پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » منبع نزدیک به کاخ‌سفید:آمریکا طرح تغییر رژیم در ایران را بررسی می‌کند

منبع نزدیک به کاخ‌سفید:آمریکا طرح تغییر رژیم در ایران را بررسی می‌کند

منابع خبری آمریکا طی دو روز گذشته از بررسی طرح‌های متعددی برای تغییر رژیم جمهوری اسلامی ایران توسط حکومت دونالد ترامپ خبر دادند.

سایت «واشنگتن فری بیکن» که هر چندگاهی اخبار مهم کاخ سفید را در می‌کند، اخیرا از طرحی دخبر داده که در آن نشان می‌دهد کاخ سفید مشغول بررسی طرح تغییر رژیم ایران از طریق حمایت از جنبش‌های مردمی است.

در این طرح که به گفته سایت «واشنگتن فری بیکن» از سه‌صفحه‌ای تشیکل شده تاکید شده که ایالات متحده از گزینه جنگ در وحله اول استفاده نخواهد کرد.

این طرح به اعضای کمیته امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید داده شده و به دونالد ترامپ پیشنهاد می‌کند از طریق حمایت از برنامه‌های دموکراتیک هر چه بیشتر میان مردم ایران و حکومت آخوندها فاصله ایجاد کرده و رژیم را تغییر دهد.

این طرح گزینه‌های متعددی را برای براندازی جمهوری اسلامی پیشنهاد می کند.

این طرح توسط گرو( (Security Studies Group یا «اس.اس.جی.» که یک اندیشکده‌ امنیتی است به کاخ سفید ارائه داده شده است.

این گروه که متخصص در امور اطلاعات امنیتی هستند با مقامات امنیتی کاخ سفید مانند جان بولتون روابط بسیار نزدیکی دارند.

به گزارش سایت «واشنگتن فری بیکن» این طرح سیاست خارجی بلندمدت آمریکا درباره ایران را از طریق تاکید بر یک راهبرد آشکار برای تغییر رژیم تعیین می‌کند. یعنی درست برخلاف عملکرد گذشته دولت اوباما که در سال ۲۰۰۹ وقتی مردم ایران در تظاهراتی گسترده علیه رژیم به خیابان‌ها آمده بودند، از حمایت آنها خودداری کرد.

طبق گزارش این سایت، طرح «اس.اس.جی» برای سرنگونی جمهوری اسلامی، از سوی کاخ سفید مورد استقبال قرار گرفت، چرا که به گفته این سایت دولت ترامپ از زمان ورود جان بولتون به کاخ سفید خودش در همین مسیر حرکت کرده است.

حمایت از جنبش‌های مردمی و عدم استفاده از گزینه جنگ

طبق این گزارش در طرح «اس.اس.جی» دخالت نظامی علیه رژیم ایران از سوی آمریکا اولین گزینه نیست . اما به جای آن بر روی حمایت از مردم ایران و روحیه دادن به آنها تاکید شده است.

طرح با اشاره به تظاهرات گسترده ژانویه سال ۲۰۱۸ آورده است: «در حالی که رژیم ثروت‌های ایران را به خارج از کشور می‌فرستد تا از یک طرف حساب بانکی آخوندها و سرداران سپاه را پر کند و از طرف دیگر هزینه‌ی جنگ‌های توسعه‌طلبانه رژیم در منطقه را تامین کند، مردم عادی در ایران از بحران شدید اقتصادی رنج می‌برند. همین باعث شده مردم در چند ماه اخیر تظاهرات گسترده‌ای در سرتاسر کشور برگزار کنند.»

جیم هنسن، مدیر «اس.اس.جی.»، به واشنگتن فری بیکن گفته است که دولت ترامپ به دنبال دخالت نظامی در ایران نیست، اما کاملا به ایده تغییر رژیم در ایران پایبند است. به گفته وی: «دولت ترامپ قصد ندارد تانک‌های آمریکایی را به ایران روانه کند تا طی یک مداخله مستقیم رژیم را سرنگون کنند. با این وجود این دولت دارد روی ساختن حکومت بعد از ملایان برنامه‌ریزی می‌کند. این مطمئن‌ترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و کاهش تهدید امنیتی ایران است.»

طبق گزارش «واشنگتن فری بیکن» یک مقام کمیته امنیت ملی که نخواسته نامش فاش شود به واشنگتن فری بیکن گفته «دولت آمریکا به شدت تلاش می‌کند رفتار رژیم ایران را عوض کند. سیاست رسمی ما تغییر رفتار رژیم ایران است که مدام منطقه را نآمن کرده و از تروریسم حمایت می‌کند.» با این وجود، این مقام اضافه کرده کاخ سفید طرح‌های دیگری را هم در دست بررسی دارد: «کمیته امنیت ملی دریافت‌کننده گزارش‌ها و طرح‌های بسیاری است. بعضی از آنها مورد توجه قرار می‌گیرند و برخی دیگر نمی‌گیرند. بررسی یک طرح لزوما به این معنی نیست که دولت قرار است آن طرح را اجرا کند.»

به گزارش روزنامه کیهان لندن، یک مقام دیگر کاخ سفید که طرح «اس.اس.جی» را مطالعه کرده به «واشنگتن فری بیکن» گفته کاری که برجام کرد این بود که چنبره رژیم آخوندها بر قدرت را سخت‌تر کرد و عامدانه مانع تلاش‌های آمریکا برای تغییر رژیم در ایران شد. به گفته این مقام، «برجام به عمد همگرایی جهانی را که طی سالیان دراز در برابر رژیم اهریمنی در ایران شکل گرفته بود نابود کرد. پیش از برجام همه از خطرات لاس زدن با بزرگترین حامی تروریسم در سرتاسر جهان آگاه بودند. حالا نوبت ترامپ، بولتون و پمپئو است تا آن همگرایی را به سر جای اولش بازگردانند.»

