دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » روسیه دست آغشته به عسل ایران را گاز می‌گیرد !

روسیه دست آغشته به عسل ایران را گاز می‌گیرد !

خبرگزاری CNBC گزارش داده است که ایالات متحده آمریکا می تواند از روسیه بخواهد تولید نفت را افزایش دهد تا همراه واشنگتن در جهت وضع تحریم های جدید علیه ایران از کمبود عرضه جهانی نفت جلوگیری کند.

به گزارش Russia Today، اوپک و متحدان غیر عضو موافقت کرده اند که با وجود مخالفت ایران روزانه یک میلیون بشکه در روز به بازار اضافه کنند. گزارش شده است که روسیه اصرار به افزایش تولید 1.5 میلیون بشکه نفت در روز را دارد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، به CNBC گفت که میزان افزایش صورت گرفته در حال حاضر کافی است.

ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که موافقت نامه “ممکن است کمی کمتر” از میزانی باشد که برای جلوگیری از کمبود برآمده از تحریم علیه سومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک لازم است. مدیر اجرایی BP، باب دادلی در ماه می گفت که تحریم های علیه ایران می تواند باعث کمبود روزانه 1 میلیون بشکه نفت در بازار شود.

نواک، وزیر انرژی روسیه، در حال رفتن به واشنگتن برای شرکت در کنفرانس جهانی گاز است و در آنجا او با همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد. بر اساس گزارش CNBC، تحلیلگران می گویند پری ممکن است از روسیه بخواهد تا برای مقابله با کمبود نفت بازار در صورت تحریم علیه ایران، تولید نفتش را افزایش دهد.

دو سال پیش، زمانی که اوپک، روسیه و دیگر تولید کنندگان تولید نفت را برای ایجاد تعادل در بازار ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دادند، مسکو موافقت کرد که تولید خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. معامله هفته گذشته دو سوم میزان کاهش یافته را به روسیه باز خواهد گرداند.

ایران با تصمیم بر افزایش تولید نفت مخالف بود، چراکه نمی تواند در زمان تحریم ها تولید خود را افزایش دهد. ایران به عنوان سومین تولید کننده ی بزرگ اوپک پیش از این اذعان کرده بود که با توجه به تحریم های آمریکا علیه این کشور با افزایش تولید نفت مخالف است زیرا در صورت کاهش عرضه ی نفت توسط این کشور به علت تحریم ها عملا امکان نفع بردن از سیاست افزایش تولید اوپک برای ایران وجود ندارد. این در حالی است که در نشست روز جمعه ایران با افزایش محدود تولید نفت موافقت کرد اما از اوپک خواست که در بیانیه ی پس از نشست این نهاد در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران موضع گیری کند.

پیش از این وزیر نفت ایران اذعان کرده بود کشورهایی که بیش از مقدار توافق شده بر اساس قرارداد کاهش تولید میزان تولید خود را کاهش داده بودند باید نسبت به حدنصاب های تعیین شده پایبند باشند و این بدان معناست که عربستان که بیش از حد مجاز تولید خود را کاهش داده بود می تواند به طور تدریجی بیشتر نفت تولید کند. بیژن زنگنه افزوده بود در صورتی که اوپک به طور عادی به توافق کاهش تولید پایبند بماند می توان تولید نفت را ۴۶۰،۰۰۰ بشکه در روز افزایش داد.