جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام !

بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام !

رهبران ۳ کشور اروپایی امضاکننده برجام در بیانیه‎ای مشترک از التزام خود مبنی بر حصول اطمینان از اجرای توافق هسته‎ای ایران سخن گفتند.

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، انگلیس، فرانسه و آلمان علیرغم خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام، در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

در همین راستا، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون که به‌ترتیب نخست‌وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه هستند، ضمن ابراز تاسف و نگرانی از تصمیم شب گذشته ترامپ، از پایبندی خود به برجام سخن گفتند.

در این بیانیه می‌خوانیم: ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلستان از بابت آگاهی از تصمیم رئیس جمهور ترامپ درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متاسف و نگران هستیم و در هماهنگی با یکدیگر، بر تداوم پایبندی به برجام تاکید می‌ورزیم و این توافق در راستای تامین امنیت مشترک ما از اهمیت برخوردار است.یادآوری می‌کنیم که برجام از اجماع‌   نظر همه اعضای شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ برخوردار بوده است و این قطعنامه چارچوب قانونی الزام‌آور برای حل مناقشه درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی می‌ماند. همچنین از همه طرفین می‌خواهیم تا به اجرای کامل آن متعهد بوده و مسئولیت‌پذیر باشند.

این درحالی است که هر یک از طرفین اروپایی برجام شامل فرانسه، آلمان و انگلیس هم در واکنش‌های جداگانه، از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و از التزام خود به اجرای توافق سخن گفته‌اند.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام تصریح کرد که ایران به شدت به تعهداتش پایبند بوده است و هیچ اساسی برای تضعیف این توافق هسته‌ای وجود ندارد.

به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام ابراز تأسف کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، اواخر شب گذشته، ترامپ با انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا دیگر بخشی از برجام نخواهد بود و متحد شد که بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران مجدداً وضع کند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه اینگونه آمده است:‌«ما عمیقاً از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ برای عقب‌نشینی یکجانبه از اجرای تعهدات در قبال برجام درباره برنامه هسته‌ای ایران و وضع مجدد تحریم‌های ملی آمریکا علیه ایران متأسفیم».

وزارت خارجه روسیه در ادامه افزود که تصمیم آمریکا درباره برجام به شدت نقض قوانین بین‌المللی است و توضیح داد:‌«احتمالاً هیچ اساسی برای تضعیف برجام وجود ندارد. این طرح کاملاً کارآمدی آن را تصدیق می‌کند. تمامی اهداف معین شده به طور کارآمد مورد رسیدگی قرار گرفته است. ایران به شدت به تعهداتش پایبند است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور مداوم این مسئله را تأیید کرده است. ما به طور کامل از آن (برجام) حمایت و از آن استقبال می‌کنیم».

وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که مسکو برای همکاری بیشتر با دیگر شرکای برجام و ادامه گفت‌وگو و همکاری با ایران آمادگی دارد.

بعلاوه آنکه، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی «وین» در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که تصمیم آمریکا ضربه بزرگی به نظام منع گسترش هسته‌ای بوده است.

وی توضیح داد: «این اقدام به طور چشمگیری تلاش‌ها برای تقویت نظام منع گسترس (سلاح‌های) هسته‌ای را تضعیف کرد. یکبار دیگر، تأیید شد که واشنگتن از بیانیه‌هایی با ماهیت عدم اشاره برای رسیدن به اهداف ژئوپولتیکی خود که اغلب بحث‌برانگیز است، استفاده کرد».

بنا به گفته این دیپلمات روس، موضوعات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی و تصمیم روز سه‌شنبه ترامپ برای خروج از برجام کاملاً به یکدیگر وابسته است؛ و این با در نظر گرفتن این حقیقت است که خروج واشنگتن از برجام در آستانه دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی صورت گرفت.

اولیانوف روز سه‌شنبه (دیشب) گفت: «به این دلیل، آمریکا مسیر تخریب توافق کنونی با ایران را در پیش گرفت و در عین حال، جستجو برای راه‌حل مشکل هسته‌ای در شبه‌جزیره کره را پیچیده کرد».

وی ادامه داد: «در این شرایط، تهران از خود خرد نشان داده است و از واکنش غیرعاقلانه (به اقدام آمریکا) خودداری کرد و آمادگی خود را برای بررسی موضوع ادامه برجام بدون آمریکا و با حضور چین، روسیه و سه کشور اروپایی دیگر اعلام کرد. به این دلیل تلاش‌های دیپلماتیک در آینده نزدیک ادامه خواهد داشت و واضح است که این تلاش‌ها بسیار فشرده خواهد بود».

این نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی وین با اینحال ادامه داد که مسکو آماده همکاری با آمریکا در مسائل مربوط به ایران است اما چنین تعاملی ممکن است به واسطه موضع آمریکا، با پیچیدگی‌هایی همراه باشد.

وی اینگونه توضیح داد:‌«روسیه همیشه آماده همکاری برای دستیابی به نتایج مثبت است. در عین حال، احساس می‌کنم که به واسطه موضع آمریکا، تماس‌ها با آمریکا با شماری از مشکلات روبرو شود».