یکشنبه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » سفر مقامات آمریکایی به کشورهای مختلف «با هدف فشار بر ایران»

سفر مقامات آمریکایی به کشورهای مختلف «با هدف فشار بر ایران»

منابع دیپلماتیک می‌گویند که مقامات آمریکا با هدف فشار بر کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران به سراسر جهان سفر می‌کنند، اقدامی که به دنبال تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده در خروج از توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ خرداد به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی گزارش داد که مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا با این هدف تاکنون به ژاپن سفر کرده‌اند و این هفته نیز دیپلمات‌های آمریکایی عازم اروپا هستند در حالی که بریتانیا، فرانسه و آلمان در تلاش برای حفظ برجام و قانع کردن ایران برای ماندن در این توافق هستند.

این دیپلمات اظهار داشت: «آمریکایی‌ها کمپین خود را آغاز کرده‌اند و به همه جا می‌روند. آنها متعصب و خشک‌اندیش هستند. ما به صراحت به آنها گفته‌ایم که اگر می‌خواهید اینجا بیایید تا بگویید که چگونه قوانین آمریکا را اجرا کنیم، اصلا خوشامدی در کار نیست».

گزارش‌ها عنوان می‌کند که وزیران سه کشور اروپایی همراه با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه‌ای به همتایان آمریکایی خود از آنها خواسته‌اند که شرکت‌های اروپایی طرف قرارداد با ایران را از تحریم‌های واشینگتن معاف کنند.

این نامه که تاریخ چهار ژوئن (۱۴ خرداد) را دارد به امضای وزیران دارایی و خارجه کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه رسیده و در آن از چند زمینه تجاری مانند داروسازی، سلامت و بهداشت، بانکداری، انرژی، هواپیمای مسافربری و تاسیسات زیربنایی نام برده شده که اروپا انتظار دارد با برخورداری از معافیت آمریکا بتواند همچنان در این حوزه‌ها با ایران همکاری کند.

رویترز می‌نویسد اما سفرهای مقامات آمریکا نشان می‌دهد که در واشینگتن تمایلی به مصالحه درباره ایران وجود ندارد. به طوری که روز سه‌شنبه نیز معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به شرکای واشینگتن و بخش خصوصی درباره روابط اقتصادی با تهران هشدار داد و گفت، کسانی که از این ممنوعیت سر باز می‌زنند باید حساب پس بدهند.

یک مقام دیگر اتحادیه اروپا گفته که آمریکا هیات‌هایی را به سراسر جهان می‌فرستد این پیام هشدارآمیز را به کشورها درباره روابط اقتصادی با ایران تا به طور خصوصی به آنها برساند.

بر این اساس طبق گفته دیپلمات‌های اروپایی، آندره پیک دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به جمهوری چک و روز چهارشنبه به مجارستان سفر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن تایید سفر نمایندگان خود به اروپا عنوان کرده که آنها تلاش می‌کنند در این سفرها حمایت کافی برای فشار بر ایران را به دست بیاورند و در ضمن آن سیاست آمریکا در رابطه با تحریم‌ها را شرح دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز – رادیو فردا