دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » آخرین تحولات خاورمیانه » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را امروز ساعت ۲ اعلام می کنم/ربوده شدن دختر حاکم دبی/ کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی/ تأکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی، تأثیرات تحریم های چهار کشور عربی ضد دوحه، تأکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان و ربوده شدن دختر حاکم دبی، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام تصمیم ترامپ در مورد برجام نیز اشاره کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توئیتری از اعلام تصمیم نهایی خود در خصوص ماندن یا خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) در ساعت ۲ بعدازظهر روز سه شنبه (به وقت محلی) خبر داد.

در این پیام توئیتری آمده است: «فردا ساعت ۲ بعدازظهر از کاخ سفید تصمیم خود در مورد توافق ایران را اعلام خواهم کرد».

از سوی دیگر، نیویورک تایمز به نقل از مقامات نزدیک به مذاکرات کاخ سفید گزارش داد که ترامپ مایل است از برجام خارج شود و تحریم های معلق شده را بازگرداند.

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را امروز ساعت ۲ اعلام می کنم/ربوده شدن دختر حاکم دبی/ کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی/ تاکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

این در حالی است که وزیر خارجه آلمان و وزیر خارجه فرانسه در نشست خبری مشترک، با تأکید بر لزوم حفظ برجام تأکید کردند که برلین و پاریس برای حفظ توافق هسته ای تلاش خواهند کرد.

در همین ارتباط، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد، برلین دلیلی برای خروج از توافق هسته ای که میان ایران و قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ ایجاد شده، نمی بینید و تمام تلاش خود را خواهد کرد تا بعد از دوازدهم ماه می نیز از آن حمایت کند.

کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی

دوشنبه شب، یک مقام بلندپایه امنیتی عراق به شبکه خبری «فاکس نیوز» آمریکا گفت: «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروهک تروریستی داعش همچنان زنده است و در روستایی در نزدیکی مرز سوریه و عراق به سر می برد.

«ابو علی البصری»، مدیرکل اداره اطلاعات و مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور عراق در گفت و گو با این شبکه آمریکایی تأکید کرد: بنا بر آخرین اطلاعات به دست آمده، البغدادی اکنون در دهستانی به نام «حجین» زندگی می کند، این دهستان در 30 کیلومتری مرز عراق و سوریه و در استان دیر الزور واقع است.

البصری همچنین با بیان این که دستگاه امنیتی عراق، اطلاعاتی از محل سکونت البغدادی را چند روز پیش به دست آورده اند، تأکید کرد، بغداد از این اطلاعات برای تدارک حمله هوایی به کمک نیروهای ایرانی، روسی و سوری استفاده خواهد کرد.

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را امروز ساعت ۲ اعلام می کنم/ربوده شدن دختر حاکم دبی/ کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی/ تاکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

در همین حال، ژنرال «یحیی رسول» سخنگوی رسمی وزارت دفاع عراق اعلام کرد که البغدادی زنده است و در یک منطقه مرزی در شرق رود فرات و احتمالا در دهستان «الشدادی» واقع در استان «الحسکه» سوریه سکونت دارد.

«مصطفی بالی» سخنگوی نیروهای دمکراتیک کرد سوریه نیز به یک شبکه آمریکایی اعلام کرد که سرکرده گروهک تروریستی داعش در حال حاضر در یکی از دهستان های مرزی سوریه و عراق حضور دارد.

«هشام الهاشمی»، پژوهشگر حوزه داعش که اطلاعاتی در این باره به برخی دولت ها از جمله عراق ارائه می دهد، اعلام کرد: آخرین تحرکات البغدادی به تابستان 2017 برمی گردد که وی در صدد خروج از از استان نینوا بود.

الهاشمی در این باره گفته که وی با برخی معاونان البغدادی به گفت و گو نشست و آنها اعلام کردند که وی بدون نگهبان شخصی و به همراه تنها سه تن شامل پسر، داماد و راننده اش از استان نینوا خارج شده است.

تأثیرات تحریم های چهار کشور عربی ضد دوحه

علی شریف العمادی، وزیر دارایی قطر برای اولین بار از آنچه دوحه پس از تحریم های چهار کشور تحریم کننده مجبور به انجام آن شد، پرده برداشت.

