سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » در امتداد شرکت بنیامین ناتانیاهو در رژه ارتش سرخ در مسکو در کنار ولادیمیرپوتین رئیس جمهور مادام العمرروسیه، اکثر پایگاه های سپاه قدس در خاک سوریه به دستور مستقیم قاسم سلیمانی وارد فاز عملیاتی شده وبا ۶۸ موشک به اسرائیل تهاجم کردند. اسرائیل نیز بطور گسترده به این موشکپرانی پاسخ داد!!

در امتداد شرکت بنیامین ناتانیاهو در رژه ارتش سرخ در مسکو در کنار ولادیمیرپوتین رئیس جمهور مادام العمرروسیه، اکثر پایگاه های سپاه قدس در خاک سوریه به دستور مستقیم قاسم سلیمانی وارد فاز عملیاتی شده وبا ۶۸ موشک به اسرائیل تهاجم کردند. اسرائیل نیز بطور گسترده به این موشکپرانی پاسخ داد!!

العالم: سوریه  ۶۸ موشک به اسرائیل پرتاب کرد! مقامات  اسرائیل: پاسدار قاسم سلیمانی حمله به پایگاه‌های ما را فرماندهی کرد.وزیر جنگ اسرائیل در واکنش به حملات موشکی دیشب در سوریه یادآور شد جنگنده‌های این رژیم پایگاه‌های وابسته به سپاه قدس رژیم ایران در سوریه را هدف قرار دادند.
به گزارش شبکه اسکای نیوز، این اولین بار است که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل به طور مستقیم مسئولیت حمله هوایی به سوریه را برعهده می‌گیرد.در حمله اسرائیل به جنوب سوریه؛ صدای انفجار در دمشق شنیده شد!

لیبرمن در پیامی کوتاه مدعی شد: ما دیشب زیرساخت‌های اصلی حضور ایران در سوریه را هدف قرار دادیم. اسرائیل اجازه نمی‌دهد که ایران، سوریه را به عنوان پایگاهی برای هدف قرار دادن خاک خود مورد استفاده قرار دهد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که آژیر خطر در جولان به صدا درآمد و جزئیات این موضوع در دست بررسی است.رسانه ها لحظاتی پیش اعلام کرده بودند که اسرائیل با توپخانه شهر البعث واقع در منطقه القنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داده است.

به گزارش اسپوتنیک  ارتش اسرائیل اعلام کرد که 20 فروند راکت شلیک شده از خاک سوریه به سمت بلندی های جولان را شناسایی و  رهگیری کرده است.

شبکه خبری روسیا الیوم نیز در خبری خاطرنشان کرد که سخنگوی ارتش سوریه می گوید 20 فروند راکت به خطوط مقدم در بلندی های جولان شلیک شده است.

۱۳۹۷/۰۲/۲۰روایت خبرگزاریهای حکومتی رژیم ایران به نقل از خبرگزاری موسوم به “الاخبار” از شب داغ جولان؛

روزنامه های رژیم حاکم بر ایران با سبک سیاق خود – که بجای استفاده از واژه اسرائیل، ترجیح میدهند مثلا از “رژیم صهیونیستی” استفاده نمایند- اخباری را به شرح زیر درباره حوادث منطقه در شب گذشته منتشر نمودند!

کدام پایگاه‌های اسرائیل هدف قرار گرفت؟
شب گذشته دمشق به تجاوزات موشکی رژیم صهیونیستی پاسخ داد به طوری که چندین پایگاه این رژیم هدف قرار گرفت و شهرک نشینان صهیونیست شب خود را در پناهگاه‌ها و زیر صدای آژیرهای خطرگذراندند.

به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، رسانه‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز از حمله گسترده موشکی به بلندی‌های اشغالی جولان در فلسطین اشغالی اشاره کرده و آن را به زعم خود «تجاوز خطرناک ایران به اسرائیل» توصیف کردند.

الاخبار نوشت در این عملیات ده‌ها موشک، مواضع نظامی رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی را هدف قرار داد. بعد از آن ارتش رژیم صهیونیستی تعدادی از مواضع نظامی سوریه را هدف قرار داده و مدعی شد که این مراکز پایگاه‌های ایران در سوریه هستند.

برای اولین بار از سال 1974 تا کنون جبهه جولان با چنین تنشی روبرو شده است. دشمن صهیونیستی نمی‌خواهد سوریه و محور مقاومت میوه پیروزی‌های خود در سرنگونی پروژه خلافت اسلامی داعش و تسلط بر دمشق را بچیند، به همین علت اسرائیلی‌ها از مدتی پیش حملات خود را به مراکز مختلف در سوریه افزایش داده و مدعی شدند که این حملات با هدف جلوگیری از تمرکز نیروهای ایرانی در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی انجام می‌شود.

