شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » ترامپ: از ملک سلمان خواستم به خاطر اختلال نفتی در ایران، تولید نفتش را تا ۲ میلیون بشکه افزایش دهد؛ او هم پذیرفت

ترامپ: از ملک سلمان خواستم به خاطر اختلال نفتی در ایران، تولید نفتش را تا ۲ میلیون بشکه افزایش دهد؛ او هم پذیرفت

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در توئیتی از موافقت پادشاه عربستان برای افزایش تولید نفت تا دو میلیون بشکه در روز خبر داد.

به گزارش انتخاب، ترامپ نوشت: با ملک سلمان حرف زدم و گفتم به خاطر اختلال در ایران و ونزوئلا، از عربستان می‌خواهم تولید نفتش را تا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. قیمت‌ها خیلی بالاست، او پذیرفت.»

در همین حال، نوواک وزیر انرژى روسیه می گوید بعد از مذاکراتى که با الفالح وزیر نفت سعودى داشته به این نتیجه رسیده است که طى ماه جولاى صادرات نفت روسیه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر روزنامه دولتى الرأى کویت می گوید از فردا اول جولاى دولت کویت صادرات روزانه نفت خود را به میزان ۸۵۰۰۰ بشکه افزایش خواهد داد.

این در حالی است که اوپک اخیرا در نشستی در وین، با تمدید توفق پیشین کاهش نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ موافقت کرده بود. در این نشست مقرر شد کشور‌ها تا ۱۰۰ درصد به این توافق پایبند بمانند. پیشتر بیشتر کشور‌ها تا ۱۵۰ درصد توافق مذکور را رعایت می‌کردند. بدین معنا که بیش از حد تعیین شده، تولید خود را کاهش داده بودند. ایران با رایزنی‌های انجام شده، از کاهش تولید نفت معاف بود تا به سهمیه پیشین خود قبل از تحریم‌ها بازگردد.