وی افزود: قطر پس از توفان تحریم با بحران روبه رو شد و تحریم دوحه سبب تسریع در اصلاحات اقتصادی به منظور تقویت سرمایه گذاری شد.

وزیر قطری گفت: هفته های اول تحریم، اوضاع بسیار سخت بود اما امروز اوضاع اقتصادی به شکل گسترده ای باثبات شده است. میانگین توسعه نزد ما خوب شده و ما از تحریم استفاده کردیم و از آن به عنوان فرصتی برای بازنگری در سبک و سیاق اقتصاد مان بهره بردیم. تحریم سبب شد که ما به برخی لوایح و قوانین در زمینه سرمایه گذاری بازنگری کنیم تا بتوانیم نرمش و سهولت بیشتری داشته باشیم و اصلاحات را تسریع کردیم. اگر هم اکنون به قطر نگاهی انداخته شود، متوجه تغییر شرایط خواهید شد و میانگین توسعه کنونی در قطر از همسایگانش فراتر رفته است. اقتصاد ما در وضع بسیار خوبی است.

تأکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

«جاسم محمد الخالدی»، سفیر جدید عربستان در دیدار با «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان از تمایل کشورش برای افزایش حضور در افغانستان خبر داد.

این در حالی است که افکار عمومی افغانستان، نگاه مثبتی به نفوذ عربستان در کشورشان ندارند و بسیاری از کارشناسان افغان نیز آل سعود را حامی جریان‌های تکفیری دانسته و افزایش نقش عربستان در این کشور را به معنی تقویت و فعالیت جریان‌های افراطی در افغانستان می‌دانند.

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را امروز ساعت ۲ اعلام می کنم/ربوده شدن دختر حاکم دبی/ کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی/ تاکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

گفتنی است، دولت افغانستان در نیز در برخی موارد از جنایات آل سعود در افغانستان حمایت کرده است و عربستان نیز در مقابل متعهد شده تا نقش فعالی را در روند صلح افغانستان ایفا کند.

ریاض در پی درخواست کابل در نظر دارد با برگزاری نشست کنفرانس صلح علمای اسلامی و دعوت علمای جهان اسلام از جنگ طالبان علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی مشروعیت‌زدایی کند.

برخی کارشناسان هدف عربستان از مشروعیت‌زدایی طالبان را تقویت داعش در این کشور می‌دانند و طالبان را بزرگترین مانع گسترش این گروه تروریستی در افغانستان می‌دانند.

با این حال عبدالله در این دیدار ضمن قدردانی از حضور عربستان در افغانستان خواستار همکاری بیشتر ریاض با کابل شد.

ربوده شدن دختر حاکم دبی

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد، ظاهرا «لطیفه بنت محمد آل مکتوم» توسط مأموران پدرش ربوده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

پیشتر اعلام شده بود، دختر حاکم دوبی به خاطر فشارهای داخل خانواده، از این شیخ نشین خارج شده است.

روز یازدهم مارس ۲۰۱۸ ویدیویی چهل دقیقه‌ای از دختری منتشر شد که می‌گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می‌گیرد.

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را امروز ساعت ۲ اعلام می کنم/ربوده شدن دختر حاکم دبی/ کشف مخفیگاه ابوبکر البغدادی/ تاکید عربستان بر افزایش حضور در افغانستان

این ویدیو آخرین تصویری است که از شاهزاده لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی، بزرگ‌ترین شیخ‌نشین امارات متحده عربی منتشر شده است.

لطیفه ۳۳ ساله در این ویدیو برای رفع هر گونه شک و شبهه درباره هویتش نام کامل مادر الجزایری و مقام پدرش را اعلام می‌کند و می‌گوید، دو خواهر دیگر هم به نام لطیفه دارد و او لطیفه وسطی است.

دختر حاکم دوبی در همین ویدیو می‌گوید، به زودی قصد دارد کشورش را ترک کند و از نتیجه این کار مطمئن نیست، اما ۹۹ درصد فکر می‌کند که موفق خواهد شد.