دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » نشست و گفتگوی محمدجواد ظریف در بروکسل با فدریکا موگرینی -مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا- در مورد ضرورت “مراعات شئون حقوق بشر”، ضرورت ” کاهش چشمگیرِ بُرد موشکهای سپاه”، و ضرورتِ “خروج سپاه قدس از کشورهای منطقه”!!

نشست و گفتگوی محمدجواد ظریف در بروکسل با فدریکا موگرینی -مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا- در مورد ضرورت “مراعات شئون حقوق بشر”، ضرورت ” کاهش چشمگیرِ بُرد موشکهای سپاه”، و ضرورتِ “خروج سپاه قدس از کشورهای منطقه”!!

 ظریف و موگرینی امشب در جلسه مشترک با وزیران خارجه انگلیس ، فرانسه و آلمان دیدار می کند!

محمدجواد ظریف  ساعت ۱۰ صبح امروز به وقت بروکسل با فدریکا موگرینی مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار و گفت و گو کرد.

مذاکرات برجامی ظریف در بروکسل؛ دیدار با موگرینی و وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان در دستور کار / احتمال برگزاری دیدارهای دوجانبه وجود دارد

ظریف روز گذشته پس از ورود به  بلژیک به اصحاب رسانه در فرودگاه بروکسل گفته بود: مذاکرات کارشناسی ما با حضور اقای عراقچی با برخی از مسئولان در “اتحادیه اروپا” شروع شده و هدف آن استماع شرایط “اتحادیه اروپا” ما به ازای “ارایه تضمین به رژیم ایران برای بهره مندی از مواهب برجام است”.اروپایی‌ها حوزه‌های مختلفی ( شامل حقوق بشر، برد موشکها، خروج از کشورهای منطقه) را مطرح کردند که پیرامون این مباحث- برای همکاری و در ملاقات فردا شب با وزیران خارجه-  نتیجه کار را بررسی می کنیم. این شروع کار است و با یک جلسه نمی شود کار کرد و زمان کوتاه است. معتقدیم باید شروع قوی داشته باشیم؛ بنابراین یک روند را امروز شروع کردیم تا ببینیم در این فاصله می‌توانیم به دیپلماسی زمان بدهیم یا خیر.

محمدجواد ظریف افزود: در 20 اردیبهشت بنده نامه‌ای نوشتم به خانم موگرینی و یک نامه هم به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتم که نامه به دبیرکل امروز (دوشنبه) منتشر می‌شود چرا که نامه‌ای در سطح مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل است و به عنوان سند در این سازمان ثبت می‌شود. این نامه‌ها مربوط به تخلفاتی بوده است که از سوی آمریکا در چارچوب برجام اتفاق افتاده است.

محمدجوادظریف عصر امروز نیز در نشست مشترکی با وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان و مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت و گو خواهد کرد.احتمال برگزاری دیدارهای دوجانبه میان برخی از طرفین مذاکره هم وجود دارد.

مسئول سیلست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اتحادیه اروپا درخصوص ایران واکنشی متحد داشته است، گفت: ما به همراه دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای آن را حفظ خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست اندیشکده مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا مستقر در بروکسل با موضوع سیاست های این اتحادیه پس از برگزیت گفت: اتحادیه اروپا واکنش‌هایی متحدانه درباره حمله سالزبری و به علاوه مسئله ایران داشته است. ما همچنان به همکاری خود به عنوان یک طرف متحد و برای دستیابی به هدفی دقیقا یکسان ادامه می‌دهیم.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی در ادامه گفت: روز سه شنبه، بوریس جانسون وزیر امورخارجه انگلیس به بروکسل خواهد آمد و به همراه هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان و ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه برای حفظ توافقی که با یکدیگر و نیز به همراه چین و روسیه به دست آوریم تلاش خواهیم کرد. ما با همراهی یکدیگر این توافق را حفظ خواهیم داد. ما علاوه‌براین، نشستی با وزیران امورخارجه سه کشور اروپایی برگزار خواهیم کرد و دیداری نیز با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران خواهیم داشت.

بنابر این گزارش، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه گذشته پس از مدت‌ها تهدید به کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 سرانجام خروج واشنگتن از این توافق را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند. این تصمیم وی با مخالفت و انتقاد جامعه جهانی به‌ویژه دیگر طرف‌های توافق مواجه شد.

انگلیس، فرانسه و آلمان پس از اعلام خروج آمریکا در یک بیانیه مشترک ضمن ابراز تاسف نسبت به تصمیم ترامپ تاکید کردند که به پایبندی خود به توافق هسته‌ای ادامه خواهند داد.

همچنین روسیه و چین ضمن تاکید بر لزوم ادامه اجرای توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند که برای حفظ توافق تلاش خواهند کرد.