دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

تکمیل پروژه ساخت دیوار مرزی ترکیه و سوریه، کمک 2.5 میلیارد دلاری عربستان، امارات و کویت به اردن، بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق و اذعان نتانیاهو به بهبود روابط با کشورهای عربی، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مربوط به خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ یکشنبه شب، حیدرالعبادی در بیانیه ای ضمن اعلام آغاز تحقیقات میدانی برای مشخص شدن علت و عوامل این آتش سوزی، بر برخورد قاطع با عوامل این حادثه تأکید کرد و گفت: مشت آهنین در انتظار کسانی است که می خواهند امنیت کشور را به هم بزنند.

وی همزمانی این حادثه با سالروز اشغال شهر موصل از سوی داعش (11 ژوئن 2014) را اقدامی علیه امنیت ملی عراق دانست و خواستار تحقیق و ارایه گزارش جامع از علل و عوامل بروز این حادثه شد.

وی تأکید کرد: باندهای تروریستی که دنبال از بین بردن امنیت و پایمال کردن انتخابات هستند، مورد پیگیرد قرار خواهند گرفت.

العبادی همچنین خواستار تشدید تدابیر امنیتی و حفاظتی برای مراقب از سایر مراکز نگهداری صندوق در سراسر کشور شد.

واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق/بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق/نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

همزمان کمیسیون عالی مستقل انتخابات نیز در بیانیه ای با ذکر این که همه صندوق های رأی در این مرکز طعمه حریق شده است، در عین حال تأکید کرد، این امر تأثیری در نتیجه و اطمینان از صحت انتخابات نخواهد داشت، چون نسخه های پشتیبان از آن تهیه شده و محفوظ است.

گفتنی است، با آتش سوزی مهیب چند ساعته عصر یکشنبه درمرکز نگهداری صندوق های رأی و دستگاه های شمارش الکترونیک آرا در مرکز رصافه شهر بغداد، پایتخت عراق اخبار ضد و نقیضی مبنی بر سالم ماندن تا نابودی کامل صندوق های رأی منتشر شده است.

این حادثه در حالی رخ داد که طبق مصوبه پارلمان عراق، قرار است از روز چهارشنبه بازشماری دستی آرا انتخابات پارلمانی 22 اردیبهشت در سراسر کشور برای کسب اطمینان از میزان صحت نتایج اعلام شده، آغاز شود.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی «سائرون» (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 47 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

از سوی دیگر، ضیاء الاسدی مسئول دفتر سیاسی رهبر جریان صدر عراق به آتش سوزی انبارهایی که صندوقهای رأی در آن قرار داشت واکنش نشان داد و گفت: حادثه حریق انبارهای کمیساریای انتخابات در الرصافه تلاش برای هدف قرار دادن آرای فقرا و محرومان است.

وی افزود: هر که عامدانه اقدام به آتش زدن کرده، هدفش یا ابطال انتخابات بوده یا از بین بردن آرا. این هدف قرار دادن آرای فقرا و محرومان بوده است.

از سوی دیگر، حسن توران معاون رئیس جبهه ترکمن عراق خواستار حمایت از صندوقهای رأی در کرکوک و افزایش تدابیر امنیتی در این زمینه به منظور جلوگیری از تکرار آنچه بر سر آرای انتخاباتی در بغداد آمد، در کرکوک شد.

همزمان سعد کاکائی، عضو شورای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق گفت: آنچه در الرصافه رخ داد، به مثابه جنایت شنیع ضد رأی دهنده عراقی است و دست اندرکاران باید همه تدابیر لازم را در اسرع وقت بیندیشند.

وی افزود: نتایج تحقیق تا به این لحظه مشخص نشده و منتظر نتایج ارزیابی میزان خسارات ناشی از آتش سوزی هستیم. تصمیم ابطال انتخابات پس از این آتش سوزی در دست کمیساریا نیست، بلکه به شورای قضایی و دادگاه فدرال عراق مربوط می شود. تصمیم پس از این مشخص خواهد شد که میزان خسارت و اینکه چقدر از آرا سوخته است، برآورد شود.

واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق/بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق/نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

گفتنی است، پیشتر سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق با اشاره به آتش سوزی در انبارهایی که صندوق های رأی در آن نگهداری می شد، آن را عامدانه توصیف کرد.

وی افزود: جنایت سوزاندن انبارهایی که صندوقهای رأی در منطقه الرصافه در آن قرار داشتند، اقدامی عمدی و جنایتی از پیش طراحی شده با هدف مخفی کردن تقلب بوده است.

الجبوری از کمیته امنیت و دفاع پارلمان و دیگر نهادهای نظارتی این کشور خواست، جزییات را رصد و حقایق را برای مردم روشن کنند.

رئیس پارلمان عراق گفت: ما خواستار انتخابات دوباره پس از اینکه آشکار شد تقلب در انتخابات صورت گرفته است، هستیم.

تکمیل پروژه ساخت دیوار مرزی ترکیه و سوریه

یک منبع که نخواست نامش فاش شود، روز شنبه به خبرگزاری آناتولی اعلام کرد، شرکت عمرانی دولتی «توکی» مسئولیت ساخت 564 کیلومتر از این دیوار را بر عهده داشت و استان‌های مرزی نیز در ساخت 200 کیلومتر از دیوار مرزی مشترک با سوریه همکاری داشتند.