رژیم‌ صهیونیستی در همین راستا پایگاه تی 4 در حومه حمص را هدف قرار داد که در نتیجه این حمله تعدادی از مستشاران و افسران ایرانی به شهادت رسیدند.

طی هفته‌های گذشته سناریوهای احتمالی مختلفی در محافل صهیونیستی و مراکز تصمیم‌گیری محور مقاومت در رابطه با واکنش ایران به این حملات مطرح شد و همه اتفاق نظر داشتند که باید واکنش قطعی به این حملات داده شود.

در روزهای اخیر تل‌آویو تلاش زیادی را دنبال می‌کرد تا هر نوع حمله به نیروهای خود را با شکست روبرو کند. نظامیان رژیم صهیونیستی در حالت آماده باش نظامی شدید قرار داشتند. در روز 29 آوریل ژیم صهیونیستی بار دیگر انبارهای تسلیحاتی در حومه حماه و حلب در سوریه را موشک باران کرده و مدعی شد که این انبارها متعلق به نیروهای ایرانی است.

دو روز پیش تنش میان دو طرف به اوج خود رسید و رژیم صهیونیستی به مراکز مختلف سوریه در منطقه الکسوة واقع در جنوب دمشق حمله کرد. اسرائیل با این حملات می‌خواست اینگونه نشان دهد که نگرانی از کشیده شدن اوضاع به سمت جنگ ندارد و بنابر ادعاهای مقامات تل‌آویو تلاش برای ممانعت از حضور ایران در سوریه ادامه خواهد داشت.

افزایش تنش آفرینی رژیم‌صهیونیستی طی شب گذشته نیز با حملات توپخانه‌ای به مراکز سوریه در شهر البعث و استان القنیطرة و منطقه خضر و دیگر مناطق ادامه پیدا کرده بود.

اما در نهایت به نظر می رسد آن چیزی که دشمن طی هفته‌های گذشته منتظر آن بود، بامداد دیشب به وقوع پیوست و جبهه جولان اشغالی به عرصه جنگ واقعی تبدیل شد. چند روز بعد از تنش‌های موجود در سرزمین های اشغالی و احضار نیروهای ذخیره و باز کردن پناهگاه‌ها ، دهها موشک از اراضی سوریه، سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داد و به مراکز نظامی متعدد رژیم ‌صهیونیستی اصابت کرد.

سایت های اجتماعی رژیم صهیونیستی تصاویر ویدئویی از پرتاب موشک به اراضی سوریه در آسمان جولان را منتشر کردند. تل‌آویو از طریق سخنگوی ارتش خود مدعی شده که نیروهای ایرانی در بخش سوریه از ارتفاعات جولان حدود 20 موشک و راکت به سمت اهداف اسرائیل شلیک کرده‌اند. این منبع صهیونیستی می‌افزاید که اسرائیل برخی از این موشک‌ها را رهگیری کرده، اما گزارشی از وقوع خسارت های انسانی در نتیجه این عملیات وجود ندارد و خسارت‌های وارد شده به مراکز مورد اصابت نیز محدود است. به نظر می رسد عدم اعلام تعداد موشک‌های ساقط شده توسط سامانه‌های رهگیری رژیم صهیونیستی نشان از شکست این سامانه‌ها در انهدام موشک‌های مذکور دارد.

سیستم سانسور نظامی رژیم‌صهیونیستی جلوی انتشار هر نوع اخبار و اطلاعات از تعداد موشک‌ها و راکت‌های سقوط کرده در مواضع نظامی اسرائیل را گرفته است. همچنین اعلام هرنوع خبری از حجم موشک‌ها و انواع آنها و مناطقی که هدف قرار گرفته اند، جزو موارد ممنوعه در رسانه‌های رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.

تل آویو که تلاش داشت خود را خونسرد نشان دهد، دو و نیم ساعت بعد از این حمله از شهروندان خود خواست تا از پناهگاه‌ها بیرون بیایند، اما در نزدیکی پناهگاه‌ها حضور داشته باشند. اما ساعتی طول نکشید که سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از آغاز تحرکات از تل آویو به مواضع ایران در سوریه خبر داد و مدعی شد که اسرائیل موشک های خود را از آسمان فلسطین و لبنان به سمت تعداد زیادی از مواضع در اطراف دمشق فرستاده است.

