شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پرونده “ترقه‌بازی داعش”‌ و محاکمه آنها به روایت ارگان بسیج- اطلاعات سپاه پاسداران موسوم به تسنیم!

پرونده “ترقه‌بازی داعش”‌ و محاکمه آنها به روایت ارگان بسیج- اطلاعات سپاه پاسداران موسوم به تسنیم!

تروریست‌ها از کجا و چگونه به ساختمان مجلس حمله کردند؟

“یک گروه از عناصر داعش با ورود به طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی دست به اقدام تروریستی کور زدند”.

 • ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ –
پرونده "ترقه‌بازی داعش"-1|تروریست‌ها از کجا و چگونه به ساختمان مجلس حمله کردند؟

گروه مجلس خبرگزاری تسنیم ــ یونس ترکچین: حدود ساعت 10 و 20 دقیقه صبح 17 خرداد سال گذشته بود که دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند.

در جریان این عملیات‌های تروریستی ابتدا یک گروه تروریستی از درب مراجعه‌کنندگان مردمی دیدار با نمایندگان مجلس که به درب شرقی معروف است، در پوشش مراجعه‌کننده وارد شدند و از همان بدو ورود به‌دلیل اینکه بسته‌ای همراه خود داشتند و حفاظت مجلس خواهان بازرسی آنها می‌شود، با نیروهای حفاظت در گیت ورودی درگیر می‌شوند و با تیراندازی به یکی از محافظین وی را به‌شهادت می‌رسانند و سپس مراجعه‌کنندگان را به‌رگبار می‌بندند و چند نفر از آنها را شهید و مجروح می‌کنند.

فیلم لحظه ورود تروریست‌ها به مجلس

تروریست‌ها سپس گیت ورودی را رد کرده و به بخشی از حیاط مجلس که به ساختمان دفاتر نماینده‌ها که به ساختمان هفت‌طبقه معروف است، وارد می‌شوند. ورودی این ساختمان به دو مسیر، لابی اصلی مجلس و راه پله ورودی دفاتر نمایندگان ختم می‌شود.

مسیر مستقیم  که به لابی اصلی مجلس و سپس به ساختمان هرمی‌شکل مجلس منتهی می‌شود، به‌وسیله یک درب فلزی کنترل می‌شود که با حمله تروریست‌ها به مجلس، حفاظت مجلس به‌موقع درب فلزی را بسته و مانع ورود تروریست‌ها به ساختمان اصلی مجلس می‌شوند.

تروریست‌ها هم راهی جز ورود به راه پله‌ها نداشتند و پس از بالا رفتن از راه پله وارد دفاتر نمایندگان که در هفت طبقه قرار دارد، می‌شوند. تروریست‌ها در هر طبقه تعدادی از افراد را مجروح کرده و در نهایت در طبقه چهارم مستقر می‌شوند و پس از درگیری با نیروهای امنیتی، کشته می‌شوند.

چند روز پس از این حادثه رهبر معظم انقلاب این حادثه را ترقه‌بازی خواندند.


در گزارش ذیل، بازخوانی لحظه به لحظه این حادثه تروریستی را بخوانید:


 • 10:20 دقیقه

چند فرد با ورود به مجلس، با نیروهای حفاظت مجلس درگیر می‌شوند و به‌سمت آنان و مراجعینی که در سالن انتظار برای دیدار با نمایندگان حوزه انتخابیه خود حضور داشتند، تیراندازی می‌کنند.


 • 10:30

درهای ورودی به مجلس بسته است و تروریست‌ها مشغول تیراندازی هستند اما همچنان از هویت این افراد و علت کار آنها هنوز خبری در دسترس نیست. مأموران نیروی انتظامی نیز در حال متفرق کردن مردم از مقابل درب مجلس هستند.


 • 10:33

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس به برخی از خبرنگاران می‌گوید که ضاربان سه نفر بودند که مجهز به دو قبضه سلاح کلاشنیکف و یک قبضه سلاح کمری (کلت) هستند.


 •  10:35

درگیری و تیراندازی در ساختمان مجلس همچنان ادامه دارد و یک گلوله هم به جایگاه خبرنگاران اصابت می‌کند.


 • 10:36

برخی نمایندگان مجلس می‌گویند طبق خبرهای رسیده یکی از مأموران حفاظت مجلس در جریان این درگیری که زخمی شده بود، شهید شده است.


 • 10:37

درهای مجلس بسته می‌شود و به نمایندگان اجازه خروج از صحن مجلس داده نمی‌شود.


 • 10:40

4تن از نیروهای حفاظت مجلس در جریان این درگیری زخمی شده‌ بودند که یکی از مأموران به‌علت شدت جراحات وارده به‌شهادت می‌رسد.


 • 10:45

به‌رغم حضور و تیراندازی تروریست‌ها در طبقات مجلس اما به‌دلیل روحیه حاکم بر مجلس، روند اداره جلسه عادی است و مطابق دستور پیش‌بینی‌شده، جلسه ادامه دارد. شعار مرگ بر آمریکا نیز در صحن علنی مجلس از سوی نمایندگان طنین‌انداز می‌شود.


 • 10:50

براساس اخبار اولیه، 2 تن از مجروحان تیراندازی در مجلس، از مراجعه کنندگان ورودی به مجلس و یک نفر دیگر هم از نیروهای خدماتی مجلس بوده‌اند. فرد چهارم نیز از مأموران حفاظت مجلس بوده‌ که طبق اخبار اولیه براثر شدت جراحات، به‌شهادت رسیده است.


