یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » درخواست خانواده محمد ثلاث برای اعاده دادسی، همزمان با تحصن و اعتصاب درویشان زندانی!

درخواست خانواده محمد ثلاث برای اعاده دادسی، همزمان با تحصن و اعتصاب درویشان زندانی!

رادیو صدای آمریکا- در پی انتشار اخباری مبنی بر اجرای قریب الوقوع حکم محمد ثلاث، درویش متهم به زیر گرفتن منجر به مرگ چند مامور نیروی انتظامی، تلاش ها برای اعاده دادرسی پرونده او افزایش یافته است.

دختر و پسر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه ۲۶ خرداد در یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی با دیگر بر بیگناهی پدر خود تاکید کردند و از همه مجامع داخلی و بین المللی خواستند که از هیچ تلاشی برای اعاده دادرسی پرونده او فروگذار نکنند.

نرگس ثلاث، دختر این درویش محکوم به اعدام روز شنبه در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اعاده دادرسی پرونده او بار دیگر ثبت خواهد شد.

او اضافه کرد: «دلیل درخواست اعاده دادرسی دوباره این است که بازپرس، شهود را احضار نکرده و پدر من هیچ دفاعی از خود نکرده است.»

او با تاکید بر بیگناهی پدر خود گفت که از همه می خواهد در ثبت اعاده دادرسی و اثبات بیگناهی پدرش کمک کنند.

این در حالیست که بر اساس برخی خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، اواخر روز شنبه مسئولان زندان از خانواده محمد ثلاث خواسته اند برای آخرین دیدار، به ملاقات او بروند.

پیشتر وکیل محمد ثلاث، اعلام کرده بود که ماموران، موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند.

در همین رابطه، کسری نوری، از درویشان زندانی، در یک فایل صوتی از تحصن درویشان محبوس در زندان بزرگ تهران، در اعتراض به حکم اعدام محمد ثلاث و بی عدالتی در رسیدگی به پرونده درویشان، خبر داد.

ضرب و شتم و نقض حقوق شهروندی

از سوی دیگر، همزمان با اعلام صدور احکام تعدادی از درویشان بازداشتی، تعدادی از زنان درویش بازداشت شده نیز در اعتراض به نقض حقوق شهروندی و بدرفتاری ماموران دست به تحصن زدند.

در روزهای اخیر، موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، از صدور ۱۵۰ رای برای درویشان متهم در پرونده حادثه خیابان پاسداران تهران خبر داد.

وب‌سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، جزئیات احکام ۱۵ تن از آنها را که جمعاً به ۵۳ سال زندان محکوم شده‌اند منتشر کرده است.

این در حالیست که با وجود رسیدگی قضایی به پرونده و انجام محاکمات، نقض حقوض شهروندی بازداشت شدگان ادامه دارد.

به نوشته مجذوبان نور، در پی حمله ماموران و گارد زندان به زنان درویش و ضرب و شتم آنان، ۱۰ زن درویش در زندان مرکزی تهران از روز جمعه ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذا زدند.

بر اساس گزارش ها، زنان درویش در اعتراض به عدم تحویل کارت تلفن دست به اعتراض زده بودند که مسئولان زندان از تعدادی از زندانیان با جرائم خطرناک خواستند آنان را مورد ضرب و شتم قرار دهند. به گفته اعضای خانواده زنان زندانی، پس از آن نیز گارد زندان «با شوکر و باتوم» به زنان درویش حمله و آنان را از یکدیگر جدا کرده و به بندهای مختلف منتقل کرده‌اند.

در پی این حوادث، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پیامی در توئیتر نوشت که اطلاعات دریافتی از رعایت نشدن حقوق شهروندی و موازین آیین دادرسی در مورد درویشان گنابادی بازداشت شده حکایت دارد.

ضرب و شتم و اعتصاب غذای زنان درویش در زندان، موجب تحصن خانواده‌های آنها مقابل زندان قرچک ورامین و زندان شهرری شد. خانواده ها که روز شنبه برای سومین روز پیاپی تحصن کردند به پاسخگو نبودن مسئولان زندان در قبال وضعیت بستگان خود، اعتراض کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.