سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » دونالد ترامپ: رژیم ایران با سوء استفاده علنی از فرصتهای پسابرجامی درصدد تصرف و تصاحب خاورمیانه بود!

دونالد ترامپ: رژیم ایران با سوء استفاده علنی از فرصتهای پسابرجامی درصدد تصرف و تصاحب خاورمیانه بود!

کاخ سفید آمریکا با اشاره به گفت و شنود تلفنی  رئیس‌جمهوری آن کشور و رئیس‌جمهوری فرانسه در روز شنبه متذکر شده که دونالد ترامپ «بر لزوم دستیابی به توافقی که به تمامی اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه بپردازد، تاکید کرده‌است».

به گزارش رادیو فردا پیش از این دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، در بیانیه‌ای گفته بود امانوئل مکرون، در جریان این تماس تلفنی، گفته «عمیقا نگران ثبات در منطقه خاورمیانه است».

آقای مکرون و دیگر سران اروپایی، طی ماه‌های گذشته از دونالد ترامپ خواسته بودند در توافق اتمی با ایران بماند. هم رئیس‌جمهوری فرانسه و هم شماری دیگر از مقام‌های ارشد اروپایی از جمله صدر اعظم آلمان، یا وزیر خارجه بریتانیا، چند روز پیش از خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی به دیدار او در واشینگتن رفتند. در نهایت نتیجه آن‌طور که اروپایی‌ها می‌خواستند نشد.

پس از خروج آقای ترامپ از توافق اتمی، سران اروپایی و نیز چین و روسیه، دیگر طرف‌های مذاکرات با تهران، بر لزوم حفظ و پایبندی به برجام تاکید کرده‌اند.

نخست‌وزیر بریتانیا روز یک‌شنبه در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری ایران گفت کشورش و متحدان اروپایی آن پایبند به حفظ توافق اتمی با ایران هستند.

این گفته‌ها در حالی‌ست که جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان از احتمال تحریم شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران خبر داده و گفته است: «همه چیز بستگی به اقدام دیگر دولت‌ها دارد»

رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار اصلاحاتی در برجام شده بود که برای همیشه جلوی برنامه‌ هسته‌ای ایران را بگیرد و محدودیت‌های زمانی مربوط به آن را بردارد، بازرسی‌های گسترده‌ای را شامل شود و مانع از توسعه برنامه موشکی بالیستیک شود. تهران مذاکره دوباره در مورد برجام را نپذیرفت. ایران دخالت در امور کشورهای منطقه را رد می‌کند و می‌گوید برنامه موشکی‌اش با اهداف دفاعی صورت می‌گیرد و حاضر نیست به آن پایان دهد.

با استفاده از رویترز، توئیتر، رادیو فردا|ت.ت