سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آمریکا یک «ائتلاف» جهانی علیه حکومت ایران تشکیل می‌دهد!
State Department spokesperson Heather Nauert speaks during a press briefing at the State Department, Wednesday, Aug. 9, 2017 in Washington. (AP Photo/Alex Brandon)

آمریکا یک «ائتلاف» جهانی علیه حکومت ایران تشکیل می‌دهد!

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری‌اش در روز پنج‌شنبه‌ ۲۷ اردیبهشت با اشاره به اینکه ایالات متحده برای تشکیل چنین ائتلافی «سخت تلاش خواهد کرد»، هدف از این ائتلاف را «گرد آوردن شمار زیادی از کشورهای جهان» ذکر کرد که «رژیم ایران را با نگاهی واقع‌بینانه‌تر ببینند».

رادیو فردا؛  با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رویترز، وبسایت وزارت خارجه آمریکا و رادیو فردا؛ ج./م.ا.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه دولت ترامپ در صدد است علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران یک «ائتلاف» جهانی شکل دهد گفت که جزئیات این طرح را وزیر خارجه آمریکا به زودی اعلام خواهد کرد.

خانم ناوئرت با اشاره به «اقدامات بی‌ثبات کننده حکومت ایران» در سوریه، یمن، عربستان سعودی و همچنین مرزهای اسرائیل، فعالیت‌های ایران را «نه فقط تهدیدی برای منطقه، بلکه برای جهان» خواند.

دونالد ترامپ حدود ۱۰ روز پیش با تأکید بر اینکه حکومت ایران پس از توافق هسته‌ای نیز به گسترش برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین «حمایتش از تروریسم» ادامه داد، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

با این حال سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در روزهای اخیر ضمن تأکید بر تمایل‌شان برای حفظ برجام، گفته‌اند برای محافظت از مراودات تجاری شرکت‌های خود با ایران تمامی تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

از جمله شامگاه پنج‌شنبه در پایان نشست رهبران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا، اعلام شد که این اتحادیه کار تدوین متممی برای «قانون مسدودکننده» تحریم‌های آمریکا علیه ایران را آغاز می‌کند.

اما هدر ناوئرت در نشست خبر خود گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، در چندین تماس تلفنی با همتایانش در سه کشور اروپایی، ضمن اعلام «نگرانی‌ها درباره ایران»، با آنها درباره «گام‌های بعدی» گفت‌وگو کرده و «این نوع تماس‌ها ادامه خواهد یافت».

بنابر همین گزارش، وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش در واشینگتن میزبان حدود ۲۰۰ دیپلمات از کشورهای مختلف بود و «درباره نگرانی‌های جدی، وخیم و مهم درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران» با آنها گفت‌وگوهایی صورت گرفت.

خانم ناوئرت با این حال تأکید کرد که جزئیات بیشتر در نطق وزیر خارجه تبیین خواهد شد. قرار است نخستین نطق رسمی مایک پمپئو در مقام وزیر خارجه جدید آمریکا در روز دوشنبه ایراد شود.

پیش از این آمریکا در سال ۲۰۱۴ ائتلافی جهانی برای مقابله با داعش تشکیل داد که شمار اعضای آن در حال حاضر به ۷۵ کشور رسیده است؛ با این حال هدر ناوئرت تأکید کرد «ائتلاف علیه حکومت ایران» مشابه آن ائتلاف نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال چندین بار تأکید کرد که این ائتلافی علیه مردم ایران نیست و «باید بین مردم ایران که مردمی پرافتخار، تاریخی، غنی و فوق‌العاده هستند، با کاری که رژیم ایران با کشور خودش می‌کند تمایز جدی قائل شد».

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به گفته‌های جدید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ابراز نکرده‌اند اما یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سخنان رئیس جمهوری آمریکا را «سخیف»، «سبک» و «دروغ» خواند و خطاب به او گفته بود: «آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید».