در چاپ‌های بعدی نباید از آن جلوگیری کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه این‌گونه اقدامات زمینه التهاب‌ها و بی اعتمادی را در جامعه فراهم می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر عده‌ای اصرار دارند که سند ۲۰۳۰ اجرایی شود که این امر خلاف قانون و اسناد بالادستی است و باید به مردم اطلاع‌رسانی شود که دشمن برای اجرای این اسناد استعماری از چه مسیرهایی وارد می‌شود.

پژمان فر در پایان خاطرنشان کرد: برخی گمان نمی‌کردند که تا این اندازه نسبت به چاپ این کتاب استقبال شود، اما اینکه چاپ اول به سرعت تمام شد و نوبت به چاپ‌های بعدی کتاب رسید نشانگر میزان استقبال مردم است.
عضو فراکسیون امید: از مردم به خاطر سوءتدبیرهای دولت خجالت می‌کشم

عضو فراکسیون امید می‌گوید به خاطر سوءتدبیرهای اقتصادی دولت، از مردم خجالت می‌کشد.

محمدرضا بادامچی نماینده تهران در گفت‌وگو با تابناک با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس با حضور برخی اعضای اقتصادی دولت اظهار داشت: ما همه این مشکلات اقتصادی را به دولت گفتیم؛ اما نماینده اختیاری بیش از این ندارد و نمی‌تواند بیش از این در اجرائیات دخالت کند. ما فقط می‌توانیم جلوی زیاده‌خواهی‌های این‌ها را در همین حد بگیریم.

وی در پاسخ به این‌که تاکنون و در این دو سال چقدر توانسته‌اید اوضاع را کنترل کنید، گفت: این را شما باید بگویید. قدرت ما در همین حد است. ما به عنوان نماینده مجلس جلوی موکلان خودمان خجالت‌زده هستیم و نمی‌توانیم کاری کنیم. آنچه وظیفه نماینده است، وضع مقررات، پیگیری مطالبات و این دست موارد است که ما این کارها را انجام می‌دهیم؛ اما مشکل اینجاست که وزیر و مدیران اقتصادی ازجمله رئیس بانک مرکزی کوتاهی کرده و نمی‌توانند اوضاع را سامان دهند. این درحالی است که وضع ما اینقدرها هم بد نبود!

وی در ادامه یادآور شد: مشکلات کنونی ما، مدیریتی و ضعف مدیریتی است. باید گفت، مشکل از آنجایی شروع شد که این‌ها آمدند یکباره نرخ سود سپرده را از 20 درصد به 10 درصد رساندند، حال آنکه برنامه‌ریزی برای آن نداشتند. دولت باید نخست چاله‌ای حفر و مسیرهای سرمایه‌گذاری را پیدا می‌کرد و پس از آن نرخ سود بانکی را کاهش می‌داد؛ اما آنها بدون برنامه‌ریزی، نرخ سود سپرده را کاهش دادند. مردم هم پول خود را بیرون کشیدند و این پول به بازارهای دیگر مثل مسکن، سکه و ارز سرازیر شد و پول سرگردان برای کشور دردسرساز شد.

خراسان

دستور فوری کابینه برای حل مشکلات پیش فروش مسکن

پس از گزارش یک عضو کابینه به مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری مبنی بر این که قانون پیش فروش ساختمان مصوب 1389 در محورهای بسیاری دارای نقص، ابهام یا تناقض بوده و وجود این نقایص، مانع از اجرایی شدن و نیل به اهداف قانون گذار مبنی بر سامان دهی فرایند پیش فروش ساختمان می شود، مقرر شده با توجه به ضرورت جلوگیری از تخلفاتی چون فروش یک واحد به چندین خریدار، قانون جدید پیش فروش ساختمان در اسرع وقت تهیه و برای طی مراحل تصویب، به دولت ارسال شود.

ایران

توهین حمید رسایی به سردار سلیمانی

بعد از ارسال نامه قدردانی سردار قاسم سلیمانی به رئیس جمهوری کشورمان، حمید رسایی در توئیتر خود نوشت: «به تاریخ که نگاه می‌کنم امثال اشعث کندی و ابوموسی اشعری یک عمری به امام علی (ع) خون دل دادند یکی دوبار هم در حرف و نه در عمل مواضع درست داشتند اما مالک اشتر برای دستبوسی از آن دستپاچه نشد.» حسین کنعانی مقدم  از چهره‌های سیاسی اصولگرا  با انتقاد از این  مطلب به ایلنا گفت: افرادی از این دست متحجر دینی هستند که تاریخ مصرف آنها پایان یافته است. نامه فرمانده سپاه قدس به رئیس جمهوری حاکی از بصیرت انقلابی و خارج از حب و بغض‌های سیاسی و جناح‌بندی بود که حقیقت را بیان و از اقدامی که روحانی انجام داد، حمایت کرد.

