جمعه , ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » رویترز خبر داد: سفر نمایندگان ترامپ به شرق و غرب / هدف: فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران

رویترز خبر داد: سفر نمایندگان ترامپ به شرق و غرب / هدف: فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران

منابع دیپلماتیک می‌گویند که مقامات آمریکا با هدف فشار بر کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران به سراسر جهان سفر می‌کنند، اقدامی که به دنبال تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده در خروج از توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

به گزارش «انتخاب»؛ رویترز گزارش کرد که نمایندگان دولت آمریکا و خزانه‌داری این کشور به ژاپن، بریتانیا، آلمان، فرانسه و چند کشور در شرق اروپا سفر کرده‌اند تا این کشورها را از سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران منصرف کنند.

یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفته: “آمریکایی‌ها به هر سو روانه شده‌اند. آنها خیلی هم متعصب هستند. ما خیلی رک و رو راست به آنها گفته‌ایم که اگر به اینجا آمده‌اید که به ما بگویید قوانین آمریکا را در کشورمان چگونه پیاده کنیم، آن وقت باید بدانید که خوشامدی در کار نیست.”

از سوی دیگر، روز گذشته اتحادیه اروپا و دولت‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه (سه طرف اروپایی برجام) طی نامه‌ای که تاریخ چهارم ژوئن دارد از آمریکا خواستند شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران معاف کند.

در این درخواست که خطاب به استیو منوچین، وزیر دارایی، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نوشته شده آمده: “ما به عنوان متحدان آمریکا انتظار داریم که ایالات‌متحده از اقدامی که امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد خودداری کند.”