چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پروانه سلحشوری: در كشور مرجع تصميم‌ گيری مشخصی وجود ندارد/ برخی از باهم بودن مردم هراس دارند/ قدرت اصلی در دست یک عده خاص قرار دارد

پروانه سلحشوری: در كشور مرجع تصميم‌ گيری مشخصی وجود ندارد/ برخی از باهم بودن مردم هراس دارند/ قدرت اصلی در دست یک عده خاص قرار دارد

 

پروانه سلحشوری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر این عقیده است که زمانی که هنوز اجازه ورود بانوان به ورزشگاه‌ها داده نمی‌شود ،طبیعی است که اجازه پخش بازی‌های جهانی در این فضا را برای خانواده‌ها هم ندهند و متاسفانه برخی از باهم بودن مردم هراس دارند.

بازی‌های جام جهانی 2018 در روسیه در حالی شروع شد که پخش مستقیم بازی‌ها در ورزشگاه آزادی کماکان ممنوع است و خانواده‌ها نمی‌توانند برای مشاهده فوتبال با یکدیگر در فضای استادیوم حضور داشته باشند. حسین رحیمی رییس پلیس تهران اعلام کرد: کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند، پخش مسابقات فوتبال در اماکن عمومی و اصناف خاص نیازمند اخذ مجوزهای لازم از نیروی انتظامی است.

در كشور مرجع تصميم‌گيری مشخصی وجود ندارد

پروانه سلحشوری گفت: با اشاره به مباحث اخیر درباره وضعیت پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی و مکان‌های عمومی همچون کافه و سینماها، گفت: متاسفانه در كشور مرجع تصميم‌گيری مشخصی وجود ندارد كه در صورت عدم تحقق وعده‌ها بتوان مطالبه‌گری كرد. وزارت‌ورزش بارها اعلام كرده است كه آمادگی پذيرش خانواده‌ها را برای مسابقات دارد، اما به نظر می‌رسد شورای تامين تاكنون موافقت نكرده است.

برخی از باهم بودن مردم هراس دارند

این نماینده با اشاره به اینکه متاسفانه برخی جو را همواره منفی می‌کنند، منفی میبنند و از با هم بودن مردم هراس دارند، یادآورشد: در حاليكه هر جامعه‌ای پيش نياز بنيادين آن وجود همبستگی و انسجام اجتماعی است. در صورت اين اتحاد می‌توان بر مشكلات هم فائق آمد.

قدرت اصلی در دست یک عده خاص قرار دارد

سلحشوری ادامه داد: زمانی که فشارهای اجتماعی از جانب برخی از گروه‌های فشار آنقدر زیاد است که می‌توانند دست به چنین کارهایی بزنند، طبیعتا در همه زمینه‌ها ورود پیدا می‌کنند و جو را آنگونه که می‌خواهند به نفع خودشان تنظیم می‌کنند و قدرت آن را هم دارند که بخواهند مانع نظرات و خواسته‌های دیگران شوند. بالاخره قدرت اصلی دست یک عده خاصی قرار دارد که در همه موارد نیز تصمیم‌گیری می‌کنند.

وقتی اجازه حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را نمی‌دهند، طبیعی است مانع حضور خانواده‌ها شوند

سلحشوری، با بیان اینکه از ابتدا بعید بود بخواهند اجازه دهند خانواده‌ها به ورزشگاه بروند، خاطرنشان کرد: زمانی که اجاز ورود بانوان به ورزشگاه‌ها را نمی‌دهند، خب طبیعی است در این خصوص نیز اجازه ندهند خانواده‌ها برای تماشای بازی‌های جام جهانی، به ورزشگاه بروند و این موضوع از ابتدا نیز مشخص بود و تا زمانی که آن محدودیت‌ها از بین نرود، این قبیل محدودیت‌ها مانند عدم اجازه پخش فوتبال در ورزشگاه برای تماشای خانواده‌ها نیز وجود دارد.

ما زنان در مجلس برای باز شدن فضا برای زنان تلاش می‌کنیم اما تهدید می‌شویم

عضو فراکسیون امید، با بیان اینکه ما زنان مجلس همه تلاشمان برای باز شدن فضا برای زنان جامعه را انجام می‌دهیم، تصریح کرد: ما تلاشمان را انجام داده‌ایم، اما مگر چقدر توان داریم؟ تعدادمان هم اندک است. متاسفانه‌ فشارها از همه سمت بسیار زیاد است و همین تلاش‌هایی که انجام می‌دهیم، منجر به این می‌شود که در نهایت ما را تهدید و به شدت تخريب کنند تا تلاش‌های ما را به حاشیه ببرند و نسبت به آن جو منفی به راه بیاندازند. لازم به ذكر است ما در قوه مقننه قدرت اجرا نداريم. بارها شنيده ام كه مي‌گويند بجای حرف زدن عمل كنيد، عمل كردن به حوزه اجرا برمی‌گردد. متاسفانه افراد ذی‌نفوذ عملا نشان داده‌اند كه مجلس در راس امور نيست و آنچه ما هم زبان با مردم مي‌گوييم را بر عكس عمل مي‌كنند. نه تنها شرایط را بهبود نمی‌بخشند، بلکه وضعیت را بدتر و نامطلوب‌تر می‌کنند.

زمانی که بازی ایران را می‌دیدم، فقط تماشاچیان مراکشی را مشاهده می‌کردیم

وقتي بازی را از تلویزیون تماشا می‌کردم، فقط تماشاچيان مراكشي را نشان می‌دادند. ما فقط مي‌شنيديم اما تصوير کمتری از ايرانيان تشويق كننده ميديديم.

تصویربرداران و عوامل پخش تلویزیون ایران، مراکشی بودند!

عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: متاسفانه پخش تصاویر از شبکه سه به گونه‌ای بود که گویی تصویربرداران و عوامل پخش همگی مراکشی بودند. تصاویر کمتری از هواداران پرشور ایرانی حاضر در ورزشگاه از سیمای ملی پخش شد و اغلب تصاویر مربوط به هوارادان مراکشی بود، اما خوشحالم که با وجودی‌ که تلویزیون ایران هموطنان خود را سانسور کرد، صدای شیرزنان و شیرمردان ایرانی به وضوح قابل شنیدن بود.