سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » اتحادیه اروپا پنجشنبه 10 مه 2018 ، حملات موشکی ایران به اسرائیل را «بسیار نگران کننده» خواند!

اتحادیه اروپا پنجشنبه 10 مه 2018 ، حملات موشکی ایران به اسرائیل را «بسیار نگران کننده» خواند!

به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی دفتر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن ابراز نگرانی شدید اتحادیه اروپا نسبت به حملات موشکی ایران از خاک سوریه به شمال اسرائیل از همه بازیگران منطقه‌ای خواست تا ضمن خویشتن‌داری مانع تشدید تنش‌ها در منطقه شوند.

دبی-العربیه.نت فارسی  – این اتحادیه گفته است که :«اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند».  سخنگوی دفتر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت:« روز گذشته گزارش‌های بسیار نگران کننده‌ای درباره حملات ایران از داخل خاک سوریه به پایگاه‌های اسرائیل و پس از آن پاسخ اسرائیل و هدف قرار دادن پایگاههای ایران در سوریه، گزارش شده است».
آلمان حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد. بریتانیا نیز با انتقاد شدید از تحرکات ایران علیه اسرائیل از خاک سوریه اعلام کرد، اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.

نشست‌دیپلمات‌های‌ایران‌و‌سه‌کشور‌اروپایی‌درباره‌برجام

دیپلمات‌های ارشد ایران، انگلیس، آلمان، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه برای بحث درباره برجام، با یکدیگر دیدار می‌کنند.

دیپلمات‌های ارشد ایران، انگلیس، آلمان، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه برای بحث درباره برجام، با یکدیگر دیدار می‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، خبرگزاری «کیودو» به نقل از یک دیپلمات ارشد ایرانی نوشت: دیپلمات‌های ارشد ایران، انگلیس، آلمان، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه برای بحث درباره برجام، با یکدیگر دیدار می‌کنند.

بر این اساس، خبرگزاری «کیودو» ژاپن روز پنج‌شنبه به نقل از یک دیپلمات ارشد ایرانی گزارش داد دیپلمات‌های ارشد ایران و سه کشور اروپایی هفته آینده در شهر «بروکسل» بلژیک دیدار می‌کنند. این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، گفت وزرای خارجه ایران، آلمان، انگلیس و فرانسه به همراه «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست که روز سه‌شنبه برگزار می‌شود، وضعیت توافق هسته‌ای پس از خروج آمریکا از برجام را مورد بررسی قرار می‌دهند.

بنابراین گزارش، در این نشست یک روزه ایران از کشورهای اتحادیه اروپا خواهد خواست «تضمین‌های عملی» ارائه دهند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که بارها توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده بود، روز سه‌شنبه رسما از این توافق خارج شد.

با این حال، کشورهای اروپایی مدعی‌ هستند حاضرند «هرآنچه لازم است» برای حفظ توافق هسته‌ای و تضمین منافع اقتصادی ایران انجام دهند تا برجام حفظ شود.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران پس از اعلامیه ترامپ، به وزارت خارجه دستور داد ظرف چند هفته آینده امکان تضمین منافع اقتصادی ایران از سوی اروپا و دیگر طرف‌های برجام را بررسی کند. وی گفت: «اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند.»

روحانی افزود: «اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.»