سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عراقچی‌: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد از برجام خارج می‌شویم

عراقچی‌: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد از برجام خارج می‌شویم

عباس عراقچی‌ می‌گوید، ایران برای حفظ توافق اتمی تا چند هفته با طرف اروپایی مذاکره خواهد کرد و اگر در این مدت مذاکره با اروپا به نتیجه‌ نرسد، ایران از برجام خارج خواهد شد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران با توجه به خروج آمریکا از برجام و به سر رسیدن عمر توافقی که گروه ۱+۵ با ایران امضا کرده بود، در مورد به ثمر رسیدن توافقی که او “برجام اروپایی” خواند، ابراز تردید کرد. او با این حال گفت که ایران به مذاکرات خود با طرف‌‌های اروپایی تا چند هفته ادامه خواهد داد. ادامه مذاکرات بعد از این چند هفته “به تصمیم نظام بستگی دارد و این که چقدر مذاکرات به‌خوبی پیشرفت داشته باشد.”

عراقچی شبانگاه یکشنبه ۶ خرداد (۲۷ مه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم صدا و سیمای ایران گفت، تا کنون دو هفته از مذاکرات گذشته و اگر تا چند هفته دیگر مذاکره با اروپایی‌ها به نتیجه نرسد و خواسته‌های ایران تأمین نشود، این کشور از برجام خارج خواهد شد.

او روشن ساخت که با خروج ایران از توافق هسته‌ای (برجام) “همه چیز به حالت قبل از آن برمی‌گردد و محدودیت‌ها از برنامه هسته‌ای ایران برداشته شده و اروپا هم تحریم‌های یک‌جانبه و شورای امنیت را می‌توان بازگرداند.”

رئیس هیأت ایرانی مذاکره‌کننده در کمیسیون مشترک برجام می‌گوید، از اروپا خواسته شده که یک بسته اقتصادی آماده کنند که در آن‌ راه ‌حل‌های عملی برای تأمین خواسته‌های ایران در برجام مشخص شود و باید روشن شود که آن‌ها آثار تحریم‌های آمریکا و بازگرداندن این تحریم‌ها را چگونه می‌خواهند جبران کنند.

همچنین در زمینه فروش نفت، گاز و مسائل بانکی، اروپایی‌ها باید به ایران به صورت عینی بگویند، چه تضمین‌هایی می‌دهند که ایران در برجام بماند و از منافع آن بهره‌مند شود. این تضمین‌ها باید به گونه‌ای باشد که ایران با “بدعهدی، تأخیر و تعلل” روبرو نشود.

معاون محمدجواد ظریف می‌گوید، اروپا با دو مشکل مواجه است. مشکل اول “سیاسی” و مربوط به شراکت استراتژیک با آمریکاست که دوری از آمریکا را برای اروپا سخت می‌کند. مشکل دیگر “فنی” است و به استقلال سیستم سرمایه‌داری در اروپا برمی‌گردد و این که این هیأت‌های مدیره شرکت‌ها هستند که تصمیم نهایی را برای معامله با ایران خواهند گرفت.

عراقچی گفت که بر جدیت اروپا برای همکاری با ایران واقف است، اما به توانایی آن‌ها اطمینان ندارد و با توجه به غالب بودن سیستم مالی دلار در عرصه بین‌الملل باید دید‌، آیا ‌آن‌ها می‌توانند مکانیزم یورو را برای تبادلات اقتصادی و مالی ایجاد کنند یا خیر.

او خروج آمریکا از برجام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خواند و با توجه به شروط آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت که اروپا باید در این زمینه، اقدامی در شورای امنیت انجام دهد. رهبر جمهوری اسلامی شروطی برای حفظ برجام برای اروپایی‌ها تعیین کرده است. او از جمله خواستار “صدور قطعنامه علیه آمریکا در شورای امنیت” شده است.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا که بارها توافق اتمی با ایران را “بد” خوانده بود سرانجام از برجام خارج شد. او این توافق را حاوی “نقایصی” جدی می‌دانست و شکایت داشت که در آن اشاره‌ای به فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌ای موشکی ایران نشده است.

اروپا نیز با وجود انتقاد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام برای مذاکراتی گسترده‌تر درباره اقدامات منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور اعلام آمادگی کرده است.

عراقچی با تأکید بر این که ایران برای این مذاکرات آمادگی ندارد، خبرهایی که در مورد مذاکره بر سر مسائل موشکی منتشر شده را تکذیب کرد و گفت: «ما فقط در موضوع یمن با چهار کشور فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا آن هم به دلایل انسانی و شرایط بد مردم یمن وارد مذاکره شده‌ایم که کاملا از مسیر مذاکرات هسته‌ای جداست و آقای جابری انصاری این مذاکرات را پیگیری می‌کند.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که ایران را به “شدیدترین ‌تحریم‌ها” تهدید کرده برای عدم وضع این تحریم‌ها از جمله خواستار پایان حمایت ایران از حوثی‌های یمن شده است. آمریکا همچنین مذاکرات تازه‌ای را خواستار شده که شامل برنامه موشکی ایران نیز می‌شود. اما عراقچی می‌گوید، مسائل موشکی خط قرمز جمهوری اسلامی است که از آن عبور نخواهد کرد.

عباس عراقچی تصریح کرد، برجام توافقی سیاسی و امنیتی نیز هست و از بین رفتن آن “کل نظام عدم اشاعه [سلاح‌های هسته‌ای] را سست می‌کند و البته تبعات امنیتی برای اروپا خواهد داشت.”

او همچنین اذعان کرد که برجام برای ایران منافعی اقتصادی داشته، فروش نفت افزایش یافته و وضعیت بانکی ایران از بن‌بست بیرون آمده است و ایران با “بازگشت تحریم‌ها مشکلاتی پیدا” خواهد کرد.