جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شرکت واگن سازی اشتادلر قرارداد میلیاردی خود با ایران را معلق می‌کند

شرکت واگن سازی اشتادلر قرارداد میلیاردی خود با ایران را معلق می‌کند

چند هفته پس از عقد قرارداد ۱،۳ میلیاردی شرکت واگن‌سازی اشتادلر با ایران، این شرکت خبر از نبودن چشم‌انداز اجرای قرارداد به دلیل خروج آمریکا از برجام داده و گفته است جای این شرکت سوئیسی را احتمالا رقبای چینی خواهند گرفت.

از عقد قرارداد شرکت سوئیسی اشتادلر با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای تحویل ۹۶۰ واگن مترو به ایران زمان زیادی نمی‌گذرد که این شرکت اعلام کرده که به دلیل اعلام تحریم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امکان حفظ این قرارداد را ندارد. ارزش این قرارداد ۱،۳ میلیارد فرانک سوئیس (معادل ۱،۱ میلیارد یورو) است.

پتر ینلتن، رئیس بخش تجاری شرکت به وب‌سایت خبری “بلیک” گفته است: «همه‌چیز منحصر به فرد بود. ما تنها شرکتی بودیم که چنین قراردادی داشت.»

تا قبل از خروج آمریکا ازبرجام به نظر می‌رسید قرارداد به خوبی قابل اجرا باشد. مجوز صادراتی از سوی دبیرخانه امور اقتصادی (SECO) سوئیس صادر شده بود و از پوشش بیمه حمل و نقل صادرات سوئیس (SERV) نیز برخورادر بود. “بلیک” نوشته است که در “شرایط عادی” نباید چیزی مانع انجام این قرارداد می‌شد. اما از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده هیچ چیز دیگر “عادی” نیست.

به گفته ینلتن چاره‌ای جز لغو قرارداد نبوده، مگر معجزه‌ای رخ دهد. او گفته است: «تنها امید صنایع راه آهن سوئیس این است که دونالد ترامپ ناگهان نظرش را تغییر دهد و تحریم‌ها را بردارد.»

«تمهیدات اروپا کاری از پیش نمی‌برد»

پتر ینلتن که رئیس هیئت مدیره “Swissrail”  این شرکت نیز هست باور ندارد که تلاش و تمهیدات اروپا بتواند این قرارداد میلیاردی را نجات دهد. زیرا به گفته او اروپایی‌ها تا کنون  هرگز موفق نشده‌اند در برابر آمریکا ایستادگی کنند.

بیشترین سود را از تحریم‌های آمریکا روسیه و چین می‌برند. ینلتن گفته است: «ایرانی‌ها نمی‌توانند تا ابد صبر کنند. به همین خاطر احتمالا چینی‌ها این قرارداد را خواهند قاپید.» او که از این شرایط به شدت ناخرسند است گفته است: «شرکت‌های واگن‌سازی سوئیس سرمایه‌گذاری زیادی روی بازار ایران کرده‌اند. حالا تمام تلاش‌ها برای هیچ بوده و این خیلی دلسرد کننده است.»

پاییز سال گذشته شرکت واگن‌سازی اشتادلر سوئیس از فعالیت دفتر نمایندگی رسمی این شرکت در ایران خبر داد. آن زمان محمد رحمانی مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی این شرکت گفته بود که اشتادلر نزدیک به پنج سال به‌طور مستمر با ایران در ارتباط بوده است.

فائزه خویی، مدیر نمایندگی رسمی شرکت اشتادلر در ایران نیز گفته بود که سوئیس تنها کشوری است که در دوره تحریم‌ها ایران را تنها نگذاشت و آمدن اشتادلر به ایران نیز مربوط به بعد از برجام نمی‌شود.

ابتدای اسفندماه ۹۶ یعنی زمانی که قرارداد میان اشتادلر و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایذرو) به امضا رسید، گفته شد که این قرارداد ۵۰۰ شغل در منطقه زرند کرمان ایجاد می‌کند. قرار بود در صورت اجرایی شدن قرارداد ۷۲۸ واگن مترو برای تهران و ۲۳۲ واگن برای کرج تولید شود.

منبع : دویچه وله