 • 11:00

نیروهای ضدشورش مجلس را محاصره کرده‌اند. صدای تیراندازی بیشتر از قبل شده است، اما سید حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفته: نیروهای امنیتی کنترل اوضاع را در اختیار گرفته‌اند و امیدواریم تا دقایقی دیگر امنیت کامل برقرار شود.


تصویری که برخی منابع از فردی مجروح در اطراف مجلس منتشر کردند


 • 11:10

به گزارش  برخی منابع خبری پیکر اولین شهید حادثه تروریستی مجلس، شهید تیموری از کادر حفاظت مجلس به بیرون از ساختمان قوه مقننه انتقال داده می‌شود.


 • 11:15

مهدی کیایی مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس با اشاره به شنیده شدن صدای گلوله در ساختمان مجلس گفت که، “نیروهای امنیتی در حال برقراری آرامش و امنیت مجلس هستند. جلسه علنی مجلس نیز طبق روال عادی در حال برگزاری است”.


 • 11:18

خیابان‌های منتهی به بهارستان بسته شد

به‌شعاع پانصد متر دورادور ساختمان مجلس شورای اسلامی نوار امنیتی کشیده می‌شود و هرگونه ترددی ممنوع اعلام می‌شود. پلیس راهور تهران بزرگ هم اعلام کرد: در مسیرهای اطراف مجلس تدابیر ویژه ترافیکی انجام شده و تردد خودروهای شخصی به‌سمت مجلس ممنوع است. برای تردد خودروهای امدادی و آتش‌نشانی مسیرهای ویژه در نظر گرفته شده است.


 • 11:30

یکی از تروریست‌ها در حالی که مشغول تیراندازی بی‌هدف بود، موفق شد از ساختمان مجلس خارج شود اما به‌دلیل محاصره مجلس، مجبور شد دوباره به داخل مجلس بازگردد. تروریست‌ها از داخل مجلس به بیرون و محوطه بیرونی مجلس نیز تیراندازی داشتند.


 • 11:35

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع خبرنگاران از تشکیل جلسه اضطراری شورای تأمین استان تهران خبر داد.


 • 12:00

بعضی منابع در جمع خبرنگاران مستقر در مجلس شایع کرده‌اند که تاکنون در عملیات تروریستی در مجلس، 7 نفر به‌شهادت رسیده‌اند و هم‌اکنون 4 نفر نیز در طبقات بالایی گروگان گرفته شده‌اند همچنین آخرین اخبار حاکیست دوتن از مهاجمان در یکی از طبقات مجلس به‌محاصره نیروهای امنیتی درآمده‌اند و دقایقی پیش نیز بر اثر تیراندازی در راهروی مجلس حداقل چهارنفر از نیروهای حفاظت زخمی شده‌اند.


 • 12:20

تیم رهایی گروگان سپاه با نفوذ به میان تروریست‌ها در داخل مجلس، موفق شدند یکی از 4 تروریست را به‌هلاکت برسانند.


 • 12:30

حضور جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و سردار غیب‌پرور فرمانده سازمان بسیج در محوطه مجلس


 • 13:00

علی لاریجانی رئیس مجلس در پایان جلسه علنی امروز مجلس گفت: امروز چند نفر از تروریست‌های بزدل به ساختمان مجلس نفوذ کردند که با آنها برخورد جدی شد. از اینکه نمایندگان در این مسیر با آرامش به کارشان ادامه دادند تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی اظهار داشت: این اقدام یک مسئله جزئی است، اما نشان می‌دهد تروریست‌ها به‌دنبال مسئله‌سازی هستند، به‌ویژه در ایران که یک قطب فعال و مؤثر در مبارزه با تروریسم است و آنها در صددند تا خدشه وارد کنند و قطعاً نیروهای امنیتی با آنها برخورد جدی خواهند داشت. ان‌شاءالله این مشکل رفع خواهد شد.


 • 13:30

با پایان جلسه علنی مجلس، نمایندگان به‌آرامی از صحن خارج شدند.


 • 14:00

سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه نیز در مجلس حضور یافت.


 • 14:01

انتقال مجروحان حادثه تروریستی مجلس به بیمارستان و عیادت وزیر بهداشت از این مجروحان


 • 14:05

مدیرکل ضدتروریستی وزارت اطلاعات اعلام کرد در پی تنگ کردن حلقه محاصره نیروهای حفاظتی و امنیتی در ساختمان اداری مجلس یکی از عوامل این حادثه تروریستی خود را منفجر کرد.


 • 00: 15

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به شهادت دو نفر از کارمندان دفتر خود، گفت: فیلمی که داعش از داخل مجلس منتشر کرده بود متعلق به دفتر بنده است.

وی ادامه داد: دو فردی که به‌شهادت رسیده بودند آقایان زارع مسئول دفتر بنده بود که بازنشسته مجلس بود و فرد دیگر آقای تقوی بود که از یکی از دستگاه‌ها به مجلس مأمور شده بود که مشاور بنده بود.

فیلمی که تروریست‌ها از داخل مجلس منتشر کردند


 • 15:10

هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از مجروحیت شدید مسئول دفتر خودش در پی حادثه تروریستی امروز مجلس خبر داد.

