یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ادامه توئیت‌های کاخ سفید و پمپئو؛ از معترضان ایرانی حمایت می کنیم؛ مردم از بی کفایتی جمهوری اسلامی خسته شده‌اند!

ادامه توئیت‌های کاخ سفید و پمپئو؛ از معترضان ایرانی حمایت می کنیم؛ مردم از بی کفایتی جمهوری اسلامی خسته شده‌اند!

 

در ده روز اخیر کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا با توئیت ها و بیانیه های خود از رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم خود انتقاد کرده اند.

کاخ سفید روز جمعه توئیتی را منتشر کرد که ضمن حمایت از اعتراض های مردمی در ایران، اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تقبیح و محکوم می کند.

این توئیت با تاکید بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی ایران منابعی را که حق مسلم مردم ایران است به هدر می دهد می گوید مردم ایران از این فساد و بی کفایتی خسته شده اند.
کاخ سفید همچنین یادآوری کرده است که آمریکا و جهان صدای مردم ایران را می شنوند.

این موضع گیری کاخ سفید بعد از چند رشته توئیت وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نیز، در توئیتی یادآوری کرد که حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی های یمن نه تنها به آنها قدرت حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می دهد، بلکه خطر بحران انسانی در یمن را نیز تشدید می کند.

آقای پمپئو در این توئیت تاکید کرد که آیت الله خامنه ای باید به خاطر بی ثبات ساختن منطقه و طولانی کردن زجر و مصیبت مردم یمن مسئول و جوابگو شناخته شود.

آقای پمپئو پیشتر نیز در دو توییت دیگر نوشته بود رژیم فاسد ایران منابع آن کشور را برای سوریه، حزب الله، حماس و حوثی ها به هدر می دهد.

آقای پمپئو می گوید جای تعجب نیست اعتراض ها در ایران ادامه دارد. مردم از فساد ، بی عدالتی و بی لیاقتی رهبرانشان خسته شده اند. جهان صدای آن ها را شنیده است.

آقای پمپئو در توئیت های دو روز گذشته اش با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی و بی ثمر بودن توافق موسوم به برجام می گوید آمریکا در پی توافقی است که برای همیشه از دست یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی و تولید موشک های بالیستیک برای حمل آن ها جلوگیری کند .

«مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه نیز امروز در تقبیح اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، به نگرانی های ابراز شده در توئیت های دولت ترامپ پیوست و در توییتی نوشت، رژیم سوریه با حمایت پوتین، ایران و حزب الله به حمله به بیمارستان ها و کشتار شهروندان ادامه می دهد.

از دیماه سال گذشته اعتراضات در ایران افزایش یافته است. در دیماه، بیش از ۸۰ شهر در ایران شاهد اعتراضات بود.

در ماههای اخیر، ابتدا اعتراض زنان به حجاب اجباری روی داد. همچنین مردم عادی که سرمایه و پس اندازشان در موسسات مالی مورد تایید حکومت از بین رفته بود، تجمع کردند. بحران آب و مشکلات محیط زیستی از دیگر موارد اعتراضات بود.

مشکلات اقتصادی موجب اعتراض کارگران و بعضی اقشار دیگر شده است. همچنین از هفته پیش بازار در اعتراض به گرانی دلار و مشکلات اقتصادی به اعتراضات پیوست.

مقام های جمهوری اسلامی ایران با رد اعتراضات، آنها را تحت تاثیر رسانه ها می دانند. این در حالی است که مردم معترض بارها در شعارهایشان گفته اند خطاب آنها مسئولان ایران است:

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن به برنامه موشکی ایران، حمایت جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی منطقه و بی ثبات سازی در خاورمیانه اعتراض دارد.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش از برنامه هسته ای ایران خارج شد و قرار است سه تا شش ماه آینده تحریم های هسته ای را بازگرداند.

ارزش هر دلار آمریکا در ماههای گذشته از سه به حدود نه هزار تومان رسیده است.

مقام های آمریکا شروطی را برای جمهوری اسلامی برای مذاکره مجدد طرح کرده اند اما هنوز مقامات تهران آنها را نپذیرفته اند.