چهارشنبه , ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اول » بین المللی » تشدید فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا برای تحریم گسترده برنامه موشکی ایران

تشدید فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا برای تحریم گسترده برنامه موشکی ایران

آمریکا فشار بر متحدان اروپایی برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد. مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا از کشورهای اروپایی خواست برای متوقف کردن برنامه‌های موشکی ایران اقدام کنند.

برایان هوک، از نزدیک‌ترین مشاوران وزیر خارجه جدید آمریکا می‌گوید جامعه بین‌المللی باید برای متوقف کردن برنامه موشکی ایران، تحریم‌های شدیدی علیه تمام افراد و نهادهای مرتبط با این برنامه اعمال کنند.

هوک که مایک پومپئو را در نخستین سفر منطقه‌ای به عنوان وزیر خارجه آمریکا همراهی می‌کند تاکید کرده که او در دیدار با مقامات اروپایی این درخواست را به صراحت مطرح کرده است.

به گزارش “اشپیگل آنلاین”، برایان هوک روز گذشته (شنبه ۸ اردیبهشت/ ۲۸ آوریل) در ریاض گفت برنامه‌های موشکی ایران تهدیدی برای ثبات و امنیت جهانی است.

مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ضرورت بازنگری در توافق هسته‌ای با ایران و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از محورهای اصلی رایزنی‌های واشینگتن با کشورهای اروپایی بوده است.

مایک پمپئو روز جمعه در نشست کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل حضور یافت و پس از آن به عربستان سعودی سفر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار عکسی از مایک پومپئو و همتای سعودی او  در صفحه توئیتر خود از دیدار و گفت‌وگوی آنها در ریاض خبر داده است. وزیر خارجه ایالات متحده در این سفر با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان نیز ملاقات می‌کند.

سخنگوی وزیر خارجه آمریکا می‌گوید عربستان برای دست یافتن به آینده صلح‌آمیز منطقه نقشی مهم و پیشتاز دارد.

 

رایزنی با عربستان و اسرائیل
مقصد بعدی وزیر خارجه آمریکا در نخستین سفرش به خاورمیانه در این سمت اورشلیم (بیت‌المقدس) خواهد بود. برایان هوک به خبرنگاران گفته برنامه‌های موشکی ایران یکی از مسائل اصلی مذاکرات پومپئو با مقامات ارشد عربستان و اسرائیل در روز یک‌شنبه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده بارها از توافق هسته‌ای با ایران به شدت انتقاد کرده و خواستار بازنگری در آن شده است. او می‌گوید این توافق باید به گونه‌ای اصلاح شود که از جمله برنامه موشک‌های بالستیک ایران را متوقف کند.

جمهوری اسلامی تا کنون هر گونه مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای را رد کرده است. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان)، گرچه در مورد برنامه‌های موشکی و آنچه نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خوانده می‌شوند با آمریکا هم‌صدا هستند، بر ضرورت پایبندی همه به توافق هسته‌ای تاکید می‌کنند.

رئیس جمهور آمریکا باید تا روز ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) درباره پایبندی به توافق و ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم بگیرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در روزهای گذشته و در دیدار با دونالد ترامپ تلاش کردند او را به پایبندی به توافق هسته‌ای ترغیب کنند که ظاهرا موفق نبوده‌اند.

منبع : دویچه وله فارسی