جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » جنجال بر سر ملاقات جان کری و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در پاریس

جنجال بر سر ملاقات جان کری و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در پاریس

بوستون گلوب متذکر شده که جان کری اقدامات خود را با جمعی از همکاران ارشد خود در دوران وزارت خارجه هماهنگ می‌کند که در گروهی با عنوان «دیپلماسی کارآمد» با یکدیگر همکاری می‌کنند و این گروه افرادی از جمله وندی شرمن، جان فاینر رییس پیشین کارکنان وزارت خارجه آمریکا و جنیفر پساکی سخنگوی پیشین وزارت خارجه را در بر می‌گیرد.

بنوشته بوستون گلوب، گروه مشورتی کری در دفاع از برجام، حدود ۱۰۰ مقاله، ۳۴ برنامه تلویزیونی و رادیویی و ۳۷ متن تحلیلی تهیه و منتشر و در پاسخ به انتقادات به توافق هسته‎ای با رژیم ایران مطالبی را آماده و به چهار هزار چهره موثر سیاسی و متخصصین سیاست خارجی در جهان ایمیل کرده‎اند.

 چند روز پس از اعتراضات تند دونالد ترامپ و مایک پمپئو در خصوص فعالیت جان کری وزیر خارجه سابق برای حفظ برجام، چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به دولت ترامپ با انتشار تصاویری در خصوص ملاقات کری و کمال خرازی وزیر خارجه سابق ایران، کری را به خیانت به آمریکا متهم کرده‌اند.

دیدار احتمالی خرازی با جان کری از این جهت حائز اهمیت است که وزیر خارجه سابق ایران، به فاصله کوتاهی پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، از جانب ع.خامنه ای به ریاست شورای راهبردی روابط خارجی ایران منصوب شده و دوره مسئولیت وی در سال 1393 تمدید شده است. در عین حال، یکی از مقامات دولت اوباما، طرح ادعای ملاقات کری و خرازی را خبرسازی با هدف کمک به ترامپ دانسته است.

جیسون ازبورن خبرنگار آمریکایی و مشاور پیشین دونالد ترامپ که روز شنبه مدعی شده بود جان کری وزیر خارجه دولت اوباما در پاریس با دیپلمات‌های ایرانی مذاکره کرده است، اکنون با انتشار تصاویری از هتلی در پاریس متذکر شده که طرف مذاکره  جان کری، کمال خرازی وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران و چند دیپلمات دیگر ایران از جمله ابوالقاسم دلفی سفیر کنونی ایران در فرانسه  و عبدالرضا فرجی راد از مدیران شورای راهبردی روابط خارجی بوده‌اند.

مسئولیت این شورا «تهیه راهبردها و سیاست‌ها و راهکارهایی است که جمهوری اسلامی را در سیاست خارجی به نتایج مطلوب برساند» و همچنین «ایجاد هماهنگی بیشتر در کلیه  فعالیت‌ها در عرصه  روابط خارجی» تعیین شده و آقایان دکتر سعید جلیلی، دکتر ابراهیم شیبانی، حسین طارمی، مهدی مصطفوی اهری و احمد وحیدی اعضای کم‌شمار فعلی این شورای مهم هستند.

ادامه روابط جان کری با مقامات ایرانی، روز شنبه و پس از آن شروع شد که ازبورن مدعی شد که جان کری با یک هیأت سه نفره ایرانی در پاریس دیدار داشته است. وی در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت که یکی از دوستانش از رستورانی به نام لَ آوِنو (L’Avenue) عکسی را برای او فرستاده و می‌گوید کری در گفتگو با ایرانی‌ها از «دونالد ترامپ» انتقاد می‌کرده است. بر اساس ادعاهای این خبرنگار هوادار ترامپ، هیأت ایرانی، یک اکیپ پنج نفره از محافظان امنیتی همراه خود داشتند و با خودروهای دیپلماتیک، محل را ترک کردند.

ازبورن روز یکشنبه تصاویری از سه مقام ایرانی در حال ورود به هتل «Prince De Galle» در پاریس منتشر کرده و در ذیل این تصاویر مدعی شده که این مقامات ایرانی بوده‌اند که روز قبل با وزیر خارجه سابق آمریکا، ملاقات کرده‎اند و از مخاطبان پرسیده کسی آنان را می‎شناسد؟

پیش از این هم دونالد ترامپ و هم مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از حملات توئیتری برای متوقف کردن اقدامات جان کری در خصوص برجام استفاده کرده بودند.