تا ساعت 4 بامداد امروز پدافند هوایی سوریه در برابر موشک‌های رژیم صهیونیستی در نزدیکی پایتخت مقاومت کرد و در مقابل موشکهای سوریه به سمت اراضی اشغالی شلیک شد که برخی از آنها حتی به آسمان عکا و صفد نیز رسید. این موضوع سبب شد رژیم صهیونیستی سامانه‌های موشکی پاتریوت و گنبد آهنین را برای جلوگیری از اصابت موشک‌های سوریه فعال کند که همین موضوع بر حجم وحشت صهیونیست‌های این مناطق افزود.

در ساعت سه و نیم بامداد کار به جایی رسید که شهرداری‌های تعدادی از شهرک های صهیونیست نشین دور دست در شمال مناطق اشغالی از کریات شمونه تا جولان پناهگاه‌های خود را باز کرده و ارتش اسرائیل از شهرک‌نشینان خواست تا در نزدیکی پناهگاه ها و مناطق امن حضور داشته باشد.

شبکه خبری المیادین به نقل از منابع نظامی، مراکز اسرائیلی هدف قرار داده شده در جولان را به شرح زیر برشمرد:‌

مرکز نظامی اصلی جمع آوری اطلاعات فنی و الکترونیک.
مرکز اصلی یگان مرزبانی از یگان 9900
مرکز نظامی اصلی عملیات اختلال راداری
مرکز نظامی اصلی شنود شبکه‌های ارتباطاتی بی سیم و باسیم.
ایستگاههای ارتباطات و ارسال اطلاعات
مقر یگان سلاح‌های دقیق دشمن در عملیات زمینی
فرودگاه بالگردهای نظامی
مقر فرماندهی نظامی منطقه‌ای تیپ 810
مقر فرماندهی گردان‌های نظامی در حرمون
مقر زمستانی یگان موسوم به بنستیم
العالم: تعداد موشک های شلیک شده سوریه، 68 موشک بود
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ – ۰۹:۳۵

شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع میدانی گزارش داد اسرائیل از همه خواسته اهدافی که در حملات موشکی هدف قرار گرفته‌اند مخفی نگاه داشته شود. این رژیم همچنین خواسته شمار موشک‌های شلیک‌شده بیش از 20 فروند اعلام نشود.

شبکه العالم به نقل از خبرنگار خود گزارش شد شمار موشک‌های شلیک‌شده بیش از 68 فروند بوده است.
ارتش سوریه مواضع تروریست ها در قنیطره را هدف قرار داد
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ – ۰۸:۵۰

ارتش سوریه به صورت همزمان با آغاز حملات موشکی، مواضع و تحرکات تروریست ها در اوفانیا در استان مرزی قنیطره را زیر آتش گرفته است.

منابع میدانی بامداد امروز اعلام کردند که ارتش و نیروهای مسلح سوریه همزمان با شلیک موشک توسط رژیم صهیونیستی به این کشور، حمله گروه های تروریستی را به مواضع نظامی خود در استان مرزی قنیطره دفع کردند.
در تعدادی از روستاها و شهرک های استان قنیطره گروه های تروریستی حضور دارند و کمک های مورد نیاز آن ها از سوی رژیم صهیونیستی و از داخل سرزمین های اشغالی فلسطین تامین می شود.
استان قنیطره در جنوب غرب سوریه در مرز فلسطین اشغالی قرار دارد و فاصله شهر قنیطره مرکز آن با دمشق70 کیلومتر است.
چند انفجار شدید پایتخت سوریه را لرزاند
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ – ۰۸:۴۹

چند انفجار شدید دقایقی پیش مناطق مختلف پایتخت سوریه را به لرزه درآورد و صدای آن در سراسر دمشق شنیده شد.

یه گزارش ایرنا، همزمان با این انفجارها، سامانه های ضد هوایی سوریه در این منطقه نیز فعال شدند.
پدافند هوایی ارتش سوریه نیز تعدادی از موشک های شلیک شده از سوی رژیم صهیونیستی به دمشق را رهگیری و منهدم کرد.
صدای انفجارها همچنان در سراسر دمشق شنیده می شود.

تل آویو دستور بازگشایی پناهگاه در شهرک کریات را صادر کرد
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ – ۰۸:۴۹

رژیم صهیونیستی دستور بازگشایی پناهگاهها در شهرک کریات شمونه در الجلیل در شمال فلسطین اشغالی را صادر کرد.

