بنا بر این گزارش، این موضع بانک سرمایه‌گذاری اوپا که باوزی وام دهی این اتحادیه است، نشان دهنده محدودیت‌های توان اروپایی‌ها در حمایت از تجارت با ایران در مقابله با تحریم‌های آمریکا است؛ تحریم‌هایی که پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام) اعمال آن آغاز شد.

این در حالی است که قرار است کمیسیون اروپا چهارشنبه 6 ژوئن از طرح بخش اجرایی اتحادیه مبنی بر تشویق بانک سرمایه گذاری اروپا به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های اروپایی در ایران حمایت کند؛ جایی که این بانک در گذشته هرگز کار تجاری انجام نداده است.

البته این اقدام ارزش نمادین دارد چون که مقامات اتحادیه اروپا آن را به عنوان یکی از آسانترین گام‌ها برای پاسخ دادن به درخواست‌های ایران می‌بینند که خواستار اثبات پایبندی به برجام شده است.

رویترز نوشته است که شش دیپلمات اتحادیه اروپا، مقام‌ها و منابعی در این اتحادیه، می‌گویند که بانک سرمایه‌گذاری اروپا، نگران آن است که طرح کمیسیون اروپا برنامه جذب پول چند میلیارد دلاری این بانک را به مخاطره بیندازد.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا در این باره گفته است: «این بانک از پیشنهاد کمیسیون ناراحت است زیرا در بازار آمریکا جذب پول می‌کند».

بانک سرمایه‌گذاری اروپا سال گذشته بیش از 56 میلیارد یورو در بازار سرمایه بین المللی پول جذب کرد. این بانک نگران است که تهدید تحریم‌های امریکا خریداران اوراق این بانک را بترساند.