شنبه , ۱ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » کاخ سفید: مشکل این است که توافق اتمی بر ادعاهای کاملا دروغین ایران بنا شد
White House press secretary Sarah Huckabee Sanders talks to reporters during a press briefing in the Brady press briefing room at the White House, in Washington, Wednesday, Jan. 3, 2018. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

کاخ سفید: مشکل این است که توافق اتمی بر ادعاهای کاملا دروغین ایران بنا شد

 

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید مشکل این است که توافق اتمی میان شش قدرت جهانی و ایران بر ادعاهای کاملا دروغین تهران بنا شد‎. این گفته‌ها تازه‌ترین واکنش واشینگتن در پی انتشار اسنادی مربوط به برنامه اتمی ایران، از سوی نخست وزیر اسرائیل است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، ۱۱ اردیبهشت ماه، در مورد توافق اتمی صورت‌گرفته میان دولت باراک اوباما، ایران و پنچ کشور دیگر، گفته است «مشکل این است که این توافق کاملا برپایه ادعاهای دروغین بنا شده‌است».

خانم سندرز می‌گوید «آن‌ها صادق نبودند، و بنا بر این، توافق صورت‌گرفته روی چیزهایی بنا شده که درست نیست. به‌طور مشخص این واقعیت که ظرفیت‌های اتمی ایران، به مراتب پیشرفته‌تر از آن‌چیزی بود که آن‌ها (مقام‌های دولت ایران) اعلام کردند».

خانم سندرز در بخشی دیگر از جلسه مطبوعاتی روز سه‌شنبه خود گفته است «ما فکر می‌کنیم بزرگ‌ترین اشتباهی که در زمان دولت باراک اوباما صورت گرفت، در وهله اول ورود به توافق (هسته‌ای با ایران) بود».

این تازه‌ترین واکنش دولت دونالد ترامپ، در پی انتشار اسنادی‌ست که دولت اسرائیل در اختیار عموم گذاشته‌است.

بنیامین نتانیاهو در جریان یک سخنرانی گفته این مدارک ثابت می‌کند ایران «با بی‌شرمی دروغ گفته» و هدفش از برنامه هسته‌ای، «دستیابی به بمب‌های هسته‌ای پرقدرت و سوار کردن کلاهک‌های اتمی بر روی موشک‌های بالستیک بود». به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، تهران برنامه اتمی خود را، بعد از برجام، به نقاط پنهانی، غیر از سایت‌های هسته‌ای شناخته‌شده منتقل کرده است.

کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد: از اطلاعاتی که اسرائیل به تازگی منتشر کرد، آگاه است و این اطلاعات را بادقت مورد بررسی می‌دهد.(صدای آمریکا)