شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

 

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فعالیت‌های بی ثبات کننده سپاه پاسداران ایران در منطقه خاور میانه، از کشورهای «مسئولیت پذیر» خواست فشار جهانی را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی افزایش دهند.

سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه گفت، در حالی که مردم ایران همچنان قربانی یک اقتصاد مشکل دار هستند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منابع خود را برای بسط نفوذ بی‌ثبات سازش در سراسر منطقه پخش کرده است.

سارا هاکبی سندرز در این بیانیه افزود، «سپاه پاسداران این هفته راکت‌هایی را به سمت شهروندان اسرائیل پرتاب کرد، و عوامل آن در یمن یک موشک بالیستیک به ریاض (پایتخت عربستان سعودی) شلیک کردند.»

وی با تاکید بر این که «اینها گواه دیگری بر اقدامات بی‌ملاحظه رژیم ایران است که تهدید جدی صلح و ثبات منطقه بوده است،» گفت وقت آن است که کشورهای مسئول فشار را بر ایران برای تغییر رفتار خطرناکش افزایش دهند.

بیانیه کاخ سفید چند روز پس از آن منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل آن که تهران با رفتار بی‌ثبات کننده خود در منطقه و آزمایش موشکی بالیستیک روح برجام را نقض کرده، از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج شد.

انتقاد کاخ سفید از اقدامات سپاه پاسداران، همچنین دو روز پس از حمله راکتی روز چهارشنبه از سوریه به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان و واکنش اسرائیل با حمله به مواضع ایران در سوریه صورت می‌گیرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز روز پنجشنبه از اقدامات مشترک آمریکا و امارات متحده عربی برای قطع فعالیت یک شبکه وسیع خرید و فروش ارز در ایران و امارات – که فعالیت‌های نیروی قدس و گروه‌های وابسته به آن را تامین مالی می کرد – خبر داد.

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.