جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » یک بانک آلمانی پرداخت ارزی خود به ایران را متوقف می‌کند

یک بانک آلمانی پرداخت ارزی خود به ایران را متوقف می‌کند

دومین بانک آلمان از نظر میزان دارایی اعلام کرد همه پرداخت‌های مرتبط با ایران را متوقف می‌کند. این بانک پیشتر “به‌طور گزینشی و پس از بررسی‌های دقیق” برخی پرداخت‌های خارجی مرتبط با ایران را بر عهده می‌گرفت.

دویچه وله فارسی : در حالی که اتحادیه اروپا، از جمله آلمان به عنوان مهم‌ترین عضو این اتحادیه در پی یافتن راه‌های عملی برای حمایت از شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران هستند، “بانک تعاونی مرکزی آلمان” روز شنبه (۱۹ مه/ ۲۹ اردیبهشت) اعلام کرد پرداخت‌های مالی مرتبط با ایران خود را متوقف می‌کند.

بانک تعاونی مرکزی آلمان (Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank /DZ Bank AG) دومین بانک آلمان از نظر میزان دارایی است و مرکز آن در شهر فرانکفورت قرار دارد.

سخنگوی این بانک گفت، این بانک پرداخت‌های خارجی مرتبط با ایران را که پیشتر “به‌طور گزینشی و پس از بررسی‌های دقیق” آن انجام می‌داد، به‌طور کامل متوقف می‌کند.

علیرغم تلاش دولت‌های اروپایی برای حفظ مناسبات مالی و بازرگانی خود با ایران و از این طریق تشویق تهران برای باقی ماندن در برجام، شرکت‌ها و موسسات اروپایی برای ادامه رابطه خود با ایران در صورت بازگشت تحریم‌های آمریکا به شدت دچار تردید هستند.

برخی از این شرکت‌ها مانند زیمنس آلمان و توتال فرانسه آشکارا پا پس کشیده‌اند. توتال اعلام کرده که در صورت عدم برخورداری از معافیت در برابر تحریم‌های ثانویه، قادر به ادامه فعالیت در ایران نخواهد بود. شرکت زیمنس نیز گفته است پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، این شرکت نمی‌تواند همکاری تجاری جدیدی با این کشور انجام دهد.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خروج رسمی کشورش از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. ترامپ هم‌چنین از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران پس از سه تا شش ماه آینده خبر داد.

اتحادیه اروپا مایل است توافق هسته‌ای با ایران را سرپا نگه دارد. در این راستا مجموعه‌ای از پیشنهادها را به کشورهای عضو ارائه کرده که از منافع مادی شرکت‌های اروپایی در صورت روبرو شدن با تحریم‌های آمریکا حفاظت می‌کند.

با این حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است نباید در مورد جبران خسارت همه شرکت‌های اروپایی ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران دچار توهم شد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفته است حمایت از موسسات اروپایی طرف قرارداد با ایران به معنای این نیست که “اروپا به متحد ایران در برابر آمریکا”  تبدیل خواهد شد. او تاکید کرد اتحادیه اروپا درگیر یک جنگ راهبردی- تجاری با آمریکا بر سر برجام و ایران نخواهد شد.

دولت ایران به اتحادیه اروپا ۶۰ روز مهلت داده تا تضمین‌های لازم برای حفظ و ادامه برجام ارائه دهد در غیر این صورت ایران نیز از آن خارج خواهد شد.