سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جیغ بنفش رئیس فاسد قوه داعشی و درویش کش قضائیه ایران در برابر رسوایی عظیم جهانی این نظام درویش کش پس از به شهادت رساندن شهید گلگون کفن درویش محمدیاور ثلاث

جیغ بنفش رئیس فاسد قوه داعشی و درویش کش قضائیه ایران در برابر رسوایی عظیم جهانی این نظام درویش کش پس از به شهادت رساندن شهید گلگون کفن درویش محمدیاور ثلاث

 

رئیس دستگاه فاسد داعشی و درویش کش قضایی شامگاه شنبه، دوم تیر، در گفت‌وگویی مستقیم و طولانی با تلویزیون دولتی ایران گفت: «دشمنان ما» حقوق بشر را «ابزار می‌کنند برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی و برخی هم در داخل کشور هم‌صدایی می‌کنند با اینها».

مقام‌های نظام بدتر از داعشی درویش کش ایران تاکنون به هیچ‌ یک از گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر اجازه سفر به ایران نداده‌اند؛ با این حال صادق سارق لاری جانی نهادهای بین‌المللی را متهم کرد که خبرهای خود را از سایر منابع کسب می‌کنند و بنابراین قادر نیستند «شاخص‌های حقوق بشر در ایران را رصد و ارزیابی کنند».

در طول ۳۹ سال گذشته سازمان ملل و نهادهای وابسته‌اش جز چند مورد، هر سال قطعنامه‌ای درباره نقض حقوق بشر در ایران صادر کرده است.

شمار بالای اعدام‌، آزار اقلیت‌های دینی، قومی و اجتماعی و همچنین سرکوب آزادی‌های مدنی از جمله مواردی است که در قطعنامه‌های سازمان ملل علیه نقض حقوق بشر در ایران تکرار شده است.

مطابق آمار نهادهای بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر یکی از سه کشور جهان با بیشترین سرانه اعدام بوده است.

با این حال صادق سارق لاری جانی در گفت‌وگویش با تلویزیون دولتی ایران این موارد را «اتهام‌های نادرست» خواند و مثلا در مورد آمار بالای اعدام‌ها در ایران گفت: «قوه قضائیه مجری حکم است.»

رئیس دستگاه فاسد داعشی و درویش کش قضایی که از طرف رهبر رژیم ایران منصوب می‌شود، سازمان ملل را به «تبعیت از کشورهای سلطه در بحث حقوق بشر» متهم کرد و آمریکا را هم «دارای کارنامه‌ای سیاه در حقوق بشر» خواند.

وزارت خارجه آمریکا هرساله گزارشی درباره عملکرد کشورهای جهان در زمینه حقوق بشر منتشر می‌کند که «پرخواننده‌ترین سند» این وزارتخانه در جهان است، اما این گزارش سالانه «کشورها را قضاوت نمی‌کند بلکه برای آگاهی از وضعیت تهیه می‌شود».

تازه‌ترین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی‌های مذهبی در جهان چند هفته پیش منتشر شد و در بخش مربوط به ایران، از جمله آمده بود: با وجود وعده‌های حسن روحانی برای بهبود وضعیت اقلیت‌های مذهبی در ایران، پیشرفتی در این زمینه دیده نمی‌شود.

مقام‌های نظام بدتر از داعشی درویش کش ایران همواره این گزارش‌های سالانه را «نادرست» و «دارای انگیزه‌های سیاسی» توصیف کرده اما به موارد مندرج در آن پاسخ جزئی نداده‌اند.

صادق سارق لاری جانی درباره انتشار اخبار مربوط به اعدام‌ها از آنچه «اختاپوس رسانه‌ای» خواند انتقاد کرد و به خبرهای منتشرشده درباره اعدام شهید گلگون کقن درویش جوانمردمحمد ثلاث، از دراویش گنابادی، به شدت تاخت.

همزمان با حمله گسترده مأموران امنیتی به تجمع مسالمت آمیز دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران، یک دستگاه اتوبوس با حمله به سوی نیروهای انتظامی سه تن از آنان را کشت. مقام‌های قضایی درویش کش ایران، درویش بی گناه محمد ثلاث را قربانی مطامع سیاسی خود کرده و با وجود فیلمها، عکسها و شاهدان زیادی که دال بر بیگناهی قطعی این درویش بود درخواست اعاده دادرسی را رد کرده و او را به عنوان راننده اتوبوس معرفی کردند و روز دوشنبه ۲۸ خرداد وی را به شهادت سرخ رساندند.

فرزندان، ده ها شاهد و وکیل شهید محمد ثلاث گفته‌اند که او اصولا «سه ساعت پیش از حادثه بازداشت شده و در صحنه جرم حضور نداشته به دلیل چندین ساعت شکنجه در کلانتری به این موضوع اعتراف کرده بود».

رئیس قوه فاسد بدتر از داعشی درویش کش قضائیه بدون نام بردن از شهید گلگون کفن محمد ثلاث، از رویکرد غربی‌ها و عده‌ای از وکلا در داخل کشور و رسوایی عظیم جهانی پیش آمده برای این نظام درویش کش در قبال اعدام شتهید ثلاث به شدت انتقاد کرد.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشر از غیرشفاف بودن روند دادرسی در پرونده شهید محمد ثلاث انتقاد کرده و خواستار به تعویق افتادن و تجدید محاکمه شده بودند.

وزارت خارجه آمریکا اعدام شهید محمد ثلاث و همچنین بازداشت وکیل او را محکوم کرد و اتحادیه اروپا نیز با اشاره به «سوالاتی جدی» که روند دادرسی او ایجاد کرد گفت: «به نظر می رسد شواهد کلیدی که می‌توانست بی‌گناهی او را اثبات کند، رد شد.»