جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » درخواست دادرسی دوباره پرونده درویش محکوم به اعدام به دیوان عالی ارسال شد؛

درخواست دادرسی دوباره پرونده درویش محکوم به اعدام به دیوان عالی ارسال شد؛

صدای آمریکا- وکیل محمد ثلاث، درویش محکوم به اعدام، از درخواست اعاده دادرسی برای موکل خود خبر داد.

زینت طاهری چهاشنبه دوم خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام رفته، اما او طبق قانون از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرده است.

این وکیل دادگستری گفت، «درخواست توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به پرونده بر اساس مستندات و مدارک را خواهان هستیم.»

اسفند گذشته، تجمع درویشان گنابادی، که به زندانی شدن یک درویش سالمند معترض بودند، به درگیری با ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی و خشونت کشیده شد و پنج کشته و چندین زخمی به جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان ماموران نیروی انتظامی بودند که به دلیل برخورد با اتوبوس محمد ثلاث جان باختند.

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال گذشته از سوی قاضی دادگاه تعیین شد که محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرده بود.

زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، یک هفته پیش درباره پرونده وی گفته بود، «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

این وکیل تاکید کرده است که حکم اعدام موکلش در حالی صادر شده که ما حتی فرصت ملاقات، جمع‌آوری مستندات و نگارش لایحه دفاع در دیوان عالی کشور را نداشتیم و متهم (محمد ثلاث) در بدترین شرایط و در سلول انفرادی نگهداری می شد.

پیشتر خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که حکم اعدام «محمد ثلاث»، درویش زندانی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل سه مامور با اتوبوس در درگیری‌های خیابان پاسداران شد، توسط دیوانعالی ایران تایید شده و لازم الاجرا است.

محاکمه آقای ثلاث جنجالی شده بود. او در دادگاه کوتاه خود گفته بود، «من شکایتم از نیروی انتظامی را باید پیش که ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم، حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه «اقدام عاجل» خواستار توقف اعدام «محمد ثلاث» درویش گنابادی شد.

صدور و تایید حکم اعدام محمد ثلاث در حالی است که هنوز تکلیف رسیدگی قضایی به پرونده صدها نفر از درویشان بازداشت شده حوادث خیابان پاسداران یا احکام صادر شده برای برخی از آنها، مشخص نشده است. ضمن این که هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.