وی در تشریح چگونگی مجروح شدن مسئول دفترش در مجلس توسط تروریست‌ها گفت: دفتر کار وی در طبقه دوم ساختمان نمایندگان مجلس قرار داشته که هنگام حمله تروریست‌ها و ورودشان به ساختمان، وی متوجه صدای تیراندازی می‌شود که قصد مطلع شدن از ماجرا را داشته که به‌ضرب گلوله یکی از تروریست‌ها مجروح می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر حال عمومی آقای امدادی وخیم است.


 •  15:18

عملیات تروریستی با ورود نیروهای ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هلاکت عوامل تروریستی به‌پایان رسید.


 • 5:30

تصاویر تروریست‌هایی که به‌هلاکت رسیدند


 •   16:30

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پس از پایان یافتن عملیات تروریستی در مجلس

مسئولان درباره حمله تروریستی داعش به مجلس چه گفتند؟

حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام با واکنش‌هایی از سوی شخصیت‌های محتلف کشور مواجه شده بود.

 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ –
پرونده"ترقه‌بازی داعش" -2/ مسئولان درباره حمله تروریستی داعش به مجلس چه گفتند؟

 به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، حدود ساعت 10 و 20 دقیقه صبح 17 خرداد سال گذشته بود که دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند.

تروریست‌ها پس از به رگبار بستن مردم  و نیروهای حفاظتی مجلس شورای اسلامی و همچنین اجرای عملیات انتحاری در حرم حضرت امام خمینی، پس از درگیری با نیروهای امنیتی به هلاکت می‌رسند.

بیشتر بخوانید: 

بخش اول: تروریست‌ها از کجا و چگونه به ساختمان مجلس حمله کردند؟

این واقعه با اظهار نظرها و واکنش‌های متفاوتی از سوی مقامات  و شخصیت‌های کشوری و لشکری همراه بود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار رمضانی خود با جمعی از دانشجویان در واکنش به حملات تروریستی تهران فرمودند:  اتفاقات امروز در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت و همه بدانند اینها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده ملت و مسئولین کشور اثری بگذارند.
ایشان خاطرنشان کردند: البته این حوادث نشان داد اگر جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، تاکنون گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم و ان‌شاءالله اینها ریشه‌کن خواهند شد.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به حوادث تروریستی تهران تأکید کردند: این ترقه‌بازی‌هایی که امروز شد، اینها هم در اراده‌ مردم تأثیری نخواهد گذاشت و ان‌شاءالله کلک اینها کنده خواهد شد.


حجت‌الاسلام روحانی رئیس جمهور نیز با صدور پیامی  ضمن محکومیت شدید این اقدامات تروریستی، بر پیگیری همه جانبه تا روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع تاکید کرد.

ایران امروز پس از حدود 4 دهه از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تبلور «مردمسالاری دینی»، همه مؤلفه‌های اقتدار ملی را محقق ساخته است. ایران امروز به‌لطف راهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین اقتدار و یک‌پارچگی نیروهای امنیتی، دفاعی، اطلاعاتی و انتظامی؛ امن‌ترین کشور در قلب منطقه‌ای پرآشوب است. و از دیگر سو؛ حضور کم‌نظیر ملت در پای صندوق‌های رأی، بار دیگر یک‌پارچگی ملی و پشتوانه مردمی آن را به اثبات رساند.

بی‌تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه‌ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

بدیهی است قوا، دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست.


سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت حادثه تروریستی مجلس تاکید کرد‌: تردیدی نیست نظام سلطه و صهیونیسم که با همراه‌سازی ارتجاع منطقه و سران رژیم‌های قبیله‌ای و بیگانه با مردمسالاری و ارتزاق از دلارهای سعودی، تروریسم دست‌پرورده سازمان‌های جاسوسی و زخم‌خورده از رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی را به مصاف با ملت ایران گسیل داشته است، فرجامی جز شکست و رسوایی نخواهد داشت.

به شرکت‌کنندگان در رقص شمشیر اخیر سعودی‌ها و آنهایی که همچنان درصدد توطئه‌چینی و طراحی سناریوهای ضدامنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند هشدار می‌دهیم از فرجام تروریست‌های مهاجم 17 خردادماه و نیز آنچه بر سر سایر عوامل خود طی روزهای جاری و نیز سال‌های دور، در دیگر نقاط کشور عزیزمان آمد عبرت بگیرند و از پرورش و تکرار خطا حتی در ذهن و خیال خودداری کنند.

فرزندان عاشورایی ملت ایران در نیروهای مسلح و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور با ملحوظ داشتن حق انتقام از مسببان و عاملان اقدام تروریستی اخیر در تهران، مصمم‌تر از گذشته راهبرد “مقابله عملی ضدتروریسم” را در دستور کار خود داشته و به‌پشتوانه اطلاعات 80میلیونی و اشراف اطلاعاتی بر تحرکات و برنامه‌های جبهه دشمن، درس‌های فراموش‌ناشدنی جدیدی به تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان در نقطه دلخواه خواهند داد، تا به‌فضل الهی زوال قطعی ترور و تروریسم در جغرافیای انقلاب اسلامی را رقم زده و در مقیاسی گسترده‌تر با همکاری و هم‌افزایی ظرفیت‌های سایر ملت‌های مسلمان این پدیده شوم را از صحنه زندگی آنان نیز محو و ریشه‌کن سازند.