به گزارش ایرنا، رسانه های صهیونیستی به نقل از جبهه داخلی اسرائیل بامداد امروز اعلام کردند: به رغم اعلام عادی شدن وضعیت و اینکه صهیونیست ها می توانند از پناهگاه خارج شوند و یا در نزدیکی این اماکن بمانند اما با ادامه شلیک موشک از داخل سوریه ، تل آویو دستور بازگشایی پناهگاه های جدید را صادر کرد.
رژیم صهیونیستی مدعی شد که سامانه های پدافند هوایی ده ها موشک را در آسمان سوریه منهدم کرده است.
اسراییل شهر البعث سوریه را با توپخانه هدف قرار داد
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ – ۰۸:۴۸

رژیم صهیونیستی با توپخانه شهر البعث واقع در منطقه القنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، فعالان سوری اعلام کردند که حومه شهر البعث هدف 2 گلوله توپ قرار گرفته اما تلفاتی در پی نداشته است.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) شلیک گلوله از فلسطین اشغالی به سمت شهر البعث را تائید و اعلام کرده که گزارشی در باره تلفات دریافت نشده است.
پدافند هوایی سوریه سه شنبه شب دو فروند موشک شلیک شده از فلسطین اشغالی را در منطقه الکسوه در ریف دمشق منهدم کرد.

اسرائیل: شلیک ۲۰ راکت به بلندی های جولان؛ «حملات موشکی به دمشق»
۲۰/اردیبهشت/۱۳۹۷

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در سوریه حدود ۲۰ راکت را به سمت مواضع نیروهای اسرائیل در بلندی های جولان شلیک کرده اند که تعدادی از آنها ره گیری شده اند.

این در حالی است که ساعاتی بعد از این حملات رسانه های دولتی سوریه اعلام کردند، اسرائیل منطقه الکسوه در نزدیکی دمشق را هدف قرار داده است. حکومت سوریه گفته است شماری از موشک های اسرائیل را ره گیری و منهدم کرده است.

رادیو فردا- به گزارش آسوشیتدپرس، پیشتر یک مقام ارتش اسرائیل، نیروهای سپاه پاسداران و نیروی قدس را متهم کرد که به سمت مواضع نیروهای اسرائیلی راکت پرتاپ کرده اند و نیروهای اسرائیلی به این حمله پاسخ داده اند.

ارتش اسرائیل می گوید، سیستم دفاعی «گنبد آهنین» تعدادی از این راکت ها را ره گیری کرده است واین حملات هیچ تلفات یا مجروحی نداشته است.

این در حالی است که شبکه «المیادین» می گوید، نیروهای سوریه در واکنش به حمله نیروهای اسرائیل یک منطقه در القنیطره پاسخ داده اند.

طی ماه های اخیر تنش بین اسرائیل و ایران در سوریه بالا گرفته است. نیروهای ایران و حزب الله لبنان به حکومت بشار اسد در جنگ داخلی این کشور کمک می کنند.

رویترز می گوید، طی ماه های اخیر اسرائیل حملاتی را به مواضع نیروهای حزب الله و ایران در سوریه انجام داده است.

در همین زمینه، سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، سه‌شنبه شب گزارش داده بود که پایگاه الکسوه در ریف دمشق هدف حمله قرار گرفته‌است.این خبرگزاری حمله را به اسرائیل نسبت داده اما اعلام کرده بود «پدافند هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است».

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که انبار و سامانه‌های موشکی ایران در پایگاه الکسوه هدف قرار گرفته است.

اسرائیل رسماً مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما به‌نوشته پایگاه خبری وای.نت، اظهارات وزیر اطلاعات این کشور نشان می‌دهد که اسرائیل حمله را انجام داده‌است

رسانه های سوریه پیشتر اعلام کردند اسرائیل سه شنبه شب یک حمله دیگر به سوریه انجام داد. ساعتی پیش از آن، ارتش اسرائیل مدعی شد که «تحرکات مشکوک ایران و همپیمانانش در جولان مشاهده شد».

پیش تر نیز رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات نظامی کشورشان گزارش دادند که ایران در صدد «انتقام» از تلفات خود در حملات پیشین منتسب به اسرائیل است.

نظامیان اسرائیل در گفت و گو با رسانه‌های کشورشان ارزیابی کرده بودند که ایران برای انتقام، «حمله محدود موشکی» به شمال اسرائیل را برنامه ریزی کرده است.

گادی آیزنکوت، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، چهارشنبه با حضور در جولان، نشستی با فرماندهان در محل داشت.

