جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳

نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فرانسه گفت که برجام تحت فشارهای اقتصادی از بین خواهد رفت و باید با اقدامات خصومت آمیز رژیم ولایت فقیه حاکم بر  ایران مقابله کرد.به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل  در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “امانوئل ماکرون” رئیس جمهور فرانسه گفت که برجام خواهد مُرد .

نتانیاهو از فرانسه خواست تا توجه خود را به مقابله با اقدامات تهاجمی رژیم ولایت فقیه ایران متمرکز کند.

وی همچنین گفت که نیازی نیست تا پاریس را متقاعد کند تا از برجام خارج شود چون به هر حال فشارهای اقتصادی باعث نابودی این توافق خواهد شد.

نتانیاهو در ادامه سفر اروپایی خود به پاریس رفته بود تا با امانوئل ماکرون دیدار کرده و وی را مجاب کند تا از واشنگتن تبعیت کرده و تحریم ها را مجددا علیه ایران اعمال کند.

نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فرانسه گفت: من از فرانسه نخواهم خواست تا از برنامه جامع اقدام مشترک خارج شود چون معتقدم که اساسا این توافق تحت فشارهای اقتصادی از بین خواهد رفت. اگر شما یک توافق بدی داشته باشید نباید در آن بمانید به خصوص اگر شاهد آن باشیم که  رژیم ایران کشورها را یکی پس از دیگری فتح می کند و شما نمی توانید این را از اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه خاورمیانه جدا کنید.

رئیس‌جمهور فرانسه در حضور نخست‌وزیر اسرائیل گفت از قانونی بودن تصمیمات هسته‌ای اخیر ایران اطلاع دارد ولی همچنان نسبت به احتمال افزایش تنش در صورت اجرایی شدن این تصمیمات نگران است.

به گزارش فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با «بنیامین نتانیاهو»در خصوص تصمیم هسته‌ای جدید جمهوری اسلامی ایران، اظهارنظر کرد.

ع.خامنه ای روزدوشنبه عنوان کرد: «سازمان انرژی اتمی موظف است سریعا آمادگی های لازم را برای رسیدن به 190 هزار سو فعلا در چارچوب برجام فراهم کند و همچنین برخی مقدمات دیگر را که رئیس جمهور دستور آن را داده اند از همین فردا آغاز کند.» سازمان انرژی اتمی امروز از آماده شدن مقدمات کار سالن مونتاژ سانتریفیوژ در راستای اجرایی شدن دستور مزبورخبر داد.

رژیم ایران همچنین در نامه‌ای رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برنامه زمانی مدنظر خود برای تولید هگرافلوراید اورانیوم را اطلاع‌رسانی کرده بود. همه این اقدامات در چارچوب برجام است.ماکرون که  میزبان نتانیاهو بود، در کنفرانس خبری خود ابتدا از فعالیت‌های منطقه‌ای  رژیم ایران ابراز نگرانی کرد و سپس در خصوص برجام گفت: «به نخست‌وزیر (نتانیاهو) هم گفتم که توافق سال 2015 باید ضامن امنیت منطقه باشد؛ البته ما در فرانسه بارها گفته‌ایم که این توافق را برای امنیت منطقه کافی نمی‌دانیم.»

وی در ادامه به تصمیمات هسته‌ای اخیر رژیم ایران که همگی در چارچوب برجام است اشاره کرد و نسبت به احتمال بالا گرفتن تنش‌ها در صورت اجرایی شدن تصمیمات اخیر، هشدار داد.

وی البته صراحتاً گفت که اجرایی شدن تصمیمات اخیر «به معنای خروج ایران از برجام نخواهد بود.»

سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم امروز گفته بود که اقدامات جدید ایران ناقض برجام نخواهد بود «ولی کمکی به اعتمادسازی نمی‌کند.»