شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » «رودی جولیانی»: شک نکنید ترامپ به دنبال تغییر حکومت در ایران است

«رودی جولیانی»: شک نکنید ترامپ به دنبال تغییر حکومت در ایران است

در حالی‌ که برخی تحلیلگران سیاست خارجی در ایالات‌متحده معتقدند، درصورتی‌که ایران قادر و مایل به مذاکره با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا باشد، احتمال یک توافق مجدد بسیار بالاست، رودی جولیانی در مصاحبه‌ای با واشنگتن‌پست به ‌صراحت عنوان کرده که ترامپ با ایران مقابله می‌کند و به دنبال تغییر رژیم در ایران است.

به گزارش «تابناک»؛ می‌توان رودی جولیانی را ـ با توجه به اینکه یکی از مشاوران نزدیک دونالد ترامپ بوده و نقش بسیار اساسی در ترکیب اصلی دولت فعلی آمریکا داشته است ـ به ‌نوعی سخنگوی نیمه‌رسمی مواضع و سیاست‌های دولت دونالد ترامپ دانست. از همین روی، دیدگاه‌های وی در مورد سیاست‌های اتخاذی دولت آمریکا به ‌نوعی از درجه و اهمیت بالایی برخوردار است.

وی چندی قبل در مصاحبه‌ با روزنامه واشنگتن‌پست بیان کرد: رئیس‌جمهور به فکر تغییر نظام در ایران است. هیچ شکی نیست که در برهه‌ای خاص مجبور به انجام این تغییر در ایران هستیم. دوست دارید کدام سمت تاریخ بایستید؟

وی در ماه می نیز تنها چندی بعدازآن که به حلقه مشاوران داخلی ترامپ افزوده شد، در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرده بود: رئیس‌جمهور به ‌اندازه همه ما به تغییر نظام در ایران متعهد است.

مصاحبه روزنامه واشنگتن‌پست با شهردار سابق نیویورک ـ که یکی از چهره‌های شناخته‌شده ضد ایرانی در آمریکاست ـ به‌کل به موضوعی جدا از درگیری‌های شخصی وی با پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا اختصاص داشته است؛ به موضوعی به نام ایران. مصاحبه‌ای که طی آن رودی جولیانی بر خلاف همه گفته‌های پیشین جان بولتون و پامپئو، به‌ صراحت حجت را با همه تمام و اعلام کرده که هدف غایی تغییر نظام ایران است.

قبل از این، پامپئو و جان بولتون هر دو به نحوی اعلام کرده بودند که هدف دولت آمریکا تغییر نظام در ایران نیست بلکه تغییر رفتار نظام ایران است. اما تحلیلگران خواسته‌های مطرح‌ از ایران را برای نظام سیاسی ایران غیرقابل‌قبول و این درخواست‌ها را بیان دیگری از خواست تغییر نظام در ایران دانسته‌اند.

جولیانی بیان کرده است، ساقط کردن رژیم فعلی در تهران تنها راه ایجاد صلح در خاورمیانه است و حتی از مذاکره و توافق میان اسرائیل و فلسطینیان هم اهمیت بیشتری برای صلح خاورمیانه دارد. وی این بیانات را در جمعی حاضر در مراسم انجمن آزاد دموکراسی و حقوق بشر ایران اظهار کرده است.

به شکلی جالب‌توجه تنها چندی بعدازاین سخنان رودی جولیانی بود که دونالد ترامپ اقدام به مخاطب قرار دادن ایران و توافق هسته‌ای کرد و گفت: این توافق توافقی وحشتناک و یک‌طرفه است که هیچ‌وقت و هرگز نباید بسته می‌شد. این توافق صلح و آرامش را به ارمغان نمی‌آورد و هرگز هم به ارمغان نخواهد آورد.

ایده تغییر نظام مذهبی در ایران درعین‌حال بحث و موضوعی جدی‌تر به نام موضوع تقابل نظامی با ایران را نیز ‌پیش کشیده است؛ تقابلی نظامی که می‌تواند تنها محدود به ایران هم باقی نمانده و پای دیگر کشورها ازجمله روسیه را نیز به میان بکشد.

مایک پامپئو چندی قبل در سخنرانی معروف خود در بنیاد هریتیج اشاره کرده بود که آمریکا با نفوذ رو به گسترش ایران از طریق «خرد کردن» رژیم با تحریم‌های اقتصادی و دیگر ترتیبات نظامی مقابله خواهد کرد.

سوزان مالونی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در مؤسسه بروکینگز در واکنش به این سخنان پامپئو در گفت وگو با CNN عنوان کرده بود: این سخنان تلویحاً یک سیاست تغییر نظام است. هیچ تفسیر متفاوت دیگری از این سخنان نمی‌توان کرد.

اما اکنون رودی جولیانی از این بیان تلویحی نیز فراتر رفته و بیان کرده که نباید هیچ شکی در این مورد داشت که رئیس‌جمهور آمریکا در پی ساقط کردن نظام در ایران و برنامه تغییر رژیم ایران است؛ موضوعی که اکنون چندی است در محافل رسانه‌ای و خبری ایالات‌متحده نیز به‌ وضوح قابل‌رؤیت بوده و بحث و گفت وگوهای فراوانی پیرامون آن صورت می‌گیرد.