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همان اولین دقایق این واقعه با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تشریح ابعاد مختلف حملات تروریستی مجلس و حرم امام تاکید کرد:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد و همان‌طور که  با کمک نیروی انتظامی تمامی این تروریست‌ها را به هلاکت رساند، به ملت ایران اطمینان می‌دهد برای صیانت از امنیت ملی کشور و حفاظت از جان مردم عزیز لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.


علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل با صدور پیامی ضمن تسلیت شهدای حوادث تروریستی تهران، به این حوادث واکنش نشان داد.

وی در این پیام تاکید کرد‌: ایران اسلامی در طول حدود 6 سال گذشته در کنار ملت مظلوم منطقه با رشادت‌های مدافعان حرم و نیروهای نظامی و انتظامی در برابر توطئه دشمنان که تضعیف کشورهای اسلامی و نابودی ملت، منطقه و دولت‌های قانونی آنان را برای دستیابی به اهداف شوم خود دنبال می‌کردند و صلح و ثبات منطقه‌ای و بلکه جهانی را بر هم زدند مقاومت نموده و به لطف الهی تروریست‌ها و جریانات افراطی و تکفیری و حامیان آنان نابود خواهند شد.

این‌گونه حوادث عزم جدی کشورمان را در مبارزه با جریانات تروریستی و ضرورت همکاری‌های جهانی را برای این مهم یادآوری می‌نماید و یقینا جریانات افراطی و تکفیری، تاوان سنگینی را برای این اقدام خواهند پرداخت.


حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات با صدور پیامی در واکنش به حملات تروریستی تهران اعلام کرد: حمله رذیلانه تروریستی فریب‌خوردگان استکبار جهانی به مرقد حضرت امام خمینی(ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی نشان از عصبانیت و خشم حیوانی این فرومایگان در مقابل اراده و اتحاد ملّت شهیدپرور و پیروزی‌های پی‌در‌پی ایران اسلامی می‌باشد.

ان‌شاءالله فرزندان امت سلحشور در وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های نظامی و انتظامی، به‌زودی درس عبرتی به‌یادماندنی به تروریست‌های مزدور و حامیان آنها خواهند داد.


محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات تروریستی امروز تهران گفت: سه سال از شروع اقدامات تروریستی در منطقه و اروپا می‌گذرد. تروریست‌ها در اکثر اقدامات خود موفق شده‌اند. در پاکستان، افغانستان، فرانسه، آلمان و انگلیس صدها نفر را کشته و چند هزار نفر را زخمی کرده‌اند.آنها بارها تصمیم به نفوذ در ایران گرفته، ولی هر بار قبل از اقدام دستگیر شده‌اند.

با اقدام امروزشان، آنها را هر کجا که باشند، به شدت تنبیه خواهیم کرد.


سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، گفت: عمل های ما نهیب و ویرانگر است ، در مورد امنیت ملی ما با هیچ کس تعارف نداریم و از مسببان و عاملان انتقام خواهیم گرفت و این موضوع را اثبات خواهیم کرد.

وی افزود: ما فوق‌العاه قدرتمند هستیم ، دستمان کاملا باز است و گزینه هایمان بسیار متنوع است و اگر خیلی از اعمال را انجام نمی دهیم به دلیل رعایت یک سلسله ملاحظات است. اگر قرار باشد کسی امنیت ملی ما را خدشه دار کند هیچ نقطه امنی برای او باقی نخواهیم گذاشت.

سردار سلامی با تاکید براینکه ما نمی خواهیم درگیری‌ها را توسعه دهیم ،گفت: قصد ما این است که تا حد ممکن از توسعه تفرقه جلوگیری کنیم ولی اگر قرار باشد کسی امنیت ملی ما را خدشه دار کند هیچ نقطه امنی برای او باقی نخواهیم گذاشت، جهان  حرف و عمل سپاه را دیده و می‌داند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عمل و قولش یکی است بنابراین بسیار مراقب باشند و به عواقب رفتارهای خود بیاندیشند.


پنج ساعت درگیری با داعشی‌های مسلح در قلب تهران به‌روایت ۴۰ عکس

۴۰ عکس دیدنی از ماجرای حمله داعش به مجلس شورای اسلامی و تلاش نیروهای امنیتی برای مقابله با تروریست‌ها منتشر شد.

 • ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ – ۱۱:۲۳
پرونده "ترقه‌بازی داعش"‌ــ3|پنج ساعت درگیری با داعشی‌های مسلح در قلب تهران به روایت 40 عکس

گروه مجلس خبرگزاری تسنیم ــ حدود ساعت 10 و 20 دقیقه صبح 17 خرداد سال گذشته بود که دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند.

در جریان این عملیات‌های تروریستی ابتدا یک گروه تروریستی از درب مراجعه‌کنندگان مردمی دیدار با نمایندگان مجلس که به درب شرقی معروف است، در پوشش مراجعه‌کننده وارد شدند و از همان بدو ورود به‌دلیل اینکه بسته‌ای همراه خود داشتند و حفاظت مجلس خواهان بازرسی آنها می‌شود، با نیروهای حفاظت در گیت ورودی درگیر می‌شوند و با تیراندازی به یکی از محافظین وی را به‌شهادت می‌رسانند و سپس مراجعه‌کنندگان را به‌رگبار می‌بندند و چند نفر از آنها را شهید و مجروح می‌کنند.

