یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » حسن روحانی خطاب به مرکل و مکرون: بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی مأیوس‌کننده است!

حسن روحانی خطاب به مرکل و مکرون: بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی مأیوس‌کننده است!

نخستین واکنش رسمی ایران به بسته اتحادیه اروپا برای تأمین منافع ایران و تداوم حضور در برجام؛

حسن روحانی در نخستین واکنش نسبت به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا، این بسته را ناامید کننده خواند و در گفت وگو با همتایان آلمانی و فرانسوی اش، به عدم ارائه یک لیست مشخص از اقداماتی که اروپا برای تضمین منافع ایران در حوزه امنیتی و اقتصادی ایران انتقاد کرد؛ انتقادات‌هایی که با ابراز امیدواری مرکل برای تداوم گفت وگوها و دستیابی به راهکارهای عملی همراه شده است.

به گزارش «تابناک»؛ رئیس جمهور در واکنش به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تأمین منافع ایران در صورت تداوم حضور در برجام، با امانوئل مکرون رئیس جمهور و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تماس گرفت و این بسته را مأیوس کننده و فاقد راهکارهای عملیاتی برای حفظ منافع ایران خواند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، عصر پنجشنبه در تماس تلفنی با خانم «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فرصت محدودی که در اختیار اروپا قرار گرفت تا مواضع خود را روشن و صریح درباره چگونگی ادامه برجام اعلام کنند، گفت: پس از خروج آمریکا از برجام، مشکلاتی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی و نفتی ایجاد شده و شرکت های سرمایه گذار در ایران برای ادامه فعالیتشان دچار تردید شدند.

رئیس جمهور با اشاره به ارائه بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی در ارتباط با چگونگی عمل به تعهدات و همکاری هایشان در برجام، آن را ناامید کننده عنوان کرد و گفت: متأسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یکسری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه برجام یک تعهد متقابل و دوطرفه بوده و بعد از حدود دو ماه، انتظار ارائه یک برنامه روشن از سوی سه کشور اروپایی داشتیم، اظهار امیدواری کرد، اجلاس فردای وزرای پنج کشور اروپایی در وین، پیام صریح، روشن و امیدوار کننده ای برای ادامه برجام داشته باشد.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز در این گفت وگوی تلفنی، با اشاره به اینکه در بسته پیشنهادی به ایران، موضوعات کلی و اصولی مورد اشاره قرار گرفته و در زمینه جزئیات باید گفت وگو‌ها ادامه پیدا کند، گفت: آنچه اهمیت دارد، این ‌است که می دانیم و یقین داریم، می خواهیم در برجام بمانیم و معتقدیم باید با آرامش ادامه روند گفت وگوها به انجام برسد.

همچنین روحانی شامگاه پنجشنبه در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با وی، تلاش فرانسه در روند حفظ برجام در ماه‌های گذشته را مثبت دانست و اظهار داشت: بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای پنج کشور فردا در وین، بتواند خواسته های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تأمین کند.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت های اقتصادی و روابط بانکی و مشکلات به وجود آمده برای برخی شرکت های اروپایی در پروژه های ایران، به واسطه خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: انتظار ما از اروپا، ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان بندی است تا بتواند نقشی جبران کننده در قبال خروج آمریکا داشته باشد.

«امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی، با اشاره به اراده فرانسه برای پایبندی به تعهدات خود در برجام، بر ضرورت تلاش برای ادامه همکاری ها و گفت وگوهای فی مابین برای تداوم این توافق مهم تأکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه اروپا برای حفظ برجام به تلاش های خود ادامه می دهد، افزود: نشست وزرای پنج کشور در وین می تواند توازن خوبی میان موضوعات سیاسی و اقتصادی برای ادامه روند همکاری ایجاد کند.