آزادی 22 نفر از دراویش

مدیرکل زندان‌های استان تهران از آزادی تعدادی از دراویش خبر داد. مصطفی محبی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: 22 نفر از دراویش با پایان محکومیت دوران حبس‌شان، روز چهارشنبه از زندان آزاد شدند.

ارسال حکم اعدام ۸ تروریست داعشی برای اجرا

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران گفت: حکم اعدام ۸ تروریست داعشی که در حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) نقش داشتند، برای اجرا به دادستانی ارسال شده است. حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: احکام پرونده افراد مزبور، پس از استیذان از سوی رئیس قوه ‌قضائیه، اجرا می‌شود.

واکنش  یاسمن اشراقی به کیف ۲۵ میلیونی

یک کانال خبری با انتشار عکسی مدعی شده بود که کیف یاسمن اشراقی نتیجه امام ۳۸۰۰ دلار قیمت دارد. یاسمن اشراقی در واکنش به این خبر نوشت: با یک درصد قیمت نوشته شده روی عکس تقدیم شما، در ضمن دلار را هم 4200 حساب می‌کنیم.

ادعای بلوکه شدن بخشی از دارایی ایران در آلمان

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از بلوکه شدن بخشی از دارایی‌های کشورمان توسط آلمان خبر داد .به گزارش فارس، محمد دهقان از لزوم پیگیری این موضوع توسط دولت تأکید کرد.

آرمان

دستور مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور

منابع آگاه از نامه مهم رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی در خصوص مسائل به وجود آمده در بازار سکه و ارز خبر می‌دهند.ایسنا نوشت؛رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور دادند: «ضمن رسیدگی به موضوع، گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود.»

بلوکه بخشی از دارایی‌های ایران توسط آلمان

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از بلوکه شدن بخشی از دارایی‌های کشورمان توسط آلمان خبر داد. محمد دهقان با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: پس از خروج آمریکا اعتماد به اروپایی‌ها کاری غلط به نظر می‌آمد که این اقدام آلمانی‌ها در بلوکه کردن دارایی‌های ایران این موضوع را به اثبات رساند. عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر لزوم پیگیری این موضوع توسط دولت تأکید کرد.

اخراج 2 عضو سفارت ایران در هلند

سرویس اطلاعاتی هلند اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند. به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز، سخنگوی سرویس اطلاعاتی هلند با اعلام این خبر تاکید کرد که جز تایید خبر اخراج دو فرد فعال در سفارت ایران از هلند، هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهیم کرد. بر این اساس مشخص نیست که آیا ارتباطی میان اخراج دو کارمند سفارت ایران در هلند و بازداشت‌های اخیر ۶ ایرانی از جمله یک دیپلمات این کشور در اروپا به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست گروه مجاهدین خلق (منافقین) وجود دارد یا خیر.

اعتراض‌ها درباره ارز حجاج بیجاست

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایران گفت: 750 هزار نفر در چند ماه گذشته به ترکیه سفر کردند و کسی اعتراض نکرد که ارز کشور به هدر رفت اما هنگامی که 85 هزار حاجی مظلوم قصد انجام حج واجب دارند برخی افراد اعتراض بیجا می‌کنند. قاضی عسکر تصریح کرد: حج را نمی‌توان تعطیل کرد و تعطیلی آن در شرایط خاص است، امام صادق(ع) فرمود اگر مردم حج را تعطیل کنند بر امام مسلمانان واجب است آن‌ها را راهی حج کند چه بخواهند و چه نخواهند.

سکوت شورای سیاستگذاری، انفعال نیست

نایب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: سکوت شورای عالی‌سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به معنای انفعال آن شورا نیست. حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری در مورد تغییر تیم اقتصادی دولت گفت: اگر این کار اتفاق بیفتد ممکن است گشایشی ایجاد شود .وی اضافه کرد: البته نه به این معنا که همه مسائل حل شود بلکه این مساله در راستای مطالباتی است که وجود دارد.وزیر کشور در دولت اصلاحات در مورد پیشنهاد جایگزینی عبدا… نوری به جای عارف اظهار داشت: من از این مسائل خبری ندارم و این حدس و گمان‌های بیخودی است.

