یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » خبرگزاری انتخاب مدعی شد که روزنامه اسرائیلی ‘معاریو’ از دیدار ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد عربستان با ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر اسرائیل در اردن خبر داده است.

خبرگزاری انتخاب مدعی شد که روزنامه اسرائیلی ‘معاریو’ از دیدار ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد عربستان با ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر اسرائیل در اردن خبر داده است.

جاکی حوجی’ تحلیلگر این روزنامه فاش کرد که این دیدار محرمانه در جریان سفر دوشنبه گذشته نتانیاهو به امان پایتخت اردن انجام شده است. وی گفت: یکی از دوستان من که در جریان این ملاقات بود، اطلاع داد که بن سلمان دیدار‌هایی با حضور عبدالله دوم و ملاقات‌هایی هم بدون حضور وی با نخست وزیر اسراییل داشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : روزنامه اسرائیلی ‘معاریو’ از دیدار ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد عربستان با ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر اسرائیل در اردن خبر داد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ‘خلیج آنلاین’، ‘جاکی حوجی’ تحلیلگر این روزنامه فاش کرد که این دیدار محرمانه در جریان سفر دوشنبه گذشته نتانیاهو به امان پایتخت اردن انجام شده است.
روابط رژیم صهیونیستی و آل سعود طی سال‌های اخیر علنی‌تر از گذشته شده است.
ولیعهد عربستان پیشتر از ادعای صهیونیست‌ها در اشغال سرزمین‌های فلسطینی حمایت به عمل آورده بود.
حوجی افزود: بن سلمان نتانیاهو را در قصر شاه اردن و در حاشیه سفر اخیر ‘جراد کوشنر’ و ‘جیسون گرینبلات ‘ فرستادگان ترامپ به اردن ملاقات کرده است.
وی گفت: یکی از دوستان من که در جریان این ملاقات بود، اطلاع داد که بن سلمان دیدار‌هایی با حضور عبدالله دوم و ملاقات‌هایی هم بدون حضور وی با نخست وزیر اسراییل داشته است.
کوشنر و گرینبلات از هفته گذشته سفر منطقه‌ای را با هدف گفت: وگو با سران کشور‌های عربی برای جا انداختن ‘معامله قرن’ آغاز کرده و تاکنون به کشور‌های اردن، مصر عربستان و قطر سفر کرده اند.
ماموریت فرستادگان ترامپ ساعاتی بعد از حملات اخیر نظامیان صهیونیست به باریکه غزه آغاز شده است.
به گزارش ایرنا، جراد کوشنر، ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) گذشته همزمان با کشتار ده‌ها تن از فلسطینیان به دست نظامیان صهیونیستی همراه همسرش در مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس شرکت کرد.
این اقدام همزمان با هفتادمین سال تشکیل رژیم صهیونیستی (یوم نکبت) انجام شد.
اقدام ترامپ رییس جمهوری آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس موجی از خشم در میان مسلمانان جهان ایجاد کرد.
طرح معامله قرن که دولت ترامپ قصد اجرای آن را دارد، فلسطینی‌ها را مجبور به ارایه امتیازات زیادی در حق صهیونیست‌ها می‌کند.
سایت صهیونیستی ‘دبکا’ پیشتر برخی از بند‌های طرح یاد شده را این گونه فاش کرده است:
۱- کشور فلسطین با حاکمیت محدود در نوار غزه و نیمی از کرانه باختری تشکیل خواهد شد.
۲- مسئولیت کنترل امنیت اغلب مناطق کرانه باختری و گذرگاه‌های مرزی به عهده ‘اسرائیل’ خواهد ماند.
۳- حاکمیت بر ‘وادی اردن’ (شرق کرانه باختری) و کنترل نظامی آن به عهده اسرائیل باقی خواهد بود.
۴- همه محله‌های عربی بخش شرقی قدس در اختیار فلسطین خواهد بود، به جز شهر قدیمی آن که بخشی از قدس در دست اسرائیل خواهد بود.
۵ – ‘ابودیس’ بخش شرقی قدس، پایتخت پیشنهادی برای کشور فلسطین خواهد بود.
۶ – نظارت دینی بر مساجد شهر قدیمی قدس به عهده فلسطین و اردن خواهد بود.
۷ – غزه جزئی از کشور جدید فلسطین خواهد بود، به شرط اینکه حماس خود را خلع سلاح کند.
۸ – هیچ بندی در این طرح درباره ‘حق بازگشت’ آوارگان فلسطینی درج نشده است، اما مکانیزمی از سوی جامعه جهانی برای رسیدگی به آن ایجاد خواهد شد.
۹ – شناسایی اسرائیل به عنوان وطن یهودیان و کشور فلسطین با حاکمیت محدود به عنوان وطن فلسطینی ها.
به نوشته دبکا، ترامپ در دیدار‌هایی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، ‘محمد بن زاید آل نهیان’ ولیعهد ابوظبی، ‘تمیم بن حمد آل ثانی’ امیر قطر، ‘عبد الفتاح السیسی’ رئیس جمهوری مصر و ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی چند جلسه درباره این طرح گفتگو و رایزنی کرده است.