سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » فرهنگ » کانون نویسندگان ایران و تشدید اعمال سرکوبگرانه حکومت جمهوری اسلامی

کانون نویسندگان ایران و تشدید اعمال سرکوبگرانه حکومت جمهوری اسلامی

کانون نویسندگان ایران: ممانعت از برگزاری مراسم خصوصی نویسندگان، نشان از تشدید اعمال سرکوبگرانه حکومت جمهوری اسلامی دارد

بدنبال ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری مراسم پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران، هیات دبیران کانون با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را اعلام کرد. نیروهای انتظامی و امنیتی، روز جمعه خرداد با محاصره محل برگزاری مراسم پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران مانع از برگزاری این مراسم شدند.

دربیانیه کانون نویسندگان ایران، ضمن اعتراض به جلوگیری نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری مراسم پنجاه سالگی کانون، آمده است: “یورش به مراسمی در مکانی خصوصی و بدون اعلام عمومی با حضور جمعی از نویسندگان، ناشران، هنرمندان و کنشگران فرهنگی و اجتماعی نشان از تشدید اعمال سرکوبگرانه حکومت جمهوری اسلامی دارد”.

در این بیانیه تاکید شده است که قرار بود این مراسم بدون اعلام قبلی و در مکانی خصوصی برگزار شود اما نیروهای امنیتی، پیش از آغاز مراسم محل برگزاری آن را که یک محل مسکونی بوده و کوچه و خیابان اطراف آن را برای چندین ساعت به محاصره درآوردند و اموال کانون از جمله پوسترها، و وسایل مزین به آرم کانون را توقیف کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران، با بیان اینکه اینگونه برخوردهای امنیتی بی‌سابقه نیست، به مواردی همچون ممانعت از برگزاری مراسم یادبود احمد شاملو، محمد مختاری، محمدجواد پوینده و علی اشرف درویشیان اشاره کرده و “چنین برخوردهایی را بیانگر نقض آشکار ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی” خوانده است.

در این بیانیه تاکید شده است: “کانون نویسندگان ایران که نیم قرن است در راه سانسورستیزی و دفاع از آزادی اندیشه و بیان، بی هیچ حصر و استثنا متحمل رنج‌ها و زخم‌های فراوان شده و حتی شماری از اعضا فعال و سرشناس خود را از دست داده است با چنین یورش‌هایی از ایفای نقش آزادی‌خواهانه و فرهنگی خود باز نمانده و نخواهد ماند”.

کانون نویسندگان ایران، “هجوم به مراسم یادشده، غارت اموال کانون و ایجاد مزاحمت برای ساکنان خانه، همسایگان، مدعوین و پیامد آن را که همانا سرکوب آزادی بیان و آزادی گردهمایی است، محکوم” نموده و “برگزاری این‌گونه مراسم و گردهمایی‌ها را حق اولیه هر انسان و تشکلی” دانسته است.

در پایان این بیانه از “مجامع فرهنگی و اهل قلم و آزادی‌خواه در سراسر جهان درخواست شده است تا به برخوردهای سرکوبگرانه جمهوری اسلامی ایران اعتراض و از کانون نویسندگان ایران دفاع نمایند”.

آر.اف.آی. صدای فرانسه