تروریست‌ها سپس گیت ورودی را رد کرده و به بخشی از حیاط مجلس که به ساختمان دفاتر نماینده‌ها که به ساختمان هفت‌طبقه معروف است، وارد می‌شوند. ورودی این ساختمان به دو مسیر، لابی اصلی مجلس و راه پله ورودی دفاتر نمایندگان ختم می‌شود.

مسیر مستقیم  که به لابی اصلی مجلس و سپس به ساختمان هرمی‌شکل مجلس منتهی می‌شود، به‌وسیله یک درب فلزی کنترل می‌شود که با حمله تروریست‌ها به مجلس، حفاظت مجلس به‌موقع درب فلزی را بسته و مانع ورود تروریست‌ها به ساختمان اصلی مجلس می‌شوند.

تروریست‌ها هم راهی جز ورود به راه پله‌ها نداشتند و پس از بالا رفتن از راه پله وارد دفاتر نمایندگان که در هفت طبقه قرار دارد، می‌شوند. تروریست‌ها در هر طبقه تعدادی از افراد را مجروح کرده و در نهایت در طبقه چهارم مستقر می‌شوند و پس از درگیری با نیروهای امنیتی، کشته می‌شوند.

چند روز پس از این حادثه رهبر معظم انقلاب این حادثه را ترقه‌بازی خواندند.

کل ماجرای 5ساعته مقابله با تروریست‌ها در قلب تهران را در قالب 40 عکس، در ذیل ببینید:حادثه تروریستی مجلس از این نقطه آغاز شد


تلاش نیروهای امنیتی برای مقابله با عاملان تروریستی

این عکس به‌سرعت در فضای مجازی دست به دست شد


مأموران امنیتی در حال انتقال فرزند یکی از مراجعان مجلس به جای امن


مأموران امنیتی مراجعان مجلس را به خارج از مجلس می‌برند


تیراندازی تروریست‌ها از داخل ساختمان مجلس


رهگذران و مأموران انتظامی در اطراف ساختمان مجلس


به‌پرواز درآمدن کوادکوپتر ناجا برای شناسایی محل استقرار تروریست‌ها


تلاش مأموران امنیتی و انتظامی برای دستگیری تروریست‌ها


تلاش نیروهای امنیتی برای هدف‌ قراردادن تروریست‌های مستقر در ساختمان مجلس


تجمع مردم در میدان بهارستان 


گشت مأموران امنیتی در اطراف مجلس


تیراندازی تروریست‌ها از داخل ساختمان مجلس به ساختمان آسیب وارد کرده است


خیابان‌های منتهی به مجلس بسته شد


خیابان‌های منتهی به مجلس بسته شد


تخریب بخشی از ساختمان مجلس توسط تروریست‌ها


تصویری تاریخی از حضور نیروی انتظامی، لباس شخصی، نیروی آتش‌نشانی، خبرنگار و عکاس رسانه‌ در یک قاب


تخریب دفتر یکی از نمایندگان مجلس توسط تروریست‌ها


اثر خون بر دیوارهای اطراف مجلس


حضور مأموران امنیتی و انتظامی در اطراف مجلس


جای گلوله به‌روی دیوار مجلس


تخریب بخشی از ساختمان مجلس بر اثر حمله تروریستی 


حضور خبرنگاران و عکاسان رسانه‌ها در اطراف مجلس


ورود نیروهای تازه‌نفس به داخل مجلس


مأموران انتظامی و امنیتی همچنان در تلاش


تلاش مأموران انتظامی و امنیتی برای برخورد با تروریست‌ها


حضور نیروهای انتظامی در اطراف مجلس


حضور و تلاش نیروهای امدادی در اطراف مجلس


مأموران امنیتی از هر تلاشی برای هدف قراردادن تروریست‌ها دریغ نمی‌کنند


خبرنگاران برای پوشش اخبار حمله تروریستی به مجلس در صحنه حاضر هستند


تیراندازی شجاعانه یکی از مأموران امنیتی به‌سمت تروریست‌های داخل مجلس


مأموران امنیتی وارد ساختمان شده‌اند


برخی از مراجعان در طبقات گرفتار شده‌اند


برپایی نماز ظهر در صحن علنی مجلس


یکی از تروریست‌ها خود را منفجر می‌کند


یکی دیگر از تروریست‌ها توسط نیروهای سپاه به‌هلاکت می‌رسد


هلاکت یکی از نیروهای تروریستی


اعلام پیروزی و پایان عملیات از سوی نیروهای امنیتی


سکوت یک‌دقیقه‌ای شورای امنیت سازمان ملل در پی حادثه تروریستی تهران


نگهداری بخش‌های آسیب‌دیده مجلس


سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پس از پایان عملیات

نیروهای ویژه سپاه نقش مؤثری در مقابله با این عملیات تروریستی داشتند

انتهای پیام/*

ناگفته‌هایی از پوشش رسانه‌ای حمله داعش به مجلس به‌روایت خبرنگار و عکاس تسنیم

“من در روز حادثه مانند روزهای عادی دیگر در خبرگزاری تسنیم حضور داشتم، خبری شنیدم که تیراندازی شده، بعد گفتند یک نفر کشته شده، بعد شایعاتی مطرح شد که تعداد حمله‌کننده‌ها ۳ نفر است”.

