جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه «پروژه‌های مربوط به ایران را متوقف کرد»

دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه «پروژه‌های مربوط به ایران را متوقف کرد»

خبرگزاری رویترز می‌گوید لوک‌اویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه، روز سه‌شنبه هشتم خرداد ماه، اعلام کرد به‌دلیل نگرانی‌های ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعلا قصد ندارد پروژه‌های مربوط به ایران را دنبال کند.

به گزارش رویترز یک مقام رسمی لوک‌اویل در جریان یک کنفرانس تلفنی گفته «با در نظر گرفتن رخدادهای اخیر، احتمالا خیلی زود است که بشود گفت برنامه ما در قبال ایران چیست. در این مقطع، عملا، همه‌چیز را متوقف کرده‌ایم».

پیش از این نیز گزارش‌هایی در مورد ارزیابی فعالیت‌های لوک‌اویل در ایران منتشر شده بود. هفته پیش، «پلاتس»، یک پرتال خبری انرژی و حمل‌ونقل، به نقل از مدیرعامل شرکت روسی گفته بود آن‌ها در حال ارزیابی دوباره خطرپذیری فعالیت‌های خود در ایران هستند.

شرکت لوک‌اویل روسیه، همراه مرسک دانمارک و شرکت نفت‌وگاز دولت اندونزی، تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری در زمیته توسعه میدان نتفی آب‌تیمور امضا کرده بودند. گزارش شده بود که لوک‌اویل و پرتامینای اندونزی در حال مطالعه میدان منصوری نیز هستند. میدان نفتی منصوری و آب‌تیمور در جنوب غرب ایران و در نزدیکی اهواز قرار دارند.

یک ماه پیش خبرگزاری دولتی روسیه، اسپوتنیک، گفته بود لوک‌اویل برای «توسعه میدان‌های نفتی منصوری و چنگوله» با ایران قرارداد می‌بندد.

طی روزهای گذشته چندین شرکت، عمدتا اروپایی، اعلام کردند به‌دلیل خطرات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعالیت‌های خود در ایران را متوقف می‌کنند.

شرکت فولاد دانیلی ایتالیا که در پی توافق اتمی با ایران قراردادی ۱.۸ میلیارد دلاری امضا کرده بود،شرکت فرانسوی گاز و انرژی «اِنژی»، شرکت کشتیرانی مولر-مرسک دانمارک، بزرگ‌ترین شرکت حمل محموله‌های دریایی، زیمنس، شرکت آلمانی تجهیزات و فناوری، از جمله شرکت‌هایی هستند که در هفته‌های گذشته از توقف فعالیت‌های خود خبر داده‌اند.