سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » واکنش عربستان سعودی، بحرین و امارات درمورد موضع ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در قبال خروج از برجام!

واکنش عربستان سعودی، بحرین و امارات درمورد موضع ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در قبال خروج از برجام!

سعودی، بحرین و امارات  از تصمیم ترامپ در خروج از برجام استقبال کردند!
دبی-العربیه.نت فارسی  پادشاهی عربی سعودی از اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) استقبال کرد.

سعودی تاکید کرد: «پادشاهی عربی سعودی از گام‌هایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای اعلام کرد و اقدامش در از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که پیشتر برپایه توافق تعلیق شده بود، استقبال می‌کند. موضع سابق سعودی از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای مجموعه 1+5 برپایه باور کاملش بر ضرورت برداشتن هر گامی بود که می‌تواند جلوی گسترش اسلحه کشتار جمعی در خاورمیانه بگیرد، اما ایران از درآمدهای اقتصادی ناشی از لغو تحریم‌ها برای ادامه فعالیت‌های برهم‌زننده ثبات در منطقه استفاده کرد. به ویژه این‌که موشک‌های بالستیک خود را توسعه داد و از این درآمدها برای حمایت از گروه‌های تروریستی همچون حزب‌الله و شبه‌نظامیان حوثی بهره برد، گروه‌هایی که با استفاده از تجهیزاتی که ایران در اختیارشان قرار داد، با هدف قرار دادن غیرنظامیان در سعودی و یمن و تعرض پی در پی به گذرگاه‌های دریانوردی استفاده کردند که نقض صریح قطع‌نامه‌های شورای امنیت است. پادشاهی عربی سعودی بار دیگر استقبال و تایید خود را از استراتژیی که رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران در پی گرفته، اعلام می‌کند. همچنین امیدوار است که جامعه جهانی، موضعی قاطع و یکپارچه در قبال ایران و اعمال ستیزه‌جویانه‌اش که منطقه را بی‌ثبات می‌کند و همچنین فعالیت‌هایش در حمایت از گروه‌های تروریستی به ویژه حزب‌الله و شبه‌نظامیان حوثی، حمایت این کشور از نظام بشار اسد که زشت‌‍ترین جرایم را علیه ملت سوریه انجام داده و به کشته شدن بیش از نیم میلیون غیر نظامی انجامید و از اسلحه شیمیایی استفاده کرد، اعلام می‌کند. از همین رو سعودی بر ادامه همکاری با شرکایش در ایالات متحده و جامعه جهانی برای دست‌یابی به اهدافی که رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، تاکید می‌کند. بر این اساس باید راه‌حلی برای خطری که سیاست‌های ایران بر امنیت و صلح منطقه و جهان تشکیل می‌دهد و پشتیبانی که این کشور به تروریسم ادامه می‌دهد یافت به گونه‌ای که تمام راه‌ها در برابر دست‌یابی تهران به اسلحه کشتار جمعی، گرفته شود».

کشور امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین، تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را در خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور را تایید کردند.

امارات متحده عربی سه‌شنبه 8 مه در بیانیه‌ای، تصمیم دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای را بنا بر موارد درج شده در سخنرانی‌اش که گفته، توافق، دست‌نیافتن ایران به اسلحه اتمی در آینده را تضمین نمی‌کند، تایید کرده و از استراتژی‌اش در این خصوص، استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی این کشور، از جامعه جهانی و کشورهای شرکت کننده در توافق هسته‌ای خواست، با موضع ترامپ در ضرورت خالی کردن منطقه خاورمیانه از اسلحه اتمی و دیگر اسلحه کشتار جمعی به منظور حفاظت از امنیت و ثبات بین‌المللی، همکاری کنند.

از سویی بحرین هم در بیانیه‌ای، حمایت کامل خود را از تصمیم ترامپ که اعلام و تاکید کرد این تصمیم، بازتاب دهنده پایبندی آمریکا به مقابله با سیاست‌های ایران و تلاش‌های بی وقفه‌اش در صادر کردن تروریسم در منطقه بدون پایبندی به قوانین و عرف‌های بین‌المللی است.

بیانیه بحرین افزوده است «سیاست‌های ایران ثابت می‌کند که توافق هسته‌ای، نقص‌های متعددی داشت که مهمترین آن، نپرداختن به برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین تهدیدهایی است که این کشور برای امنیت منطقه از راه دخالت‌هایش در امور داخلی کشورها و پشتیبانی‌اش از شبه‌نظامیان تروریست در این کشورها، ایجاد می‌کند».

بحرین بر همبستگی‌اش با تصمیم ترامپ و ایستادگی‌اش در کنار آمریکا در تلاش‌هایی که با هدف از میان بردن تروریسم در دو بعد منطقه‌ای و بین‌المللی انجام می‎‌دهد، تاکید کرد.

منامه از دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای خواست به مسئولیت‌های خود در قبال امنیت و صلح در منطقه پایبند باشند و گام‌هایی مشابه ایالات متحده بردارند.

بحرین همچنین بر موضع خود در پشتیبانی از همه تلاش‌هایی که در مسیر خالی کردن منطقه خاورمیانه از اسلحه اتمی و دیگر اسلحه کشتار جمعی برداشته می‌شود تاکید کرد و افزود که از جلوگیری از دست‌یابی ایران به اسلحه اتمی، مقابله با حمایت این کشور از شبه‌نظامیان تندرو در منطقه و تلاش‌های صورت گرفته برای متقاعد کردن ایران به ضوررت احترام به حاکمیت ملی همسایگانش و عدم دخالت در امور داخلی‌شان، حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای به ایران که سال 2015 منعقد شد، خارج می‌شود.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

ترامپ در سخنان خود نظام ایران را «جنایتکار» توصیف کرد که با اقدام‌های خود، خاورمیانه را شعله‌ور کرده است. او همچنین ایران را به پشتیبانی از گروه‌های تروریستی متهم کرد.

او به توافق هسته‌ای منعقد شده با ایران در سال 2015 اشاره کرد و گفت که توافق هسته‌ای با ایران باید آمریکا و متحدانش را از خطر سلاح اتمی ایران حفظ کند اما این توافق به ایران اجازه داد تا به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و به آستانه تولید بمب اتم برسد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.