 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ –
پرونده "ترقه‌بازی داعش"‌ــ 4|ناگفته‌هایی از پوشش رسانه‌ای حمله داعش به مجلس به روایت خبرنگار و عکاس تسنیم

گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم ــ حدود ساعت 10 و 20 دقیقه صبح 17 خرداد سال گذشته (سال 96) دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور، یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند، اما با گذشت بیش از یک سال از این واقعه هنوز زوایایی از آن به‌روایت شاهدان ماجرا می‌تواند جذاب باشد.

به همین منظور در میزگردی با حضور خبرنگار حوزه انتظامی و عرفان کوچاری عکاس خبرگزاری تسنیم که برای پوشش حمله تروریستی داعش، در محل حضور داشتند به گفتگو نشستیم.

مشروح این گفت‌وگو را در  زیر می‌خوانید:* محمد قربانی خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم: من در روز حادثه 17 خرداد، طبق روال روزهای دیگر در خبرگزاری حضور داشتم و در حال رصد اخبار، در یکی از گروه‌های خبری فضای مجازی دیدم که می‌گویند مقابل مجلس تیراندازی شده، اتفاقاً یکی از گروه‌های خبری و جمع خبرنگاران بود، موضوع را پیگیری کردم که بعد گفتند اسلحه شکاری بوده و چیز خاصی نبوده است، اما در همان لحظه با سردار ساجدی‌‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ تماس گرفتم که وی گفت که “اسلحه شکاری نبوده “و خودم هم تهران نیستم)”، در آن زمان اصفهان بود.

سردار ساجدی‌نیا به من گفت: برای حضور در محل حادثه، هماهنگی‌های لازم را برای حضور در محل حادثه انجام دادم و با سردار کریمی (جانشین فرمانده ناجای تهران بزرگ) در این باره هماهنگ کردم.

در این ساعات و تا زمانی که به محل حادثه در میدان بهارستان حضور یابم، هنوز خبری از درگیری جدی منتشر نشده بود و تصور نمی‌کردم که حمله تروریستی است، تصورم این بود که دعوای قومی و قبیله‌ای است و یا اینکه کسی می‌خواسته نماینده‌اش را ببیند، اجازه نداده‌اند و اقدام به تیراندازی کرده است.

در نهایت از خبرگزاری تسنیم برای اعزام به محل حادثه درگیری و میدان بهارستان پیک موتوری گرفتم و عازم میدان بهارستان شدم، وقتی حول‌وحوش ساعت 11 صبح روز 17 خرداد به نزدیکی‌های محل حادثه، یعنی خیابان فخرآباد رسیدم، متوجه شدم که نیروهای امنیتی و حفاظتی ابتدای این خیابان را بسته‌اند، به گیت ورودی اول که رسیدم برای ورود بنده ممانعت کردند، به هر حال با هر زحمتی که بود گیت‌های ورودی به محل حادثه را یکی پس از دیگری رد کردم، احساس غرور داشتم که با زرنگی به محل حادثه آمده‌‌‌ام، اما یک‌باره دیدم که افراد زیادی با لباس شخصی در محل اصلی حادثه و نزدیک ساختمان مجلس جمع شده بودند، در این باره استنباطم این است که سربازی که در ورودی گیت‌ها بود، قدرت مقابله با افراد برای جلوگیری از حضورشان در صحنه حادثه را نداشته است، بنابراین افراد زیادی توانسته‌اند در محل حضور یابند.


محمد قربانی در روز حادثه ــ ضلع شمال غربی مجلس

وقتی من به محل حادثه و میدان بهارستان رسیدم، هنوز خیلی در محوطه بیرونی مجلس و خیابان بهارستان تیراندازی نکرده بودند، یک نفر را تازه در خیابان زخمی کرده بودند، حتی در این لحظه، پمپ بنزین‌ جنب تالار سیاره هنوز فعالیت می‌کرد که من به یکی از فرماندهان محل حادثه گفتم که غالباً در یک حمله تروریستی احتمال اینکه بعد از آن، با وجود اینکه جمعیت زیادی جمع می‌شوند، حمله اصلی صورت می‌گیرد و احتمال انفجار پمپ بنزین وجود دارد؛ تقریباً تا نیم ساعت بعد از وقوع و آغاز این حادثه، هنوز این پمپ بنزین فعالیت می‌کرد.

به‌واسطه حساسیت ماجرا، خیابان‌های اطراف ساختمان مجلس را بسته بودند و هیچ خودرویی تردد نمی‌کرد، به همین خاطر، پیاده به‌سمت درب ورودی ایستگاه متروی بهارستان حرکت کردم و روبه‌روی راهروی طبقه چهارم ساختمان اداری مجلس در خیابان قرار گرفتم و از این نقطه یکی از تروریست‌ها را که هر از گاهی از پنجره سرک می‌کشید، می‌دیدم.

من تقریباً تا آخر ماجرا در صحنه حادثه حضور داشتم و حدود 40 دقیقه بعد از آغاز حادثه، اولین خبر را که برای خبرگزاری تسنیم به‌صورت تلفنی مخابره کردم، پنجره ساختمان مجلس منفجر شد.

