یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روایتی از اظهارات عراقچی در مجلس: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

روایتی از اظهارات عراقچی در مجلس: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

روایتی از اظهارات عراقچی در مجلس: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

بیشتر بخوانید

ضرب الاجل یک ماهه مجلس به دولت درباره مذاکره هسته‌ای با اروپا + جزئیات

اعضای کمیسیون امنیت ملی از راکتور هسته‌ای تهران بازدید می‌کنند

وی افزود: عراقچی همچنین به مذاکرات دستگاه دیپلماسی کشورمان با اروپایی‌ها اشاره کرد و گفت که چند هفته‌ای را به اروپایی‌ها مهلت داده‌ایم تا تله آمریکا و تحریم‌های شورای امنیت را برگرداند. برجام توانست موضوع موشکی و هسته‌ای را هم جدا کند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس اضافه کرد: عراقچی در این جلسه دوره برجام را بسیار کوتاه ارزیابی کرد و گفت که ایران بعد از این مدت می‌تواند به سمت اهدافش حرکت کند، به همین جهت ترامپ مخالف آن بوده است؛ اروپایی‌ها در حفظ برجام مصمم هستند و به ما ثابت شده که آنها در حفظ برجام جدی هستند، اما اینکه آیا بتوانند برجام را بدون آمریکا ادامه دهند، دچار تردید هستیم و این تردیدها عبارت از این بود که اروپایی‌ها نمی‌خواهند وارد جنگ سیاسی و تجاری با آمریکا شوند. اینکه اروپایی‌ها نمی‌‌توانند شرکت‌های بخش خصوصی‌شان را مجبور به همکاری با ایران کنند.

عراقچی: نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

وی ادامه داد: عراقچی تأکید کرد که یکی از دلایلی که نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود این است که متحد کردن 37 کشور اروپایی کار مشکلی است و اروپایی‌ها نمی‌توانند همه این 37 کشور را راضی کنند.

ابطحی ادامه داد: آقای عراقچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به دیدار چند روز پیش خود با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که در این دیدار قرار شد که 7، 8 مورد را اروپایی‌ها در جهت ثابت کردن حُسن‌نیت‌شان انجام دهند. این موارد شامل حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران، تداوم فروش نفت و گاز و میعانات گازی و پتروشیمی و تعاملات بانکی و بیمه‌ای و حمل و نقل، معاملات مؤثر بانکی با ایران، ایجاد مسیرهای ویژه در حوزه‌های مالی بیمه‌ای و تجاری با هدف همکاری اقتصادی با ایران بدون ترس از آمریکا.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: عراقچی در این جلسه گفت که موگرینی گفته که معاهدات و توافق‌نامه‌های بانکی که ایران با اروپایی‌ها امضا کرده‌ است، باید تکمیل و اجرایی شود. شرکت‌‌های اروپایی که با ایران معاهداتی دارند نیز باید تکمیل و اجرا شود، اروپایی‌ها قول دادند که سرمایه‌گذاری بیشتری در ایران داشته باشند.

وی به بخش دیگری از صحبت‌‌های عراقچی در جلسه غیر علنی مجلس اشاره و تأکید کرد: نکته دیگر در سخنان عراقچی این بود که موگرینی گفته قرار است قانونی در اتحادیه اروپا به نام «قانون حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا» تصویب کنند که بحث کارشناسی آن در این اتحادیه شروع شده و به زودی در اتحادیه اروپا تصویب می‌شود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: عراقچی گفت که ما فقط برجام را اجرا می‌کنیم و به تعهدات خودمان براساس برجام پایبند می‌مانیم. در هیچ موضوع دیگری هم مذاکره نکرده‌ایم .اروپایی‌ها هم قبول کردند که ما درباره موارد دیگر مذاکره نمی‌کنیم.

ابطحی به اظهارات ظریف وزیرامور خارجه در نشست غیرعلنی مجلس اشاره کرد و گفت: آقای ظریف هم در این جلسه گفت که آمریکا مخالفت با انقلاب را رها نکرده و می‌خواهد دنیا را علیه ایران بسیج کند. ما نیز در برجام ناگزیر بودیم که آمریکا را وارد مذاکره کنیم؛ طبق توافق برجام، 7 قطعنامه شورای امنیت را لغو کردیم و توانستیم کاری کنیم که قطعنامه‌ها اجرا نشود.

ظریف: آمریکا نمی‌تواند قطعنامه‌های شورای امنیت را برگرداند

وی افزود: ظریف گفت آمریکا از برجام بیرون رفته و نمی‌تواند قطعنامه‌های شورای امنیت را برگرداند. اجماع شورای امنیت را می‌خواهد و با خروج از برجام نمی‌تواند قطعنامه‌ها را برگرداند، به همین جهت گفتیم که یک مزاحم از برجام بیرون رفت؛ او گفت که بنده به اروپایی‌ها گفته‌ام که شما نمی‌توانید خارج از برجام حرف بزنید و گفتم که شما تاریخی دارید که ما از شما طلبکار هستیم و به شما بدهکار نیستیم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اضافه کرد: ظریف در این جلسه گفت که ما در بحث لوایح چهارگانه مصمم هستیم که آمریکا ایران را حامی تروریسم معرفی نکند. باید به کنوانسیون‌ها بپیوندیم و تقاضا داشت که این لوایح در مجلس تصویب شود.

ابطحی همچنین به سخنان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در این جلسه اشاره و خاطرنشان کرد: آقای شمخانی هم در این جلسه گفت که بحث FATF جداست و اصلا تصمیمی برای پیوستن به آن نداریم. این لوایح کارکرد داخلی دارد. سیستم بانکی، پولشویی و مقابله با تروریسم برای خودمان نفع دارد، شما نمایندگان نیز نگران نباشید که آنها می‌توانند از طریق این لوایحی که ما تصویب می‌‌کنیم بر ما مسلط شوند؛ لذا اینها ربطی به FATF ندارد.

انتهای پیام/