یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفت که متحدان ایالات متحده باید تا ماه نوامبر واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفت که متحدان ایالات متحده باید تا ماه نوامبر واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

آمریکا:‌ متحدانمان تا ماه نوامبر واردات نفت از ایران را به صفر برسانند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ایالات متحده از متحدان خود می‌خواهد واردات نفت از ایران را به صفر برساند.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفت که هیئتی آمریکایی طی هفته آتی به خاورمیانه خواهد رفت تا تولید‌کنندگان نفتی در منطقه خلیج [فارس] را به تأمین [میزان کافی] نفت به بازارهای جهانی [همزمان با قطع صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی] ترغیب کند.

به نوشته رویترز، این مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفت که کشورهای خریدار نفت ایران باید خود را آماده کنند از زمانی که ایالات متحده در ماه نوامبر [حدودا آبان‌ماه] بار دیگر تحریم‌هایش علیه ایران را از سر می‌گیرد، تمامی واردات [نفت از ایران] را متوقف کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در اینباره که آیا ایالات متحده از متحدان خود می‌خواهد واردات نفت [از ایران] را تا ماه نوامبر به صفر برساند، گفت:‌ «بله.»

وی همچنین هشدار داد که ایالات متحده در این خصوص «هیچ معافیتی را اعطا نمی‌کند»، به گفته این مقام آمریکایی تمرکز واشنگتن بر تهران «یکی از اولویت‌های امنیت ملی مهم» آمریکا است.

به نوشته آسوشیتدپرس، در شرایطی که کشورهای اروپایی به طور خاص تلاش دارند تا در خصوص مستثنی کردن شرکت‌های اروپایی [با آمریکا] مذاکره کنند، این مقام وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تأیید کرد که ترامپ قصد دارد به ضرب‌الاجل 180 روزه‌اش [برای اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران] پایبند باشد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در خصوص موضع ژاپن درباره واردات نفت ایران، افزود: «فکر نمی‌کنم که پاسخ ژاپنی‌ها به طور خاص از دیگر کشورهای وارد کننده نفت [از ایران] متفاوت باشد»، وی همچنین از برنامه خود برای سفر به چین و هند در آینده نزدیک به منظور بحث و بررسی این مسئله خبر داد.

وی افزود: «این یک چالش برای آن‌ها است. این چیزی نیست که هر کشوری که از ایران نفت وارد کند … بخواهد آن را به طور داوطلبانه انجام دهد،‌ شما می‌دانید، ما از آن‌ها می‌خواهیم یک تغییر در سیاست‌‌‌‌‌‌‌[شان] انجام دهند … چین، هند؟ بله، مطمئنا شرکت‌های آن‌ها [نیز] در معرض همان تحریم‌هایی هستند که هرکس دیگری است. مطمئنا خواهان این خواهیم شد که واردات آن‌ها صفر شود.»

این مقام آمریکایی به خبرنگاران گفت:‌ «ما به دنبال [قطع کردن] جریان‌های تأمین مالی ایران و تأکید بر کلیت رفتار بدخیم ایران در سرتاسر منطقه هستیم.»

انتهای پیام/