نقش‌آفرینی کری برای حفظ برجام به ویژه وقتی مورد توجه قرار گرفت که روزنامه بوستون گلوب متذکر شد که وی در هفته‌های گذشته برای حفظ کشورهای اروپایی در برجام با برخی مقامات اروپایی از جمله فرانک والتر اشتاین‌مایر رییس جمهوری آلمان دیدار داشته، با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگوی تلفنی داشته و در پاریس و نیویورک به دیدار امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه رفته است. بنا به افشاگریهای این روزنامه آمریکایی، دیدار با ظریف وزیر خارجه ایران و دیدار و گفتگوی تلفنی با چندین نماینده مجلس و کنگره آمریکا از جمله پل رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا از جمله اقدامات دیگر جان کری برای حفظ برجام بوده است.

بوستون گلوب متذکر شده که جان کری اقدامات خود را با جمعی از همکاران ارشد خود در دوران وزارت خارجه هماهنگ می‌کند که در گروهی با عنوان «دیپلماسی کارآمد» با یکدیگر همکاری می‌کنند و این گروه افرادی از جمله وندی شرمن، جان فاینر رییس پیشین کارکنان وزارت خارجه آمریکا و جنیفر پساکی سخنگوی پیشین وزارت خارجه را در بر می‌گیرد.

بنوشته بوستون گلوب، گروه مشورتی کری در دفاع از برجام، حدود ۱۰۰ مقاله، ۳۴ برنامه تلویزیونی و رادیویی و ۳۷ متن تحلیلی تهیه و منتشر و در پاسخ به انتقادات به توافق هسته‎ای با رژیم ایران مطالبی را آماده و به چهار هزار چهره موثر سیاسی و متخصصین سیاست خارجی در جهان ایمیل کرده‎اند.

طرفداران ترامپ، جان کری را به خاطر اقدامات اخیرش به «عامل دولت خارجی» بودن، متهم و متذکر هستند که وی باید به همین دلیل بر اساس قانون قدیمی «لوگان» محاکمه شود. در همین راستا، آنها سوابق کری در مخالفت با جنگ ویتنام و ملاقات‌های وی با طرف ویتنامی در پاریس را مورد بازخوانی قرار داده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست نیز دفاعیه نزدیکان کری را مورد توجه قرار داده که اظهار داشته‌اند که همان گونه که وزرای سابق خارجه آمریکا از جمله هنری کیسینجر همچنان به روابط خود با مقامات خارجی ادامه می‌دهند، کری هم حق دارد چنین دیدارهایی داشته باشد. ولی از نظر مارک تیسن ستون‌نویس روزنامه و از نویسندگان سخنرانی‌های جرج بوش، مساله این است که کیسینجر وقتی که با رهبران خارجی دیدار می‌کند این کار را با هماهنگی کاخ سفید انجام می‌دهد، اغلب پیام‌های روسای جمهور آمریکا را منتقل می‌کند و پس از دیدار نیز، نتایچ را به اطلاع کاخ سفید می‌رساند، در حالی که کری هیچ یک از این کارها را نمی‌کند.

 

تکذیب توئیتری  ملاقات کری و خرازی

کالین کال از مقامات ارشد حوزه سیاست خارجی دولت اوباما که طی هفته گذشته گزارش‌هایی در خصوص استخدام یک شرکت جاسوسی اسرائیلی توسط دستیاران ترامپ برای بی‌آبرو کردن وی به عنوان یکی از حامیان و دست اندرکاران برجام منتشر شده است، برگزاری دیدار کری با مقامات ایرانی در پاریس را رد کرده و اظهار داشته که خبر منتشره در این خصوص احتمالا جعلی است. کال مدعی شده که این خبر احتمالا برای جبران ضعف استدلال‌های دولت ترامپ علیه برجام منتشر شده است.

 

تکذیب رسمی ادعای دیدار خرازی با جان کری

دفتر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدار کمال خرازی با جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا را تکذیب کرد.

در پی انتشار خبری به نقل از جیسون آزبودن مشاور سابق ترامپ مبنی بر ملاقات دکتر کمال خرازی با جان کری در پاریس، دفتر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن بی‌اساس بودن خبر مزبور اعلام کرد که آقای دکتر خرازی امروز برای شرکت در اجلاس رهبران برای صلح که به ابتکار آقای رافارن نخست وزیر سابق فرانسه برای بررسی بحرانهای بین المللی تشکیل شده عازم پاریس شده و تنها با آقای رافارن ملاقات داشته است.

گفته می‌شود جان کری چند روز پیش در فرانسه بوده و  پاریس را ترک کرده است و تولید کننده خبر مزبور ناشیانه سعی کرده این دو سفر را به هم مرتبط سازد.