پنجشنبه , ۶ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » موساد به اسناد اتمی ایران در انباری در تهران دست یافته است

موساد به اسناد اتمی ایران در انباری در تهران دست یافته است

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از برخی مقام‌های رسمی می‌گوید، سازمان اطلاعات خارجی اسرائيل در عملیاتی شبانه با ورود به مکانی مخفی در تهران اسناد مربوط به برنامه سلاح‌های اتمی را به دست آورده است.

در پی اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل مبنی بر دست یافتن دستگاه امنیتی این کشور به ده‌ها هزار سند مربوط به عملیات مخفیانه ایران برای تولید سلاح اتمی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز گزارشی در این مورد منتشر کرده است.

نیویورک تایمز با استناد به اظهارات چند مقام رسمی نوشته است که مأموران سازمان اطلاعات خارجی اسرائيل (موساد) در عملیاتی شبانه در ژانویه گذشته به یک مکان سرَی در تهران که شبیه به انباری مخروبه بود نفوذ کرده و اسنادی اصلی و مربوط به برنامه سلاح‌های هسته‌ای این کشور را به دست آورده و سپس آنها را به اسرائيل قاچاق کرده‌اند.

یک مقام ارشد اسرائیل که نامش برده نشده به این روزنامه گفته است، موساد این انبار کالا را در فوریه ۲۰۱۶ کشف کرد و این ساختمان را از آن زمان تحت نظارت قرار داد.

این مقام می‌گوید، یوسی کوهن، رئیس موساد در دیدار از واشنگتن در ماه ژانویه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را از این موضوع آگاه کرد و این تأخیر نیز به این دلیل بود که تجزیه و تحلیل این اسناد به زمان نیاز داشت؛ بخصوص که اکثریت این اسناد به زبان فارسی بوده است.

بنیامین نتانیاهو شامگاه دوشنبه ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) در یک کنفرانس رسانه‌ای گفت، دستگاه امنیتی این کشور در عملیاتی محرمانه به ۵۵هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال که در قالب ۱۸۳ سی‌دی بوده دست پیدا کرده است. او ایران را متهم کرد که “یک آرشیو اتمی” از اسناد مربوط به برنامه هسته‌ای خود را پنهان کرده است. نتانیاهو گفت که توافق اتمی با ایران بر پایه “دروغ” بنا شده است.

نتانیاهو گفت، این انبار از بیرون ساختمانی معمولی به نظر می‌رسید اما “در درون، حاوی آرشیو مخفیانه برنامه اتمی ایران در پرونده‌هایی گسترده بوده است.”

نخست‌وزیر اسرائيل ادامه داد: «ایران پس از امضای توافق اتمی در سال ۲۰۱۵ تلاش‌هایش برای پنهان کردن این فایل‌های سرَی را شدت بخشید.» او افزود، بنابراین در سال ۲۰۱۷ “ایران فایل‌های سلاح‌های اتمی خود را به مکانی بسیار مخفی در تهران منتقل کرد.”

به گفته نتانیاهو، این اسناد نشان می‌دهد که نیروگاه فردو در ایران به منظور “رسیدن به سلاح هسته‌ای طبق پروژه عماد طراحی شده است.” او با اشاره به پروژه محرمانه هسته‌ای ایران با اسم رمز “عماد” گفت، این پروژه در سال ۲۰۱۳ مسکوت اعلام شده بود، اگر چه که کار در این زمینه ادامه پیدا کرد.

نخست‌وزیر اسرائيل افزود: «ما الان می‌توانیم ثابت کنیم که پروژه عماد یک برنامه فراگیر برای طراحی، ساخت و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای بود.» او ادامه داد: «ما همچنین می‌توانیم ثابت کنیم که ایران مواد مربوط به این پروژه را به صورت مخفی نگهداری می‌کند تا در زمانی که خود انتخاب می‌کند به توسعه سلاح‌های اتمی بپردازد.»

افشاگری‌های اسرائيل در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مورد خروج یا باقی ماندن در توافق اتمی با ایران اعلام می‌شود. ترامپ در ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم خود در این زمینه را اعلام خواهد کرد.

منبع : دویچه وله فارسی