شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » پارلمان اروپا قطعنامه ای در ارتباط با نقض مستمر و گسترده حقوق بشر در ایران را تصویب کرد

پارلمان اروپا قطعنامه ای در ارتباط با نقض مستمر و گسترده حقوق بشر در ایران را تصویب کرد

 

در پی تلاشهای شبانه روز نهادهای حقوق بشری از جمله «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» که گزارش جزء به جزء موارد نقض حقوق بشر در ایران را ماهیانه تقدیم نمایندگان اتحادیه اروپا می کند، نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه علنی که روز پنجشنبه 10 خرداد در سالن اصلی در طبقه سوم ساختمان پارلمان اروپا داشتند قطعنامه ای را در ارتباط با نقض مستمر حقوق بشر در ایران با تمرکز روی زندانیان دوتابعیتی تصویب کردند.

نمایندگان اتحادیه اروپا در این بیانیه از مقامات رژیم ایران خواسته‌اند به حقوق زندانیان احترام بگذارند و به ویژه امکان دستیابی زندانیان به وکیل و برخورداری از امکانات درمانی برای آنها در زندان را فراهم کنند و در بازجویی‌ها از شکنجه و آزار زندانیان خودداری کنند.

برخی از اعضای پارلمان اروپایی خواهان آزادی نازنین زاغری رتکیلف از زندان در ایران شدند.

قطعنامه‌ای که در پارلمان اروپایی به تصویب رسید از فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته است که پرونده خانم زاغری رتکلیف را هر چه سریع تر با مقامات ایرانی مطرح کند.

یکی از نمایندگان پارلمان گفت: «دوتابعیتی‌ها به چشم حاکمان ایران به عنوان مهره‌های شطرنج سیاسی دیده می‌شوند و بدون دسترسی به وکیل، پزشک و دیپلمات‌های اروپایی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

علاوه بر نازنین زاغری رتکلیف، از دیگر زندانیان دوتابعیتی که اعضای پارلمان اروپایی از آنها یاد کرده اند، عباس عدالت، احمدرضا جلالی و کامران قادری هستند.

کامران قادری شهروند ایرانی-اتریشی است که یک سال و نیم پیش در سفر به ایران بازداشت شد.