جالب این بود که عکاسان و خبرنگاران در صحنه حادثه حضور داشتند، اما هیچ‌کس نمی‌دانست که با اینها باید چه‌کار کند، هیچ‌کس نمی‌توانست رسانه‌ها را از انعکاس خبر منع کند، بالاخره رسانه‌های بزرگ و مطرح دنیا خبر حمله به ساختمان مجلس را منتشر کرده بودند، حتی دادستان نیز خبرنگاران را از انعکاس اخبار برای مسائل امنیتی و حفاظتی منع می‌کرد، اما خبرنگاران نمی‌توانستند از انعکاس خبر منصرف شوند.

** ساماندهی اوضاع با حضور به‌موقع فرمانده سپاه در محل حادثه

مسئولان پیرامون ابعاد حادثه متناقض صحبت می‌کردند که همین مسئله به شایعات دامن می‌زد، اما از زمانی که سرلشکر جعفری فرمانده‌کل سپاه و سردار ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به محل حادثه رسیدند، اوضاع بهتر شد و کاورهایی برای خبرنگاران و عکاسان در نظر گرفته و وضعیت نظام‌مند شد.

من اصلاً فکر نمی‌کردم که اوضاع حادثه تا این اندازه جدی باشد، وقتی به محل حادثه رسیدم شارژ تلفنم رو به اتمام بود و در همین شرایط از ماجرا توئیت کردم، برخی هم اکانت توئیتر بنده را به‌واسطه پوشش لحظه به لحظه خبر حادثه دنبال کردند، اما در نهایت تلفنم خاموش شد و از طریق یک گوشی دیگری در تماس با خبرگزاری درخواست پاوربانک (شارژ همراه) کردم که یک نفر با زحمت فراوان پاوربانک را به من رساند تا تلفنم خاموش نشود.

علی‌رغم هیجان ماجرا و با وجود جذابیت‌های رسانه‌ای، اوضاع کلافه‌کننده بود، اوضاع به‌هم ریخته بود و به افراد که در اطراف بودند، به‌هیچ‌وجه نمی‌شد اطمینان کرد چون شاید تروریست‌ها نیروی پشتیبان هم در صحنه داشتند، البته همزمان خبر حمله به حرم مطهر امام راحل هم رسید و این، به نگرانی‌ها اضافه کرد.

نکته مثبت این حادثه این بود که افرادی لباس شخصی که نمی‌دانم از کجا آمده بودند، با شجاعت تمام وارد صحنه حادثه شدند و صحنه‌های زیبایی از کمک و همدلی همه نیروهای امنیتی و حفاظتی برای مهار حادثه و کمترین آسیب به افراد خلق شد، اما اصلاً انتظار وقوع چنین حادثه‌ای را در مرکز تهران و آن هم در مجلس نداشتم، این حادثه برای همه، به‌خصوص خبرنگاران و عکاسان رسانه‌‌ها شوک‌آور بود.

تصور بنده این بود که مردم خیلی از حادثه وحشت کنند، اما جالب بود که چرا نترسیدند و در قلب حادثه حضور می‌یافتند، در صورتی که واقعاً با توجه به تعاریفی که از داعش و جنایت‌های این گروه داریم، باید مردم از آنها می‌ترسیدند، اما در تهران این‌گونه نبود و مردم به‌جای اینکه از صحنه اتفاق فرار کنند، اشتیاق زیادی برای تماشای ماجرا داشتند.

حدود 2 ساعت مدام در خیابان تیراندازی می‌شد. من تا آخر ختم شدن غائله و حدود ساعت 3 و نیم بعد از ظهر روز 17 خرداد 96، در محل حادثه حضور داشتم و اخبار را مخابره می‌کردم، فکر می‌کنم نزدیکی‌های همین زمان بود که استاندار تهران در جمع خبرنگاران حضور یافت و اعلام کرد که ماجرا تمام شده و همه تروریست‌ها کشته شده‌اند و از مرحله بحرانی عبور کرده‌ایم.

در مجموع در کشور نگاه درستی به رسانه برای مدیریت بحران وجود ندارد، به هر حال رسانه‌های معتبر با انعکاس دقیق اخبار از واقعیت‌های موجود حوادث و اتفاقات می‌توانند از بروز شایعه جلوگیری کنند؛ این اتفاق واقعاً خیلی غیرقابل باور بود، واقعاً بحران بود و خاطره آن برای ما که از نزدیک آن را دیده‌ایم و شاهد ماجرا بوده‌ایم، ماندگار شد.عرفان کوچاری عکاس خبرگزاری تسنیم: من در روز حادثه مانند روزهای عادی دیگر در خبرگزاری تسنیم حضور داشتم، خبری شنیدم که در مجلس تیراندازی شده، بعد گفتند یک نفر کشته شده، بعد شایعاتی مطرح شد که تعداد حمله‌کننده‌ها 3 نفر است، من در این روز قصد عکاسی از مقابل مجلس را نداشتم، به‌دلیل اینکه وقتی تجمع ساده‌ای هم جلوی مجلس صورت می‌گیرد، عکاسی نمی‌کنیم و فقط خبرش در رسانه‌ها منتشر می‌شود، به همین دلیل برخی عکاسان که در روز 17 خرداد به محل حادثه و مقابل مجلس حضور داشتند، دوربین‌ها را هم نیاورده‌ بودند که بتوانند عکس‌های خوبی ثبت کنند، برخی عکاسان به این امیدوار بودند که با دوربین‌های گوشی‌هایشان عکس‌هایی بگیرند.