آنکارا پروژه ساخت دیوار 826 کیلومتری در مرز سوریه را در سال 2015 آغاز کرد. ساخت دیوار مرزی با سوریه به عنوان بخشی از اقدامات دولت ترکیه برای افزایش امنیت در مرزها و نیز مبارزه با قاچاق و عبور غیرقانونی از مرزهای این کشور صورت گرفت. ترکیه 911 کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد که از سال 2011 و به دنبال تحولات اخیر در سوریه دچار تنش شده است. دیوار مرزی ترکیه در امتداد استان‌های شانلی اورفه، مادرین، شرناق، ختای قرار داد.

واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق/بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق/نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

این مقام ترکیه در ادامه همچنین خاطرنشان کرد، پروژه ساخت 144 کیلومتر از دیوار مرزی مشترک با ایران نیز از سوی این شرکت عمرانی تقریبا در حال تکمیل است. رئیس شرکت عمرانی توکی پیشتر از تکمیل 80 کیلومتر از دیوار مرزی در امتداد ایران خبر داده بود.

کمک 2.5 میلیارد دلاری عربستان، امارات و کویت به اردن

عربستان، کویت و امارات برای ارایه یک بسته دو و نیم میلیارد دلاری کمک های اقتصادی به دولت اردن برای عبور از مشکلات اقتصادی توافق کردند.

این توافق پس از یک ساعت گفت وگو در نشست بامداد دوشنبه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، عبدالله دوم شاه اردن، محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس دولت امارات و حاکم دبی و شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت در قصر صفا (مکه مکرمه) به دست آمد.

این گزارش می افزاید: این کمک به صورت ودیعه در بانک مرکزی اردن ، ضمانت به بانک جهانی در خصوص اردن، حمایت از بودجه سالیانه این کشور، پنج سال و کمک مالی به صندوق ها و طرح های توسعه ای خواهد بود.

واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق/بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق/نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

در حالی که ریاض و ابوظبی، متهمین ردیف اول دامن زدن به ناآرامی های اخیر در اردن هستند، سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی شنبه گذشته، خواستار برگزاری نشست سران چهار کشور عربی به منظور حل مشکلات اردن شد.

ناآرامی ها در اردن از پنجشنبه گذشته و پس از آن آغاز شد که دولت، قیمت سوخت را بالا برد و اعلام کرد، قانون جدید مالیات بر درآمد را اجرا خواهد کرد.

این اعتراضات موجب سقوط دولت «هانی الملقی» نخست وزیر اردن شد.

بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق

ارتش ترکیه روز یکشنبه دو منطقه در خاک اقلیم کردستان عراق را بمباران کرد.

بر اساس این خبر، ریاست ستاد ارتش ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جنگنده های ترکیه منطقه «زاب» و «خواکورک» در مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

علاوه بر آن این حملات هوایی، با حملات توپخانه ای ارتش ترکیه نیز همراه شده و به گفته ارتش ترکیه سه تن از عناصر پ ک ک در این حملات کشته شده اند.

واکنش های گسترده نسبت به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرای انتخابات عراق/بمباران و حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به اقلیم کردستان عراق/نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

بر اساس این خبر حمله ترکیه به مناطقی که شاهد حضور عناصر پ ک ک است، روزانه انجام می شود که منجر به خسارت وارد کردن به غیرنظامیان عراقی ساکن این مناطق شده و گاهی این حملات تلفات انسانی به همراه دارد.

نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی، فراتر از حد تصور رو به بهبود است

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌گوید، روابط این رژیم با کشورهای عربی، «فراتر از حد تصور» رو به بهبود است.

او در اظهاراتی که سخنگوی نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه (21 خردادماه) در توئیتر منتشر کرد، گفته است: «ایران، اسرائیل و کشورهای عربی را بیش از هر زمان دیگر به یکدیگر نزدیک کرده است. روابط ما، فراتر از حد تصور رو به بهبود است.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین درباره کشورهای عربی گفته است: «آنها مزایای موضع‌گیری‌های قدرتمندانه اسرائیل را درک می‌کنند و می‌دانند، فناوری اسرائیل می‌تواند به بهتر شدن زندگی مردمشان کمک کند.»

نتانیاهو در بخش دیگری از اظهاراتش درباره توافق هسته‌ای برجام و مذاکرات جاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با کره شمالی هم ادعاهایی مطرح کرد.

وی گفت: «تصور کنید، رئیس‌جمهور ترامپ با نوعی توافق برگردد که بریتانیا، فرانسه و آلمان آن را تحسین کنند؛ اما کره جنوبی و ژاپن بگویند، موجودیت آنها را تهدید می‌کند. همین اتفاق درباره توافق هسته‌ای ایران رخ داد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «آن توافق مورد تحسین کسانی قرار گرفت که در دامنه برد موشکی ایران قرار نمی‌گرفتند اما اسرائیل، عربستان سعودی و دیگران گفتند که به ایران زرادخانه هسته‌ای می‌دهد و آنها از آن اول علیه ما و بعداً هم با موشک‌های دوربردی که می‌سازند علیه بقیه استفاده خواهند کرد.»