سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » بیانیه موگرینی: همه چیز در گرو رعایت حقوق بشر در ایران زیر نظارت دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا و گزارشگران ویژه ستادحقوق بشر سازمان ملل متحد!

بیانیه موگرینی: همه چیز در گرو رعایت حقوق بشر در ایران زیر نظارت دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا و گزارشگران ویژه ستادحقوق بشر سازمان ملل متحد!

در پی اعلام ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان و انگلیسی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در بروکسل دیدار کردند.

شرکت کنندگان در این نشست تصمیماتی را به قرار زیر اتخاذ نمودند:تعهد خود در اجرای کامل و موثر برجام را که به اتفاق آراء توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به عنوان عنصری کلیدی در ساختار نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستاورد دیپلماتیک قابل توجه مورد تاکید قرار گرفته است، یادآوری کردند؛

با اظهار تاسف از خروج آمریکا از برجام، بر اینکه رفع تحریم های مرتبط هسته ای و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخش های اساسی توافق [برجام] را تشکیل می دهد، صحه گذاردند. آنها [همچنین] بر تعهد خود به ایجاد اطمینان نسبت به ادامه تحقق اهداف تاکید کرده و موافقت کردند که گفتگوهای خود را در راستای این هدف تعمیق بخشند،

به طور ویژه متعهد شدند که مباحث کارشناسی فشرده ای را با ایران در خصوص مسائل زیر، با هدف رسیدن به راه حل های عملی [ظرف مدت چند هفته آینده] آغاز نمایند:

حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران

تداوم فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی و پتروشیمی ایران و تعاملات مالی مربوطه

تعاملات موثر بانکی با ایران

ادامه روابط حمل و نقل موثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران

تامین بیشتر اعتبارات صادراتی اتحادیه اروپا و ایجاد مسیرهای ویژه در حوزه های مالی، بانکی، بیمه ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری های اقتصادی و مالی شامل ارائه حمایت های عملی از تجارت و سرمایه گذاری

تکمیل و اجرای بیشتر یادداشت تفاهم و قراردادهای منعقده بین شرکت های اروپایی و طرف های ایرانی،

سرمایه گذاری بیشتر در ایران،

حمایت از فعالان اقتصادی اتحادیه اروپا و تامین فضای اطمینان بخش حقوقی،

ایجاد هر چه بیشتر فضای شفاف و قانونمند اقتصادی

یک بار دیگر عزم و اراده خود را برای اجرای برجام در تمامی بخش های آن همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده مورد تاکید قرار داده و موافقت کردند به مشورتهای فشرده خود در تمامی سطوح و با سایر اعضای برجام ادامه دهند.

در بیانیه مطبوعاتی موگرینی مطرح شد:رونمایی از طرح اروپا برای «حفظ منافع اقتصادی ایران از برجام»
 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با ظریف و وزرای خارجه سه کشور اروپایی طرح‌های مد نظر برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام را برشمرد.

فدریکا موگرینی، سه‌شنبه شب پس از مذاکرات ایران و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان بیانیه‌ای قرائت کرد و در آن خطوط پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام را تشریح نمود.

وی که در بروکسل در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، هدف از دیدار‌های امروز «بحث درباره خطوط مشترکمان و مسیر پیش روی ما پس از اعلام خروج ایالات متحده از برجام» و گفت: «ما تعهد خود به اجرای مداوم، کامل و موثر وافق هسته‌ای با ایران را یادآور شدیم. [این توافق]به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه جهانی و یک دستاورد چشمگیر دیپلماتیک با اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.همه ما از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران ابراز تأسف کرده و تایید کردیم که برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران جزئی ضروری از این توافقنامه است.ما بر تعهد مشترکمان بر اطمینان از اینکه این [هدف]همچنان محقق باشد تأکید کردیم و از همین رو توافق کردیم که گفت‌وگوهایمان را در تمام سطوح تعمیق کنیم. همین امروز هم کارشناسان ما ساعت‌های زیادی را با هم کار کردند.قرار است گفتگو‌های فشرده‌ای درباره راهکار‌های حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام بین طرفین صورت گیرد.