شبکه خبری CNN سه‌شنبه 3 ژوئیه به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد که پرونده سپاه پاسداران، روی میز دولت آمریکا قرار دارد و مسئولان در حال بررسی آن هستند.

بنا بر این گزارش، مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا با قرار دارن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی موافق است.

CNN در گزارش خود افزود که خیز برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی، از چند ماه پیش برداشته شده و این پرونده به صورت فشرده در حال بررسی قرار دارد تا به بخشی از استراتژی آمریکا در تشدید فشار علیه تهران تبدیل شود.

چنین تصمیمی به کاخ سفید این فرصت را خواهد داد تا حساب‌ها و اموال مرتبط با سپاه پاسداران را بلوکه کرده و تحریم‌های بیشتری در موازات تحریم‌های اقتصادی کنونوی علیه ایران اعمال کند.

قانون گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا در سال 1996 تصویب وعلیه گروه‌هایی همچون القاعده و داعش تصویب شد.

پیش از این واشینگتن بارها از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی صرفنظر کرده بود و به جای آن، تحریم‌هایی علیه مسئولانی در این نهاد نظامی ایرانی و شرکت‌های مرتبط از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا وضع شد.

مسئولان نظامی آمریکایی نگران آن هستند که چنین تصمیمی به اقدام ایران در ترتیب دادن عملیاتی علیه نیروهای آمریکایی در کشورهایی همچون عراق بیانجامد.