این مقام افزود بولتون کاملا از خطرات رژیم ایران آگاه است: «جان با تمام وجود خطرات رژیم ایران را می‌شناسد. او کاملا می‌داند که هیچ وقت نمی‌شود رفتار این رژیم به ویژه تهدیدهایش علیه اسرائیل و عربستان را از بنیاد تغییر داد؛ مگر اینکه رژیم به کلی ساقط شود.» این مقام در پایان اظهار کرد «اگر رژیم ایران اسرائیل را مورد حمله همه‌جانبه قرار دهد تمام گزینه‌ها برای برخورد با این رژیم روی میز است.»

یک منبع دیگر نزدیک به کاخ سفید به واشنگتن فری بیکن گفته دولت ترامپ رژیم جنایتکار ایران را بزرگترین برهم‌زننده نظم در خاورمیانه می‌داند. به گفته وی، «مسئله برجام نیست، خود رژیم ایران است. تیم بولتون سال‌ها روی طرح‌های متعددی برای برخورد با مسئله کار کرده. وقتی پرزیدنت ترامپ بولتون را استخدام کرد کاملا از نظریات و مواضع وی آگاه بود. دولت حالا با چشمان کاملا باز مسیر مقابله قاطعانه با ریشه تمام بحران‌ها و خشونت‌ها در منطقه را پیش خواهد گرفت.»

حمایت از جنبش‌های استقلال طلب

طرح اس.اس.جی. حساب ویژه‌ای نیز روی نیروهای ‌استقلال طلب برای تضعیف رژیم باز می‌کند. چنانکه در طرح آمده: «بازیگران منطقه‌ای که با سازمان ما صحبت کرده‌اند به ما گفته‌اند که یک سوم جمعیت ایران را اقوامی تشکیل می‌دهند که بسیاری در میان آنها به دنبال جدایی هستند. حمایت آمریکا از حرکات جدایی‌طلبانه این نیروها، چه به صورت علنی و چه مخفیانه، می‌تواند رژیم ایران را مجبور کند تا نیرویش را صرف مقابله با این حرکات استقلال‌طلبانه کند و بدین ترتیب توانش برای دخالت در منطقه را از دست بدهد.»

مطابق آنچه در طرح آمده، آمریکا تا به حال نتوانسته حمایت قابل توجهی از مخالفان رژیم که تشنه تغییر در ایران هستند به عمل آورد: «سیاست حال حاضر آمریکا در قبال ایران در دو محور عمده نقص دارد: یکی آزادی ایرانیان بر مبنای حق حاکمیت مردم ایران– که این باید سیاست رسمی آمریکا در قبال ایران باشد؛ دیگری برنامه‌ریزی دقیق و جدی برای دخالت نظامی در صورت به بن‌بست رسیدن تمام راه‌های دیگر.»

استراتژی واقعگرایانه تغییر رژیم به سود مردم است

طرح یادآوری می‌کند که علاوه بر تلاش برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به بمب اتم، دولت ترامپ باید برای برخورد با رژیم در صورت حمله تمام‌عیارش به اسرائیل و نیروهای آمریکایی در منطقه یک استراتژی نظامی مشخص داشته باشد. با این وجود اس.اس.جی تاکید می‌کند که برای برخورد با رژیم «یک گزینه سخت واقعگرایانه وجود دارد؛ و آن گزینه جنگ تمام‌عیار با رژیم یا اشغال خرج‌بردار و بلندمدت نیست». از نظر اس.اس.جی. آن گزینه تغییر رژیم در ایران است، که آمریکا بدون آن مدام با تهدیدهای نیروهای رژیم ایران در خاورمیانه در جاهایی همچون عراق، یمن، سوریه و لبنان روبرو خواهد شد.

رژیم ایران دست از ماجراجویی در منطقه یا ساخت بمب اتمی بر نمی‌دارد

طرح اس.اس.جی. واقعگرایانه بیان می‌کند که «احتمال اینکه رژیم ایران فعالیت‌های اتمی‌اش را با میل و رغبت یا حتی تحت فشارهای شدید بین‌المللی متوقف کند بسیار کم است. بنابراین، اگر آمریکا نخواهد رژیم ایران را تغییر دهد، باید یا یک ایران اتمی را بپذیرد یا برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به بمب اتم به تاسیسات اتمی‌اش حمله کند.»

در پایان، اس.اس.جی. تاکید می‌کند دولتمردان آمریکا باید تلاش کنند بین طبقه حاکم و مردم ایران تفاوت قائل شوند. این نکته‌ای است که ترامپ در پیام‌های مختلف و همچنین در بیانیه خروج آمریکا از برجام به آن توجه نشان داد. چنانکه طرح می‌گوید: «هرگونه موضعگیری عمومی در مورد ایران و هرگونه پیام به رژیم ایران باید کاملا خطکشی میان حکومت سرکوبگر و مردم رنج‌دیده ایران را مشخص کند. ما باید به مردم ایران کمک کنیم تا یوغی را که رژیم بر گردنشان انداخته فرو افکنند و به آزادی که شایسته‌ی آن هستند دست یابند.»(العربیه)