یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ترزا می در گفتگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ: ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد

ترزا می در گفتگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ: ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد

 

رئیس‌جمهور ایالات متحده و نخست‌وزیر بریتانیا در مورد ایران و برخی دیگر مسائل، تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند. وزیر خارجه بریتانیا نیز قرار است در سفری دو روزه به آمریکا، در مورد تهران با معاون و مشاور امنیت ملی ترامپ گفت‌وگو کند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید آمریکا، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی ۱۵ اردیبهشت ماه با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، بر «تعهد خود مبنی بر این‌که ایران هرگز به جنگ‌افزار هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، تاکید کرده‌است».

بنا بر این بیانیه رهبران دو کشور در عین حال در مورد مذاکرات پیش‌رو میان آمریکا و کره شمالی و «خلع سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره» گفت‌وگو کرده‌اند.

موضوع ایران و برخی مسائل دیگر مانند کره شمالی یا بحران سوریه، محور گفت‌وگوهای پیش‌رو میان بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، و مایک پنس و جان بولتون، معاون ترامپ و مشاور امنیت ملی او، خواهد بود.

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلستان قرار است سفری دو روزه به آمریکا داشته باشد. آن‌طور که در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا گفته شده، «بریتانیا، ایالات متحده و شرکای اروپایی یک‌پارچه، خواستار مقابله با آن دسته از رفتارهای رژیم ایران‌ هستند که از امنیت منطقه خاورمیانه کاسته‌ است؛ رفتارهایی مانند فعالیت‌های سایبری، حمایتش از گروه‌هایی مانند حزب‌الله [لبنان] و برنامه خطرناک موشکی، که حوثی‌ها در یمن را نیز مسلح می‌کند».

خبرگزاری رویترز: این احتمال وجود دارد که ترامپ برای حفظ توافق اتمی راهی پیدا کند. از سوی دیگر اما برخی دیگر تحلیل‌ها، حاکی‌ست که پرزیدنت ترامپ قصد ندارد در صورت تغییر نکردن «برجام» به تعلیق تحریم‌های رژیم ایران ادامه دهد. مهلتی که ترامپ برای تغییرات در برجام تعیین کرده، ۲۲ اردیبهشت ماه‌ به پایان می رسد.