پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وال استریت ژورنال: اعتصابها و تظاهرات کارگری در سراسر ایران فوران می‌کند / این برده داری است

وال استریت ژورنال: اعتصابها و تظاهرات کارگری در سراسر ایران فوران می‌کند / این برده داری است

 

وال استریت ژورنال روز یکشنبه ۱۶اردیبهشت درباره وضعیت وخیم اقتصادی نوشت:‌ صدها اعتراض کارگری در ایران نشانه تعمیق اختلاف بر سر مشکلات اقتصادی کشور است.

کارگران نه تنها علیه کارفرمایان بلکه علیه حکومت ایران معترض هستند و به سران رژیم فشار می‌آورند که ۲سال بعد از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی بواسطه توافق اتمی که قول دوران بهتری را داده‌اند به وعده خود عمل نکرده‌اند.

قیمت تخم‌مرغ، گوشت و نان سالی ۱۰% افزایش یافته است که به مشکلات مصرف‌کنندگان می‌افزاید. بیکاری حدود ۱۲% است و ریال ایران به‌شدت در مقابل دلار کاهش داشته و منجر به بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی شده است….

در ماه دسامبر و ژانویه، مردم برای دو هفته دست به تظاهرات زدند. فوران خشم مردم به این دلیل است که فکر می‌کنند سران فاسد که قدرت را در دست دارند در حال تخلیه ثروت ایران هستند. وضعیت مالی کارگران ایران طی نزدیک به ۴دهه از انقلاب بهبود نیافته است…

جعفر عظیم‌زاده، یک مدافع حقوق کارگران در یک ویدئو در تلگرام گفت: در کجای دنیا کارگری که حقوقش یک چهارم خط فقر است توسط نیروی انتظامی مجبور به کار می‌شود؟ این یک جنایات است. این بردگی است.