من از دقایق اولیه وقوع حادثه در محل حادثه حضور یافتم و از پشت مدرسه عالی شهید مطهری وارد صحنه حادثه شدم، هنگام ورود به محل حادثه، با توجه به اینکه ورودی‌ها را با نوار زردرنگی بسته بودند، به‌خاطر عجله و شتابی که داشتم، به‌جای کارت خبرنگاری، کارت مترو را به مأموران حفاظتی و امنیتی برای احراز هویت ارائه کردم. (خنده)

از گیت که عبور کردم، در صحنه حادثه به‌نحوی جاگیری کردم که هم ضلع شمالی و هم ضلع غربی را در تیررس عکاسی خودم داشته باشم، وقتی وارد صحنه شدم، صدای تک‌‌تیر می‌آمد، با خودم گفتم یک قضیه ساده‌ است، اما کم‌کم صدای رگبار و تیراندازی‌های مکرر هم به گوش می‌رسید که به عمق فاجعه بیشتر پی بردم.

** ثبت 400 فریم عکس در 15 دقیقه

هنوز وارد صحنه اصلی حادثه نشده بودم که در خیابان روبه‌روی مجلس و جنب ایستگاه مترو یک نفر با صدای بلند فریاد می‌زند، “نرو… بیا عقب”، که به‌یک‌باره در جایی که ایستاده بودم قطرات خون را دیدم، بعد متوجه شدم که پیش از حضور من در این منطقه، مچ پای یکی از عابران پیاده مورد اصابت گلوله قرار گرفته است، مسئله‌ای که خیلی آزار می‌داد این بود که اصلاً هیچ عکاس و خبرنگاری نمی‌‌دانست که برای پوشش خبری با کدام ارگان و نهادی باید هماهنگ کند.


عکس تاریخی عرفان کوچاری ــ عکاس خبرگزاری تسنیم

در نهایت تا حدود ساعت 4 یا 5 عصر روز حادثه در محل حضور داشتم که فقط یک ربع ساعت توانستم عکاسی کنم که در همین زمان هم حدود 400 فریم، از حادثه عکس گرفتم که بعد از آن، اجازه عکاسی به عکاسان داده نشد.

در ضلع شمال غربی جایی پناه گرفته بودم که در یک لحظه دیدم 2 نفر لباس شخصی قصد دارند از پشت سرم عبور کرده و خود را به روبه‌روی پنجره‌های راهروی مجلس در ضلع غربی و کنار متروی بهارستان برسانند که یکی از این افراد امنیتی قناصه در دست داشت.

وقتی به‌سوی موضعی که فهمیده بودم قصد دارند به آنجا بروند، دویدند، از همان لحظه دیدن، توانستم عکس بسیار خوبی بگیرم که بازتاب بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور داشت.

جالب است بدانید که در همان لحظه تروریست‌ها از همان پنجره‌ها در حال تیراندازی بودند و این دو فرد امنیتی با شجاعتی که به‌خرج دادند، قصد داشتند خود را به موضع روبه‌رویی آنها رسانده و با سلاح تک‌تیرانداز آنها را هدف قرار دهند.

فیلم منتشرنشده از دادگاه داعشی‌ها؛ از تهیه مهمات سنگین تا ارسال اطلاعات در تلگرام

در آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل حمله تروریستی مجلس شورای اسلامی نحوه ارتباط آنها با داعش و چگونگی استفاده آنها از تلگرام برای ارسال اطلاعات مشخص شد.

 • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ – ۱۵:۴۹

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حدود ساعت 10 و 20 دقیقه صبح 17 خرداد سال گذشته (سال 96) دو گروه تروریستی در اقدامی غافلگیرکننده دو نقطه مهم و حساس کشور، یعنی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل را مورد حمله تروریستی قرار دادند، اما با گذشت بیش از یک سال از این واقعه هنوز زوایایی از آن به‌روایت شاهدان ماجرا می‌تواند جذاب باشد.

**بخش پنجم: دادگاه داعشی‌ها

پس از اتمام عملیات موفقیت‌آمیز مقابله با تروریست‌های داعشی، تعداد زیادی از اعضای مرتبط با این تیم توسط دستگاه‌های امنیتی در داخل کشور دستگیر می‌شوند که پس از طی مراحل تحقیقات و تکمیل پرونده‌های آنان جلسات رسیدگی به اتهامات این افراد برگزار شد.

آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات 7 تن از اعضای تیم تروریستی داعش در حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام راحل، 18 اردیبشهت ماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و متهمان آخرین دفاعیات خود را بیان کردند.

اتهام اصلی این گروه از تروریست‌ها، پشتیبانی از تیم اصلی ترور و تهیه سلاح، مهمات، مواد انفجاری، کمک به حمل‌ونقل و جابه‌جایی اعضای تیم ترور، شناسایی معبر مرزی برای ورود تروریست‌ها به داخل کشور  و تهیه خانه امن برای اعضای تیم ترور بوده است.

در پایان رسیدگی به اتهامات این افراد، تمامی آنان به اعدام محکوم شدند و این حکم به تأیید دیوان عالی کشور نیز رسید.

در ادامه فیلم بخش‌هایی از دادگاه رسیدگی به اتهامات تروریست‌های داعشی را ببینید.

انتهای پیام/*

آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
پرونده "ترقه بازی داعش"-5/ فیلم منتشرنشده از دادگاه داعشی‌ها؛ از تهیه مهمات سنگین تا ارسال اطلاعات در تلگرام
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :
آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) عکاس :