دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: بشار اسد دیکتاتور سوریه و رژیم ایران باید بروند!

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: بشار اسد دیکتاتور سوریه و رژیم ایران باید بروند!

مایک پمپئو در جلسه ای در کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا در مورد بودجه وزارت خارجه آمریکا گفت اسد «باید کنار برود».

روزنامه «واشنگتن اگزمنر» در گزارشی نوشت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و نظامیان ایرانی حامی او باید از تلاش برای گسترش کنترل خود بر آن کشور جنگ زده دست بکشند.

صدای آمریکا مینویسد: سناتور جمهوریخواه جیمز لنکفورد از وزیر خارجه آمریکا پرسید: «آیا می توانیم با حضور ایران و حضور اسد در بلند مدت در سوریه شاهد پیشرفتی باشیم؟»

پمپئو جواب داد: «خیر.»

این اظهار نظر در مقایسه با گزارش های حاکی از تمایل آمریکا به خروج از سوریه موضعی تند محسوب می شود.

بشار اسد به عملیات تهاجمی در جنوب غربی سوریه دست زده است که نقض آتش بس مورد توافق پرزیدنت ترامپ و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. این عملیات باعث می شود نیروهای طرفدار رژیم اسد به یک پایگاه نیروهای آمریکایی، در نزدیکی گذرگاهی که ایران برای پل زمینی اش به مدیترانه به آن نیاز دارد، نزدیکتر شوند.

پمپئو در جلسه سنا گفت: «ما هنوز در جایگاهی نیستیم که اهرم فشار چشمگیری برای تحقق پیامدهای سیاسی در جهت منافع آمریکا و جهان داشته باشیم. من به واحدها و آرایش های نظامی و ساختار فرماندهی و افسران نیروی قدس اشاره می کنم که آزادانه در سوریه به هر سو می روند، دست به تحریک می زنند و به عملیات تروریستی در حمایت از رژیم سوریه کمک مالی می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه “صدای آمریکا” نیست.