کسی از دفتر شهردار بازداشت نشده است

رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران ادعای بازداشت فردی در دفتر شهردار تهران را تکذیب کرد.ایسنا نوشت؛ عارف نیا با رد ادعای مطرح شده در توئیتی مبنی بر بازداشت فردی که با جعل عنوان و صدای مقامات امنیتی در دفتر شهردار جدید نفوذ کرده و به باجگیری و کلاشی از مدیران ارشد شهرداری و اعضای شورای شهر می پرداخت، گفت: چنین فردی در دفتر شهردار وجود نداشته و کسی از دفتر شهردار بازداشت نشده است. وی درباره اینکه آیا کسی در شهرداری با این اتهام بازداشت شده است یا خیر، گفت: در این زمینه بزودی اطلاع رسانی می‌شود.

ارسال حکم اعدام 8 داعشی به دادستانی

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران گفت: حکم اعدام ۸ تروریست داعشی که در حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) نقش داشتند، برای اجرا به دادستانی ارسال شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین موسی غضنفرآبادی درباره آخرین وضعیت پرونده هشت متهم وابسته به داعش که در حمله به مجلس و حرم امام راحل نقش داشتند، اظهار کرد: پرونده این هشت نفر که به‌ اتهام «معاونت در بغی مستوجب اعدام» به اعدام محکوم شدند، برای اجرا به دادستانی ارسال شده است. این مقام قضایی افزود: احکام پرونده افراد مزبور، پس از استیذان از سوی رئیس قوه‌قضاییه، اجرا می‌شود.

دستور فوری درباره ترخیص کالاهای گمرک

رئیس‌جمهور دستور ترخیص هرچه سریعتر تمامی اموال باقیمانده در گمرکات را در هامش (پاراف) نامه وزیر کشور صادر کرده است. در این راستا بابک دین پرست معاونت امور هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با ارسال نامه‌ای به گمرک و سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی، نوشت: دستور فرمائید تعداد دقیق وسایط ترابری به تفکیک انواع کامیون و کامیونت بلاتکلیف مشمول قانون اموال تفکیکی و همچنین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت عنوان (قاچاق، قضایی، متروکه و ضبطی) که در گمرکات و انبارهای متروکه موجود است را حداکثر تا تاریخ 5 تیرماه سال جاری به این معاونت ارسال شود.

مشروع بودن اعطای ارز دولتی حجاج؟

آیت‌ا…بیات زنجانی به استفتائی پیرامون اختصاص ارز دولتی به حجاج بیت‌ا… الحرام پاسخ داد که درپی می آید. متن این استفتاء و پاسخ آن به شرح زیر است: سؤال: نظر معظم له در مورد اختصاص ارز دولتی به حجاج چیست؟ پاسخ: با سلام و تحیّت؛ مطابق نصّ قرآن کریم حج برای کسانی‌ است که دارای استطاعت مالی و بدنی باشند؛ بنابراین اگرکسی مستطیع نیست حج برای او واجب نیست؛ دولت نیز مکلّف نیست زمینه استطاعت فوق را فراهم کند و بالطبع اگر اولویّت‌های مصرف ارز رعایت نشود که دولت مکلّف است آنها را رعایت کند، تخصیص دادن چنین ارزهایی معلوم نیست مشروع باشد.

2 تن سکه دزدیدند،چه مدیریت اقتصادی است؟

خطیب جمعه مشهد گفت: مسئله دو تن سکه اگر در افسانه‌های قدیمی هم عنوان می‌شد کسی باور نمی‌کرد، اما در این سه ماه و چند روز ابتدای امسال یک عنصر ناپاک ۲ تن سکه استخراج کرده و دزدیده است. این چه مدیریت اقتصادی است؟ این‌ها چه مدیرانی هستند که جریان اقتصادی کشور را به صورت دو تن سکه و یک گنج افسانه‌ای دربیاورند و بدزدند؟ به گفته نمایندگان مجلس دولت در ترمیم تیم اقتصادی اهتمام کند. آیت‌ا… علم الهدی افزود: نیروی انتظامی با قدرت اطلاعاتی و نیروی اجرایی اخلالگران اقتصادی را دستگیر کردند و بر اسناد و وضعیت این‌ها راه یافتند و با همه تلاشی که صورت دادند، اما از چنگ نیروهای قهار و مقتدر انتظامی ما نتوانستند فرار کنند. مردم در مضیقه معیشت و در التهاب هستند و مانند کباب روی تابه در نابسامانی اقتصادی می‌سوزند، اما نیروی انتظامی به کمک آمد و ریشه ناپاک اقتصادی را از بین برد.