پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » بیانیه موگرینی: اتحادیه اروپا به طور متحد برای حفظ برجام تلاش می‌کند / می‌خواهیم روابط اقتصادی خود با ایران را گسترش دهیم

بیانیه موگرینی: اتحادیه اروپا به طور متحد برای حفظ برجام تلاش می‌کند / می‌خواهیم روابط اقتصادی خود با ایران را گسترش دهیم

 

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد که این اتحادیه گام‌هایی را برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دستور کار خود قرار داده است.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا به‌طور متحد و سریع برای حفظ برجام دست به اقدام زده و گام‌هایی که امروز کمیسیون اروپا برداشت تاییدی محکم بر این تعهد است. این تدبیر در پی اقدام بسیارسریعی روی می‌دهد که روزهای گذشته پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در روز هشتم ماه مه و وضع مجدد تحریم‌های آمریکا انجام دادیم.

موگرینی در ادامه بیانیه خود افزود: در راستای گام‌هایی که از آن پس تاکنون برداشته شده، بیانیه‌ای به نیابت از اتحادیه اروپایی صادر کردم که در آن بر تعهد ما به اجرای کامل و کارآمد توافق هسته‌ای و عزم و اراده‌ ما به همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفظ توافق تاکید شده است، مشروط به اینکه ایران به پایبندی خود به تعهداتش ادامه دهد. خواستار برگزاری نشست وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران شدم تا درباره پیامدهای خروج آمریکا از برجام گفت‌وگو کنیم و بر سر تمهیدات و اقدام‌هایی که باید انجام شود به توافق برسیم.

وی خاطر نشان کرد: من به همراه رئیس یانکر (رئیس کمیسیون اروپا) اقدامات احتمالی که برای حفظ برجام و حفاظت از منافع اروپا لازم است برداشته شود در اختیار شورای سیاسی کمیسیونرها (مدیران سیاسی کشورهای عضو اتحادیه اروپای) قرار دادیم. این گام‌های احتمالی همان روز در صوفیه (پایتخت بلغارستان) در اختیار سران اتحادیه اروپا قرار گرفت و آن‌ها هم تعهد محکم خود به برجام را مورد تاکید قرار دادند و حفظ برجام را برای امنیت اروپا حیاتی خواندند.

به گزارش ایسنا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: به علاوه، بحث‌های کارشناسی فشرده‌ای آغاز شده تا به راه حل‌های عملی برسیم و بتوانیم روابط اقتصادی خود را با ایران حفظ کنیم و گسترش دهیم. در گام آتی، کمیسیون مشترک روز ۲۵ ماه مه در وین و در قالب اتحادیه اروپای/ سه کشور اروپایی به اضافه چین، روسیه و ایران و در سطح معاونان وزارت امور خارجه/ مدیران سیاسی برگزار می‌شود. وزرای امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز روز ۲۸ مه در نشست آتی شورای امور خارجی در بروکسل به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.