با وجود این، حمله سه شنبه شب علیه پایگاه نظامی سوری در ۱۴ کیلومتری جنوب غرب دمشق، که دور از مرز جولان است، انجام شد. اسرائیل پیش تر مدعی بود که سوریه این پایگاه را در اختیار نیروهای ایرانی قرار داده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه چهارشنبه خبر داد که هشت تن از پانزده کشته در حمله به الکسوه، نظامیان ایرانی بودند. در صورت درستی این گزارش، شمار تلفات ایرانیان در حملات سه ماه اخیر منتسب به اسرائیل در سوریه، دستکم به ۳۳ تن رسیده است.
با استفاده از گزارش های آسوشیتدپرس، رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

ارتش اسرائیل: به ده‌ها هدف متعلق به نیروهای ایرانی در سوریه حمله کرده‌ایم
۲۰/اردیبهشت/۱۳۹۷

رادیو فردا

ارتش اسرائیل رسما اعلام کرده‌است به اهدافی در سوریه حمله کرده که می‌گوید «متعلق به نیروی قدس [سپاه پاسداران] ایران» هستند. این حملات پس از آن صورت گرفته که اسرائیل گفت نیروهای وابسته به سپاه در سوریه، حدود ۲۰ راکت به سمت مواضعش در بلندی‌های جولان شلیک کرده‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که در توئیتر منتشر کرده می‌گوید «جنگنده‌های نیروی دفاعی اسرائیل، به ده‌ها هدف متعلق به نیروی قدس ایران در سوریه حمله کردند».

این نیروی نظامی در ادامه افزوده است «حملات امشب واکنشی بود به پرتاب راکت‌های نیروی قدس به مواضع نیروی دفاعی اسرائیل در بلندی‌های جولان. گزارشی از زخمی‌ها یا آسیب‌های احتمالی از حمله ایرانی‌ها منتشر نشده است و موشک‌ها به جایی در اسرائیل برخورد نکرده‌اند».

ارتش اسرائیل می‌گوید «حمله» به بلندی‌های جولان، «نشانه دیگری از نیت ایران برای گسترش حضور خود در سوریه و تهدیدهای ناشی از آن علیه اسرائیل و ثبات منطقه است».

در ادامه بیانیه آمده است ارتش اسرائیل «اجازه نمی‌دهد که تهدید ایران در سوریه ریشه بگیرد. دولت سوریه مسئول هر اتفاقی‌ست که در خاک آن کشور رخ دهد».

به گزارش رویترز و اسوشیتدپرس سخنگوی ارتش اسرائیل نیز با اعلام خبر حملات گفته پدافند هوایی در سوریه به سوی جنگنده‌های اسرائیلی شلیک کرده، اما به آن‌ها آسیبی نرسیده‌است. رویترز و اسوشیتدپرس این رخدادها را «جدی‌ترین» رویارویی نظامی میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه از زمان جنگ داخلی توصیف کرده‌اند.

رسانه‌های سوری نیز گزارش داده‌اند که ده‌ها موشک ارتش اسرائیل به یک رادار، مواضع پدافند هوایی سوریه و یک انبار مهمات برخورد کرده‌اند.

ساعاتی پیش از این، ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که در ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در سوریه، حدود ۲۰ راکت را به سمت مواضع نیروهای اسرائیل در بلندی‌های جولان شلیک کرده‌اند که شماری از آنها ره‌گیری شده‌اند.

پیش از اعلام رسمی ارتش اسرائیل در مورد «واکنش» به این «حملات» رسانه‌های سوریه گفته بودند اسرائیل منطقه الکسوه در نزدیکی دمشق را هدف قرار داده است. حکومت سوریه نیز مدعی شده شماری از موشک‌های اسرائیل را ره‌گیری و منهدم کرده است.

طی ماه‌های اخیر تنش بین اسرائیل و ایران در سوریه بالا گرفته‌است. ایران و حزب‌الله لبنان که از حمایت تهران برخوردار است به حکومت بشار اسد در جنگ داخلی این کشور کمک می‌کنند. روسیه دیگر حامی اسد در جنگ داخلی آن کشور است. در ماه‌های گذشته گزارش‌های مختلفی در مورد حملات منتسب به اسرائیل به «اهداف ایرانی سوری» منتشر شد.

ایران هنوز به بیانیه ارتش اسرائیل در مورد وقایع ساعت‌های گذشته واکنشی نشان نداده‌است.
با استفاده از توئیتر، رویترز، اسوشیتدپرس|ت.ت